Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

_PaPiLLoN_ Sözsüz İletişimin Özellikleri _PaPiLLoN_ Sözsüz iletişimin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Bunlar;  Sözsüz iletişim etkilidir.  Sözsüz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "_PaPiLLoN_ Sözsüz İletişimin Özellikleri _PaPiLLoN_ Sözsüz iletişimin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Bunlar;  Sözsüz iletişim etkilidir.  Sözsüz."— Sunum transkripti:

1

2 _PaPiLLoN_ Sözsüz İletişimin Özellikleri

3 _PaPiLLoN_ Sözsüz iletişimin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Bunlar;  Sözsüz iletişim etkilidir.  Sözsüz iletişim duyguları belirtir.  Sözsüz iletişim çift anlamlıdır.  Sözsüz iletişim belirsizdir.  İletişim eyleminin yokluğunu olanaksız kılar.  İnsanlar arasındaki ilişkileri tanımlar ve belirler.  Sözel içerik hakkında bilgi verir.  Sözsüz iletişim kültüre göre farklılık gösterir.

4 _PaPiLLoN_ 1)Sözsüz iletişim etkilidir. Bazı tür anlamları özellikle duyguları sözsüz iletişimle daha etkili ve dolaysız biçimde ifade etme olanağı vardır. Albert Mehrabian beden, ses ve sözcüklerin iletişimi ne kadar etkilediğini belirlemek için bir araştırma yapmıştır. Araştırmanın sonuçları ise şöyledir: Beden %55, ses %38, sözcükler %7. Aynı amaçla gerçekleştirdiği araştırmasında Ken Cooper iletişimde bedenin %60, sesin %30, sözcüklerinse %10 oranında etkili olduğunu bulmuştur. Sesin de sözsüz iletişim bütünü içinde yer aldığı düşünüldüğünde günlük iletişimimizde sözcüklerin yerinin sadece %10 olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.

5 _PaPiLLoN_ 2)Sözsüz iletişim duyguları belirtir. Düşünceler sözlü iletişimle, duygular sözsüz iletişimle en rahat ifade edilirler.  Mutluyum  Yorgunum  Doğu Anadolu’da sanayi yatırımları yapılmalıdır. Yukarıdaki düşünce ve duyguları ifade ederken sözlü ya da sözsüz mesajlardan hangisinin uygun olacağını düşünelim… Yorgunluk ve mutluluğu en etkili olarak sözsüz mesajlarla, sanayi yatırımları konusunu ise en rahat sözlü mesajlarla ifade edebileceğimizi görürüz. Konuşmandan hiddetlendiğini anlıyorum. Fakat konuşmalarını anlamıyorum. Shakespeare (Othello: Perde 4 )

6 _PaPiLLoN_ Çoğu kez kişinin sözlü ve sözsüz mesajları farklı anlamları vurgular. Sinirli olan kişinin yüz ifadesi, sesinin tonu kızgınlık dolu mesajlar gönderdiği halde sözleri bu kızgınlığı saklamaya çalışabilir. Bu kişiye “Kızdın mı?” diye sorduğunuzda size bağıra çağıra “Hayır, kızgın değilim! Niçin kızacakmışım?” diye cevap verebilir. Ne var ki siz onun sözlü ya da sözsüz mesajlarından hangisine inanacağınızı bilirsiniz. Karşınızdaki kişinin sözlü ya da sözsüz mesajları birbiriyle çeliştiğinde hemen her zaman sözsüz olanlar gerçek mesaj olarak algılanır ve ona göre tepki verilir. Hayır kızgın değilim… 3)Sözsüz iletişim çift anlamlıdır.

7 _PaPiLLoN_ ABD eski başkanlarından Franklin Roosevelt’in de sözsüz iletişimle özelikle ilgilendiği söylenir. Başkan Roosevelt, bir akşam sıkıcı bulduğu bir kabul töreni sırasında biraz eğlenmeye karar verir. Her konuk önüne gelip “İyi akşamlar Sayın Başkan, nasılsınız efendim?” dediğinde hoş bir gülümseme ile sıcak bir biçimde “İyiyim, teşekkür ederim. Az önce kaynanamı öldürdüm” der. Kabul sırasında tek bir kişi bile bu söze tepki göstermez. Hatta bunu işittikleri bile kuşkuludur.

8 _PaPiLLoN_ 4)Sözsüz iletişim belirsizdir. Sözsüz iletişimde belirsizlik derecesi yüksektir. Sözsüz mesajlar birden çok anlama gelebilir. Örneğin; beraberce gülüp eğlendiğiniz bir geziden sonra arkadaşınızın sessizliğini nasıl yorumlarsınız? Bu sessizliğin tek bir anlamı mı vardır? Yoksa bunu birkaç türlü yorumlama olanağı var mıdır? Örneğin; Arkadaşınız yorulmuş olabilir. Farkında olmadan onu kızdırmış olabilirsiniz. Gezi bittiği için üzgün olabilir.

9 _PaPiLLoN_ 5)İletişim eyleminin yokluğunu olanaksız kılar. Aynı ortamda bulunan iki birey sözlü olarak bir iletişime girmeseler de giyim kuşamlarıyla, oturuş duruş biçimleriyle birbirlerine mesaj iletirler ve birbirlerine ilişkin bazı ipuçları yakalarlar. Bu durumda suskunluk da bir iletişim biçimi olmaktadır.

10 _PaPiLLoN_ 6)İnsanlar arasındaki ilişkileri tanımlar ve belirler. İnsanlar arası iletişimde ses tonu, mesafe, giyim kuşam gibi öğeler ilişkilerin nasıl anlaşılması gerektiğini belirler. Örneğin; bir şirketin çalışanını koridorda patronun omzuna yaslanmış olarak yürürken düşünemeyiz ya da bir iş görüşmesine abartılmış bir kıyafetle gitmeyi uygun bulmayız.

11 _PaPiLLoN_ 7)Sözel içerik hakkında bilgi verir. Sözsüz işaretler genel olarak sözcüklerle iletilen mesajların daha iyi anlaşılmasına ve yorumlanmasına katkıda bulunur. Öğretmen örneklerini sunarken sözsüz işaretleri de ustaca kullandığında daha iyi öğrenmeye yol açabilecektir.

12 _PaPiLLoN_ Yaşları 9 ile 16 arasında değişen ve önemli ölçüde davranış bozukluğu gösteren 24 öğrenci üzerinde yapılan bir araştırmada öğretmen tarafından kullanılan beş tür uyarı (emir) biçiminin etkililiği araştırılmıştır. Araştırmada yer verilen uyarılar şunlardır: Sözlü uyarı Sözsüz uyarı Fiziksel uyarı ile birlikte sözlü uyarı Fiziksel uyarı ile birlikte sözsüz uyarı Fiziksel uyarı Araştırmada davranış bozukluğu gösteren öğrencilerde istenen tepkiyi en çok uyandıranların sözsüz uyarılar olduğu sonucuna varılmıştır.

13 _PaPiLLoN_ kızgınlıkmutluluktiksinme şaşkınlıküzüntühayret

14 _PaPiLLoN_ 8)Sözsüz iletişim kültüre göre farklılık gösterir. İlk insanlarda sözsüz iletişim öğeleri benzer özelik gösterirken insanlar çoğaldıkça, toplumlar ve kültürler oluştukça kültürel farklılıklar da ortaya çıkmıştır.

15 _PaPiLLoN_ Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim…


"_PaPiLLoN_ Sözsüz İletişimin Özellikleri _PaPiLLoN_ Sözsüz iletişimin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Bunlar;  Sözsüz iletişim etkilidir.  Sözsüz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları