Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gözle görülmeyecek kadar küçüktürler. Yalnızca mikroskopta görülebilirler Mantarlar gibi zararlı olanları ve yararlı olanları vardır. Mikroskobik canlılar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gözle görülmeyecek kadar küçüktürler. Yalnızca mikroskopta görülebilirler Mantarlar gibi zararlı olanları ve yararlı olanları vardır. Mikroskobik canlılar."— Sunum transkripti:

1

2 Gözle görülmeyecek kadar küçüktürler. Yalnızca mikroskopta görülebilirler Mantarlar gibi zararlı olanları ve yararlı olanları vardır. Mikroskobik canlılar hava,su ve toprak gibi doğal ortamlarda,insan ve hayvan vücutlarında,besinlerde yani uygun sıcaklık ve besin olan her ortamda yaşarlar. MİKROSKOBİK CANLILAR Dışarıda bırakılan yiyeceklerde çoğalan mikroskobik canlılar, besinlerin bozulmasına neden olur. Çöplerin kokmasına neden olan mikroskobik canlılardır.

3 YARARLI MİKROSKOBİK CANLILAR Bu tür mikroskobik canlılar, Üzüm suyundan sirke yapılması, Sütten peynir elde edilmesi, Sütün yoğurda dönüşmesi, Bitki ve hayvan atıklarının çürüyerek toprağa karışması olaylarında rol oynar.

4 ZARARLI MİKROSKOBİK CANLILAR Mikroskobik canlılar çoğunlukla bulaşıcı hastalıklara neden olurlar. Verem tifo,kolera,kızamık,kabakulak kuduz,su çiçeği gibi hastalıklara neden olurlar. Meyve ve sebzelerin çürümesine, sütün bozulmasına neden olurlar.

5 Biz kızamıkçık virüsüyüz! Biz kuduz virüsüyüz! Biz karnınızı ağrıtırız! Biz suçiçeği virüsüyüz! Biz soğuk algınlığı virüsüyüz! Biz grip virüsüyüz! Biz de soğuk algınlığı virüsüyüz! Evet! Biz lassa ateşi virüsüyüz! Biz sarılık virüsüyüz! Biz siğillere yol açarız! Biz kabakulak ve kızamık virüsüyüz! Biz soğuk algınlığına neden oluruz!

6 Su çiçeği Kaba kulak siğil

7 BESİNLERİ SAKLAMA Kurutma: Meyve sebzelerin içerdiği su buharlaştırılır. Susuz ortamlarda mikroskobik canlılar yaşayamadığı için bu yiyecekler uzun süre saklanır.

8 Konserve: Yiyecekler yüksek sıcaklıklarda konserve haline getirilir.Bu yolla yiyecekler teneke ve cam kavanozlarda aylarca saklanabilir. Tuzlama: Yiyecekler bol tuz dökülerek tuzlanır ve yiyeceklerin bozulması önlenir.

9 Dondurma: Mikroskobik canlılar,çok soğuk ortamlarda yaşayamazlar.Sebze ve meyveler bu nedenle dondurucularda saklanabilir. Pastörize etme: Süt çok yüksek sıcaklıklarda ısıtılarak içindeki mikroskobik canlılar öldürülür.Bu yolla paketlenen sütler uzun süre dayanır ve daha sağlıklı olur.

10 Hazırlayan: Yahya Ocak Sınıf Öğretmeni A.Fazıl Ağanoğlu İlköğretim Okulu


"Gözle görülmeyecek kadar küçüktürler. Yalnızca mikroskopta görülebilirler Mantarlar gibi zararlı olanları ve yararlı olanları vardır. Mikroskobik canlılar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları