Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

8.Sınıf /1.ünite KAZA ve KADER Hazırlayan:Serpil AKTA Ş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "8.Sınıf /1.ünite KAZA ve KADER Hazırlayan:Serpil AKTA Ş."— Sunum transkripti:

1 8.Sınıf /1.ünite KAZA ve KADER Hazırlayan:Serpil AKTA Ş

2 konular  Allah her şeyi ölçüye göre yaratmıştır  Kader ve evrendeki yasalar  İnsan iradesi ve kader  insanın özgürlüğü ve sorumluluğu  İnsanın çabası ;emek ve rızık  Dünya hayatının sonu:ecel ve ömür  Allaha güvenmek(tevekkül)  Ayetel kürsi ve anlamı

3 kazanımlar Sorumlu ve akıllı olduğunun bilincine varır Kader ve kazayı tanımlarEvrendeki yasaları bilirEmek olmadan rızık olmayacağını kavrar Ecel ve ömürü bilir Ayetel kürsi ve anlamını ezbere okur

4 KAZA VE KADERE İ MAN

5 ALLAH HER Ş EY İ B İ R ÖLÇÜYE GÖRE YARATM İŞ TIR “onun katında her ş ey bir ölçü iledir.”(rad 8)

6

7 Evrensel yasalar fiziksel biyoloji k toplum sal

8 Evrenin işleyişindeki yasalar fiziksel yasalardır Biyolojik yasalar canlıların her evresini ilgilendirir Toplumsal olaylarla ilgili yasalardır.

9 KADER NE DEMEK? KAZA NE DEMEK?

10 KADER KAZA Allah’ın ezelden ebede kadar olmuş ve olacak şeylerin zamanını ve mekânını, özelliklerini bilip ezelde o şekilde takdir etmesidir. Allah’ın ezelde irade ve takdir ettiği şeylerin, yeri ve zamanı gelince Allah’ın yaratması ile meydana gelmesidir.

11 KADERİ ALLAH BİLİYORSA BİZ NİYE YAPTIKLARIMIZDAN SORUMLUYUZ?????? ÇÜNKÜ İNSANA…...

12 özgürlük Sorumluluk İYİ-kötüyü ayırt etme Akıl Düşünme GİBİ YETİLER VERİLMİŞTİR!!!!

13

14

15 İNSANIN SORUMLULUĞU Allah insanlara iyiliği veya kötülügü tercih edebilecek bir akıl vermiş, bununla kullarını sorumlu tutmuştur. Zira yüce Allah'ın takdir ettiği şey kulun kendi iradesiyle seçtigi iş ve ameldir.

16 Klasik İslam Düşüncesinde kader anlayışı CEBRİYYE:fiilleri tamamen Allah’anispet eder, kula herhangi bir yük yüklemez. KADERİYE: âlemdeki gerçekleşen ve gerçekleşecek olan tüm fiillerde Allah’ın hiçbir etkisinin olmadığını savunur. Kulun sormlulugunu esas alır. EHLİ SÜNNET:Fiili Allah yaratır. İlmiyle önceden tayin eder. İnsan hür seçimiyle bu fiillerden seçim yaparak kendisine mal eder.

17

18 KADER BİLİNEMEZ!!!!!!!!

19 Düşünelimmm

20 Rızk, yararlanılması için verilen bağış, yiyecek ve faydalanılan şey demektir. Allah herkesin rızkını belirlemiştir; ancak rızkı arayıp bulmak insana aittir. İnsan bunu yaparken Allah’ın emrine uygun olarak helal yollardan kazanmaya çalışmak zorundadır.

21

22

23 Ecel, ömrün bittiği, dünya yaşantısı nın sona erdiği zamandır. Ömür ise insanın doğumunda n ölümüne kadar geçen sınırlı zaman dilimidir.

24

25

26 “Sizi geceleyin öldüren (uyutan) ve gündüzün 'güç yetirip etkilemekte (yapıp kazanmakta) olduklarınızı' bilen, sonra adı konulmu ş ecel doluncaya kadar onda sizi dirilten (uyandıran) O'dur. Sonra 'en son dönü ş ünüz' O'nadır. Sonra yapmakta olduklarınızı size O haber verecektir. “ En’am 60

27 Tevekkül, bir amaca ulaşmak için gerekli olan her türlü önlemi alarak Allah’a güvenip dayanmak ve işi başkasına havale etmektir. Tevekkül, bir amaca ulaşmak için gerekli olan her türlü önlemi alarak Allah’a güvenip dayanmak ve işi başkasına havale etmektir.

28 Allah'a dayandım " diye sen çıkma yataktan... Mana-yı tevekkül bu mudur ? Hey gidi nadan ! Ecdadını zannetme asırlarca uyurdu ; Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu ? M.AKİF ERSOY ! ŞİİRİN ANA TEMASI???????

29 “DEVENİ SAGLAM BAĞLA SONRA ALLAHA TEVEKKÜL ET” (önce elinden geleni yap sonra işin sonucunu ALLAHa bırak …. Önce tedbir) “DEVENİ SAGLAM BAĞLA SONRA ALLAHA TEVEKKÜL ET” (önce elinden geleni yap sonra işin sonucunu ALLAHa bırak …. Önce tedbir)

30

31

32

33 KAYNAKLAR 8. Sınıf din kültürü kitabı Google(igeder.materyal) İslam inanç esasları kitabı 8. Sınıf din kültürü kitabı Google(igeder.materyal) İslam inanç esasları kitabı


"8.Sınıf /1.ünite KAZA ve KADER Hazırlayan:Serpil AKTA Ş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları