Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler."— Sunum transkripti:

1 Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler

2 Do ğ al afetler DepremErozyonÇı ğ Yangın Toprak Kayması Sel Baskını

3 Do ğ al Çevre İ nsanların ve di ğ er canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri dış ortama çevre denir. Ailemiz, soka ğ ımız, mahallemiz, yurdumuz ve tüm dünya çevremizdir. İ nsanlar gelecek kuşakların da yararlanması için bu kaynakları iyi korumalıdır.

4 Haydi Düşünelim ! Son yıllarda do ğ al afetlerin artışında can ve mal kaybının büyük boyutlara ulaşmasında daha çok neler etkilidir?

5 Deprem Yerkabu ğ unun kısa süreli sarsılmasına deprem denir. Depremi inceleyen bilim dalına sismoloji denir. Titreşimler şeklinde hissedilir.

6 Deprem öncesi yapılması gerekenler Bir deprem çantası hazırlanmalıdır. Evler, sa ğ lam zeminler üzerinde yapılmalıdır. Toprak damlar yerine çatılı evler yapılmalıdır. Hastane,itfaiye numaraları ve yerleri bilinmelidir.

7 Deprem Çantası

8 Deprem sırasında yapılması gerekenler Korkmayınız Sakın olunuz Merdiven ve asansörü kullanmayınız Sa ğ lam bir masanın altına girin Dolap ve raflardan uzak durun

9 Deprem Anında Yapılması Gerekenler

10 Deprem sonrası yapılması gerekenler Binayı hızla terk edin. Do ğ algaz,su vanası ve elektrik sigortalarını kapatınız. Cadde ve sokaklarda dolaşmayınız. Hasarlı binalara girmeyiniz.

11 Deprem sonrası

12 Erozyon Bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu, kalan topra ğ ın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır. Ülkemiz topraklarının %63 erozyon tehlikesi altındadır.

13 Başlıca nedenleri Bitki örtüsünün yok edilmesi. Arazi e ğ imi Toprak yapısı Ya ğ ış miktarı Arazinin yanlış kullanılması

14 Sonuçları Bir yılda kaybedilen toprak miktarı 1.4 milyar tondur. Barajları olumsuz etkiler. Çölleşme olur. Toprak verimsizleşir

15

16 Çı ğ Da ğ yamaçlarında koparak yuvarlanmaya başlayan kar kütlerlerinin aşa ğ ıya düşmesine çı ğ denir Çı ğ geçti ğ i yerlerdeki a ğ açları kırar. Yolları kapatır. Evleri yıkar. Do ğ u anadolu bölgemizde çok görülür.

17

18 Yangın Kontrol edilemeyen ateşe yangın denir. Yıldırım, kasırga, tellerin kopması yangına neden olur. Her yıl ülkemizde orman yangınları ormanlarımızı yok etmektedir. Evlerde yangın söndürücü bulundurulmalıdır. Sigara izmaritleri ormana atılmamalıdır.

19

20 Toprak Kayması Topra ğ ın,taş parçalarının,aniden kayarak yer de ğ iştirmesidir. Karadeniz bölgesinde çok görülür. Toprak kaymaları yolları kapatır. Tarım arazilerine zarar verir.

21 Nedenleri Arazinin e ğ imli oluşu Şiddetli ya ğ ışlar Ormanların yok edilmesi Şiddetli depremler Yol yapma çalışmaları

22 Önleme çalışmaları A ğ açlar dikilmeli Teraslama yapılmalı Yerleşim bölgeleri buralara kurulmamalı Set duvarları kurulmalı

23

24

25 Sel baskını Ya ğ an ya ğ ışların bir araya gelerek oluşturdu ğ u büyük su kütlesidir. Topra ğ ı sürükler. Evler ve işyerleri su altında kalır. Can ve mal kaybına neden olur.

26

27 Hazırlayan: Hazırlayan: CEM İ L ÖZDEM İ R Sosyal Bilgiler Ö ğ retmenli ğ i 3.SINIF /1.ŞUBE 20120906017


"Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler Sosyal Bilgiler 5.Sınıf 3.Ünite:Bölgelerimizi Tanıyalım Konu:Do ğ al Afetler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları