Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞAL AFETLER DOĞAL AFETLERDEN KORUNMA YOLLARI. DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞAL AFETLER DOĞAL AFETLERDEN KORUNMA YOLLARI. DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden."— Sunum transkripti:

1 DOĞAL AFETLER DOĞAL AFETLERDEN KORUNMA YOLLARI

2 DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”.

3 DOĞAL AFETLER  Doğal afetlerde insanlar, hayvanlar, bitkiler, yollar, evler, binalar, köprüler zarar görürler.

4 DOĞAL AFETLER  D OĞAL OLAYLARIN OLUŞUMUNU KESİNLİKLE ENGELLEYEMEYİZ. AAAAncak; Doğal olaylardan korunmak için önlemler alırız

5 DOĞAL AFETLER 1)- DEPREM 2)- TOPRAK KAYMASI( Heyelan) 3)- YILDIRIM 4)- SEL 5)- ÇIĞ 6)- KASIRGA –HORTUM 7)- TSUNAMİ 8)- YANARDAĞ PATLAMASI DOĞAL AFETLER NELERDİR?

6  Yurdumuz deprem kuşağı üzerindedir. Ve bu nedenle sık sık depremle karşı karşıya kalmaktadır.  Bu nedenle de deprem nedir? Ve zararları nelerdir? Nasıl korunmalıyız konularını kısaca öğrenelim..

7 DOĞAL AFETLER DEPREM NEDİR? DEPREM NEDİR?  Yerin altındaki kaya parçaları bazen hareket eder, birbirini iter. Bu sırada sarsıntı olur. Yer sallanır. Bu olaya deprem denir.

8 DOĞAL AFETLER  Resimde gördükleriniz size neler hissettiriyor?

9 DOĞAL AFETLER  DEPREMDEN KORUNMAK İÇİN;  Sağlam zeminlere bina yapmalıyız.  Binalarda kullanılacak malzemeler sağlam olmalıdır.  Bu konuda halkın bilinçlenmesi çok önemlidir.

10 DOĞAL AFETLER

11 Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler: Pilli radyo Yedek piller Battaniye Su Konserve yiyecekler ve konserve açacağı Çöp torbaları İlkyardım çantası Pilli el feneri Bunlardan başka gerekli olabilecekler: Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar: ……………..………………………

12 DOĞAL AFETLER Deprem Sırasında Yapmamız Gerekenler:  P P P Paniğe kapılmayalım.. SSSSarsıntı bitene kadar yerimizden ayrılmayalım.Ve “ÇÖMELEREK” bekleyelim

13 DDDDeprem bitene kadar sağlam bir eşyanın altında saklanalım.. ÜÜÜÜzerimize düşecek bir eşyadan uzak duralım. CCCCamlar kırılacağından,pencere kenarından uzak duralım. MMMMerdiven ve asansör kullanmayalım.

14  Deprem sırasında sağlam eşyaların yanlarına (çelik dolap, buzdolabı, çamaşır makinası...) cenin pozisyonunda yatmalı ve özellikle başımızı korumalıyız.Kesinlikle panik yapmamalı, sağa sola koşturmamalıyız.

15 DOĞAL AFETLER SEL  Aşırı yağmurların ve karların erimesiyle suların çoğalmasına SEL denir. SEL geçtiği her yere zarar verir.

16 DOĞAL AFETLER Resimler size nasıl duygu veriyor?

17 DOĞAL AFETLER Şimşek ve yıldırım ŞİMŞEK: Bulutların arasında veya içinde meydana gelir. ŞİMŞEK: Bulutların arasında veya içinde meydana gelir. YILDIRIM: Yeryüzü ile bulut arsındaki elektrik boşalmasıdır. YILDIRIM: Yeryüzü ile bulut arsındaki elektrik boşalmasıdır.

18 DOĞAL AFETLER Elektrik akımı sırasında büyük gürültüler duyarız.buna “GÖK GÜRÜLTÜSÜ “ denir.

19 DOĞAL AFETLER Yıldırım,insanları genelde açık hava da yakalar.

20 DOĞAL AFETLER Paratoner, Elektrik akımını toprağa verir. Yıldırımın zararlarından korunmak için yüksek binaların tepesine paratoner takılır. Yıldırımın zararlarından korunmak için yüksek binaların tepesine paratoner takılır. Açık alandaysak sivri yerlerden uzak durulmalı, ağaç altlarına saklanılmamalıdır. Açık alandaysak sivri yerlerden uzak durulmalı, ağaç altlarına saklanılmamalıdır.

21 DOĞAL AFETLER TOPRAK KAYMASI(Heyelan) Toprağın üst kısmı ile alt kısmında bulanan bölümün yer değiştirmesidir.Yani toprağın hareketidir. Toprağın üst kısmı ile alt kısmında bulanan bölümün yer değiştirmesidir.Yani toprağın hareketidir.

22 DOĞAL AFETLER Heyelandan Korunmak için;  Heyelan bölgesine ev yapmamalıyız.  Heyelan bölgelerinde “doğal bitki örtüsünü zenginleştirmeliyiz.  Ağaçlandırmaya önem vermeliyiz.Bu bölgede yaşayan halkı bu konuda eğitmeliyiz.

23 DOĞAL AFETLER KASIRGA VE HORTUM  Genellikle sıcak iklim kuşağında ve okyanuslarda görülür.Çok şiddetli rüzgara KASIRGA denir.  Hava hareketiyle de HORTUMA neden olur.

24 DOĞAL AFETLER KASIRGANIN UZAYDAN GÖRÜNÜMÜ

25 DOĞAL AFETLER TSUNAMİ  Denizlerdeki deprem, dev dalgalar oluşturur. Bu dev dalgalara TSUNAMİ denir.  Bu felaket sırasında kıyıdan olabildiğince uzaklaşmalıdır.

26 DOĞAL AFETLER BU GÖRÜNTÜ SİZE NELER HİSSETİRİYOR?

27 DOĞAL AFETLER  ÇIĞ: Doğanın beyaz güzelliği kimi zaman tehlikeye de neden olur.Yukarılarda biriken kar ağırlaştığı için kopar ve aşağıya doğru sürüklenir.Bu olaya ÇIĞ denir..

28 DOĞAL AFETLER ÇIĞ dan korunmak için; AĞAÇLANDIRMAYA önem vermeliyiz. ÇIĞ dan korunmak için; AĞAÇLANDIRMAYA önem vermeliyiz.

29 DOĞAL AFETLER YANARDAĞ PATLAMASI Dünya’nın iç kısmında bulunan erimiş kaya parçalarının basınçla dışarı püskürmesidir. Dünya’nın iç kısmında bulunan erimiş kaya parçalarının basınçla dışarı püskürmesidir. Püsküren bu maddelere LAV denir.Lavlar çok sıcak olduğundan geçtiği yerleri yakıp yıkar. Püsküren bu maddelere LAV denir.Lavlar çok sıcak olduğundan geçtiği yerleri yakıp yıkar.

30 DOĞAL AFETLER Faaliyette olan yanardağların eteklerinde ya da yakın bölgelerde oturmamalı, yanardağlar harekete geçtiğinde oralardan uzaklaşılmalıdır. Faaliyette olan yanardağların eteklerinde ya da yakın bölgelerde oturmamalı, yanardağlar harekete geçtiğinde oralardan uzaklaşılmalıdır.

31 DOĞAL AFETLER Yurdumuzda tsunami, yanardağ patlaması gibi felaketler yaşanmasa da özellikle deprem, sel, çığ düşmesi, orman yangınları, toprak kaymaları yaşanmaktadır.Bu felaketlere karşı gerekli önlemleri alırsak bunların olumsuz etkilerinden bir ölçüde korunabiliriz.

32 SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜÜR EDERİM… SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜÜR EDERİM…  Mehmet Ali AVCI DOĞAL AFETLER


"DOĞAL AFETLER DOĞAL AFETLERDEN KORUNMA YOLLARI. DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları