Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mikroplar ya ş ayan organizmalardır O kadar küçüktürler ki görmek için bir mikroskoba ihtiyaç vardır Farklı ş ekillerde ve boyutlardadırlar HER YERDE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mikroplar ya ş ayan organizmalardır O kadar küçüktürler ki görmek için bir mikroskoba ihtiyaç vardır Farklı ş ekillerde ve boyutlardadırlar HER YERDE."— Sunum transkripti:

1

2 Mikroplar ya ş ayan organizmalardır O kadar küçüktürler ki görmek için bir mikroskoba ihtiyaç vardır Farklı ş ekillerde ve boyutlardadırlar HER YERDE bulunurlar! Bazı mikroplar faydalı ve bizim için iyidir Bazı mikroplar bizi hasta ederler

3 Üç çeşit bakteri vardır. Şekillerine göre: Spiraller Çubuklar Toplar (Kampilobakteri) (Laktobacsilus) (Stafilokoklar)  O kadar küçüktürler ki 1000 tanesi bu cümlenin sonundaki noktayı ancak doldururlar.  Bazı bakteriler gıdada yardımcıdırlar, örneğin, yoğurt ve peynir yapımında.  Bazı bakteriler zararlıdır ve hastalıklara neden olurlar.  Bakteriler çok hızla çoğalırlar.

4 Influenza  Virüsler bakterilerden daha da küçüktürler ve bazen bakterilerin içinde yaşarlar!  Virüslerin çoğu bizi hasta ederler.  SUÇİÇEĞİ ve GRİP gibi hastalıklara virüsler neden olurlar.  Virüsler insandan insana çok kolay yayılabilirler.

5 PenisilyumDermatofitler  Mantarlar mikropların en büyükleridir.  Mantarlar havada, bitkilerde ve suda bulunurlar.  Küf, ekmekte oluşur, bir çeşit mantardır.  Bazı antibiyotikler mantarlar tarafından yapılırlar!


"Mikroplar ya ş ayan organizmalardır O kadar küçüktürler ki görmek için bir mikroskoba ihtiyaç vardır Farklı ş ekillerde ve boyutlardadırlar HER YERDE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları