Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞAL AFETLER1 Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞAL AFETLER1 Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara."— Sunum transkripti:

1 DOĞAL AFETLER1 Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”.

2 DOĞAL AFETLER2  Doğal afetlerde insanlar, hayvanlar, bitkiler, yollar, evler, binalar, köprüler zarar görürler.

3 DOĞAL AFETLER3  DOĞAL OLAYLARIN OLUŞUMUNU KESİNLİKLE ENGELLEYEMEYİZ.

4 DOĞAL AFETLER4  Ancak; Doğal olaylardan korunmak için önlemler alırız…

5 DOĞAL AFETLER5  Bu dersimizde “doğal olayların oluşumunu ve korunma yollarını öğreneceğiz.”

6 DOĞAL AFETLER6 1)-DEPREM 2)- TOPRAK KAYMASI( Heyelan) 3)-YILDIRIM 4)- SEL 5)-ÇIĞ 6)-KASIRGA –HORTUM 7)-TSUNAMİ 8)- YANARDAĞ PATLAMASI DOĞAL AFETLER NELERDİR?

7 DOĞAL AFETLER7  Yurdumuz deprem kuşağı üzerindedir. Ve bu nedenle sık sık depremle karşı karşıya kalmaktadır.  Bu nedenle de deprem nedir? Ve zararları nelerdir? Nasıl korunmalıyız konularını kısaca öğrenelim..

8 DOĞAL AFETLER8  Yerin altındaki kaya parçaları bazen hareket eder, birbirini iter. Bu sırada sarsıntı olur. Yer sallanır. Bu olaya deprem denir. DEPREM NEDİR?

9 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ9  Resimde gördükleriniz size neler hissettiriyor?

10 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ10  DEPREMDEN KORUNMAK İÇİN;  Sağlam zeminlere bina yapmalıyız.  Binalarda kullanılacak malzemeler sağlam olmalıdır.  Bu konuda halkın bilinçlenmesi çok önemlidir.

11 DOĞAL AFETLER11  DEPREMİ İNCELEYEN BİLİM DALINA “SİSMOLOJİ “ DENİR. “SİSMOLOJİ “ DENİR. Ülkemizde “deprem” bilincini yaptığı çalışmalarla prof Dr.Mete IŞIKARA yapmıştır. Bu nedenle de adı çocuklar tarafından “DEPREM DEDE “olarak kalmıştır.

12 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ12

13 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ13 Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: Pilli radyo Yedek piller Battaniye Su Konserve yiyecekler ve konserve açacağı Çöp torbaları İlkyardım çantası Pilli el feneri Bunlardan başka gerekli olabilecekler: Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar: ……………..………………………

14 DOĞAL AFETLER14 Deprem Sırasında Yapmamız Gerekenler:  Paniğe kapılmayalım..  Sarsıntı bitene kadar yerimizden ayrılmayalım.Ve “ÇÖMELEREK” bekleyelim

15 DOĞAL AFETLER15  Deprem bitene kadar sağlam bir eşyanın altında saklanalım..  Üzerimize düşecek bir eşyadan uzak duralım.  Camlar kırılacağından,pencere kenarından uzak duralım.  Merdiven ve asansör kullanmayalım.

16 DOĞAL AFETLER16  Kapı kirişleri binaların en sağlam yeridir. Deprem tehlikesi geçene kadar buralarda korunmalıyız.

17 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ17 SEL  Aşırı yağmurların ve karların erimesiyle suların çoğalmasına SEL denir. SEL geçtiği her yere zarar verir.

18 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ18 Resimler size nasıl duygu veriyor?

19 DOĞAL AFETLER19 Şimşek ve yıldırım ŞİMŞEK: Bulutların arasında veya içinde meydana gelir. ŞİMŞEK: Bulutların arasında veya içinde meydana gelir. YILDIRIM: Yeryüzü ile bulut arsındaki elektrik boşalmasıdır. YILDIRIM: Yeryüzü ile bulut arsındaki elektrik boşalmasıdır.

20 DOĞAL AFETLER20 Elektrik akımı sırasında büyük gürültüler duyarız.buna “GÖK GÜRÜLTÜSÜ “ denir.

21 DOĞAL AFETLER21 Yıldırım,insanları genelde açık hava da yakalar.

22 DOĞAL AFETLER22 Paratoner, Elektrik akımını toprağa verir.

23 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ23 TOPRAK KAYMASI(Heyelan) Toprağın üst kısmı ile alt kısmında bulanan bölümün yer değiştirmesidir.Yani toprağın hareketidir. Toprağın üst kısmı ile alt kısmında bulanan bölümün yer değiştirmesidir.Yani toprağın hareketidir.

24 DOĞAL AFETLER24 Heyelandan Korunmak için;  Heyelan bölgesine ev yapmamalıyız.  Heyelan bölgelerinde “doğal bitki örtüsünü zenginleştirmeliyiz.  Ağaçlandırmaya önem vermeliyiz.Bu bölgede yaşayan halkı bu konuda eğitmeliyiz.

25 DOĞAL AFETLER25 KASIRGA VE HORTUM  Genellikle sıcak iklim kuşağında ve okyanuslarda görülür.Çok şiddetli rüzgara KASIRGA denir.  Hava hareketiyle de HORTUMA neden olur.

26 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ26 KASIRGANIN UZAYDAN GÖRÜNÜMÜ

27 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ27 TSUNAMİ  Denizlerdeki deprem, dev dalgalar oluşturur. Bu dev dalgalara TSUNAMİ denir.  Bu felaket sırasında kıyıdan olabildiğince uzaklaşmalıdır.

28 DOĞAL AFETLERAyten IŞILDAĞ28 BU GÖRÜNTÜ SİZE NELER HİSSETİRİYOR?

29 DOĞAL AFETLER29 KAR VE ÇIĞ  Kar yağdığı zaman doğa sanki sihirli bir güzelliğe bürünür.

30 DOĞAL AFETLER30  ÇIĞ: Doğanın bu beyaz güzelliği kimi zaman tehlikeye de neden olur.Yukarılarda biriken kar ağırlaştığı için kopar ve aşağıya doğru sürüklenir.Bu olaya ÇIĞ denir..

31 DOĞAL AFETLER31 ÇIĞ dan korunmak için; AĞAÇLANDIRMAYA önem vermeliyiz. ÇIĞ dan korunmak için; AĞAÇLANDIRMAYA önem vermeliyiz.

32 DOĞAL AFETLER32 YANARDAĞ PATLAMASI Dünya’nın iç kısmında bulunan kaya parçalarının aşırı sıcakla dışarı püskürmesidir. Bu püskürmelere LÂV denir.

33 DOĞAL AFETLER33  Sevgili Çocuklar; doğal afetlerle ilgili gerekli bilgileri öğrendiniz.  Sizden bu konun her hangi biriyle ilgili kısa yazı,resim,şiir ve reklam hazırlamanızı istiyorum..  Hazırladığınız bu çalışmayı sınıfımızda sunmanızı istiyorum.BAŞARILAR..  Hazırladığınız bu çalışmayı sınıfımızda sunmanızı istiyorum.BAŞARILAR..


"DOĞAL AFETLER1 Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları