Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞAL AFETLERblue.moon1. DOĞAL AFETLERblue.moon2 DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞAL AFETLERblue.moon1. DOĞAL AFETLERblue.moon2 DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden."— Sunum transkripti:

1 DOĞAL AFETLERblue.moon1

2 DOĞAL AFETLERblue.moon2 DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”.

3 DOĞAL AFETLERblue.moon3  Doğal afetlerde insanlar, hayvanlar, bitkiler, yollar, evler, binalar, köprüler zarar görürler.

4 DOĞAL AFETLERblue.moon4  DOĞAL OLAYLARIN OLUŞUMUNU KESİNLİKLE ENGELLEYEMEYİZ.

5 DOĞAL AFETLERblue.moon5  Ancak; Doğal olaylardan korunmak için önlemler alırız…

6 DOĞAL AFETLERblue.moon6  Bu dersimizde “doğal olayların oluşumunu ve korunma yollarını öğreneceğiz.”

7 DOĞAL AFETLERblue.moon7 1)-DEPREM 2)- TOPRAK KAYMASI( Heyelan) 3)-YILDIRIM 4)- SEL 5)-ÇIĞ 6)-KASIRGA –HORTUM 7)-TSUNAMİ 8)- YANARDAĞ PATLAMASI DOĞAL AFETLER NELERDİR?

8 DOĞAL AFETLERblue.moon8  Yurdumuz deprem kuşağı üzerindedir. Ve bu nedenle sık sık depremle karşı karşıya kalmaktadır.  Bu nedenle de deprem nedir? Ve zararları nelerdir? Nasıl korunmalıyız konularını kısaca öğrenelim..

9 DOĞAL AFETLERblue.moon9  Yerin altındaki kaya parçaları bazen hareket eder, birbirini iter. Bu sırada sarsıntı olur. Yer sallanır. Bu olaya deprem denir. DEPREM NEDİR?

10 DOĞAL AFETLERblue.moon10  Resimde gördükleriniz size neler hissettiriyor?

11 DOĞAL AFETLERblue.moon11  DEPREMDEN KORUNMAK İÇİN;  Sağlam zeminlere bina yapmalıyız.  Binalarda kullanılacak malzemeler sağlam olmalıdır.  Bu konuda halkın bilinçlenmesi çok önemlidir.

12 DOĞAL AFETLERblue.moon12  DEPREMİ İNCELEYEN BİLİM DALINA “SİSMOLOJİ “ DENİR. “SİSMOLOJİ “ DENİR. Ülkemizde “deprem” bilincini yaptığı çalışmalarla prof Dr.Mete IŞIKARA yapmıştır. Bu nedenle de adı çocuklar tarafından “DEPREM DEDE “olarak kalmıştır.

13 DOĞAL AFETLERblue.moon13

14 DOĞAL AFETLERblue.moon14 Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler:  Pilli radyo  Yedek piller  Battaniye  Su  Konserve yiyecekler ve konserve açacağı  Çöp torbaları  İlkyardım çantası  Pilli el feneri  Bunlardan başka gerekli olabilecekler: Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar:  ……………..………………………

15 DOĞAL AFETLERblue.moon15 Deprem Sırasında Yapmamız Gerekenler:  Paniğe kapılmayalım..  Sarsıntı bitene kadar yerimizden ayrılmayalım.Ve “ÇÖMELEREK” bekleyelim

16 DOĞAL AFETLERblue.moon16  Deprem bitene kadar sağlam bir eşyanın altında saklanalım..  Üzerimize düşecek bir eşyadan uzak duralım.  Camlar kırılacağından,pencere kenarından uzak duralım.  Merdiven ve asansör kullanmayalım.

17 DOĞAL AFETLERblue.moon17  Kapı kirişleri binaların en sağlam yeridir. Deprem tehlikesi geçene kadar buralarda korunmalıyız.

18 DOĞAL AFETLERblue.moon18 SEL  Aşırı yağmurların ve karların erimesiyle suların çoğalmasına SEL denir. SEL geçtiği her yere zarar verir.

19 DOĞAL AFETLERblue.moon19 Resimler size nasıl duygu veriyor?

20 DOĞAL AFETLERblue.moon20 Şimşek ve yıldırım  ŞİMŞEK: Bulutların arasında veya içinde meydana gelir.  YILDIRIM: Yeryüzü ile bulut arsındaki elektrik boşalmasıdır.

21 DOĞAL AFETLERblue.moon21 Elektrik akımı sırasında büyük gürültüler duyarız.buna “GÖK GÜRÜLTÜSÜ “ denir.

22 DOĞAL AFETLERblue.moon22 Yıldırım,insanları genelde açık hava da yakalar.

23 DOĞAL AFETLERblue.moon23 Paratoner, Elektrik akımını toprağa verir.

24 DOĞAL AFETLERblue.moon24 TOPRAK KAYMASI(Heyelan)  Toprağın üst kısmı ile alt kısmında bulanan bölümün yer değiştirmesidir.Yani toprağın hareketidir.

25 DOĞAL AFETLERblue.moon25 Heyelandan Korunmak için;  Heyelan bölgesine ev yapmamalıyız.  Heyelan bölgelerinde “doğal bitki örtüsünü zenginleştirmeliyiz.  Ağaçlandırmaya önem vermeliyiz.Bu bölgede yaşayan halkı bu konuda eğitmeliyiz.

26 DOĞAL AFETLERblue.moon26 KASIRGA VE HORTUM  Genellikle sıcak iklim kuşağında ve okyanuslarda görülür.Çok şiddetli rüzgara KASIRGA denir.  Hava hareketiyle de HORTUMA neden olur.

27 DOĞAL AFETLERblue.moon27 KASIRGANIN UZAYDAN GÖRÜNÜMÜ

28 DOĞAL AFETLERblue.moon28 TSUNAMİ  Denizlerdeki deprem, dev dalgalar oluşturur. Bu dev dalgalara TSUNAMİ denir.  Bu felaket sırasında kıyıdan olabildiğince uzaklaşmalıdır.

29 DOĞAL AFETLERblue.moon29 BU GÖRÜNTÜ SİZE NELER HİSSETİRİYOR?

30 DOĞAL AFETLERblue.moon30 KAR VE ÇIĞ  Kar yağdığı zaman doğa sanki sihirli bir güzelliğe bürünür.

31 DOĞAL AFETLERblue.moon31  ÇIĞ: Doğanın bu beyaz güzelliği kimi zaman tehlikeye de neden olur.Yukarılarda biriken kar ağırlaştığı için kopar ve aşağıya doğru sürüklenir.Bu olaya ÇIĞ denir..

32 DOĞAL AFETLERblue.moon32 ÇIĞ dan korunmak için; AĞAÇLANDIRMAYA önem vermeliyiz. ÇIĞ dan korunmak için; AĞAÇLANDIRMAYA önem vermeliyiz.

33 DOĞAL AFETLERblue.moon33 YANARDAĞ PATLAMASI Dünya’nın iç kısmında bulunan kaya parçalarının aşırı sıcakla dışarı püskürmesidir. Bu püskürmelere LÂV denir.

34 DOĞAL AFETLERblue.moon34

35 DOĞAL AFETLERblue.moon35

36 DOĞAL AFETLERblue.moon36

37 DOĞAL AFETLERblue.moon37  Sevgili Çocuklar; doğal afetlerle ilgili gerekli bilgileri öğrendiniz.  Sizden bu konun her hangi biriyle ilgili kısa yazı,resim,şiir ve reklam hazırlamanızı istiyorum..  Hazırladığınız bu çalışmayı sınıfımızda sunmanızı istiyorum.BAŞARILAR.. 


"DOĞAL AFETLERblue.moon1. DOĞAL AFETLERblue.moon2 DOĞAL AFETLER Kendiliğinden olan,can ve mal kaybına neden olan olaylara “DOĞAL AFETLER DENİR”. Kendiliğinden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları