Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

5.ünite hazırlayanlar Ece ÇINAR 5-L 1572 Nisa Nur GÜNEŞ 5-L 1716.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "5.ünite hazırlayanlar Ece ÇINAR 5-L 1572 Nisa Nur GÜNEŞ 5-L 1716."— Sunum transkripti:

1

2 5.ünite hazırlayanlar Ece ÇINAR 5-L 1572 Nisa Nur GÜNEŞ 5-L 1716

3 A.CANLILARI TANIYALIM A.CANLILARI SINIFLANDIRALIMCANLILARI SINIFLANDIRALIM B.İNSAN VE ÇEVRE İLİŞKİSİ A.ÇEVRE SORUNLARINI ÖGRENELİMÇEVRE SORUNLARINI ÖGRENELİM B. ÇEVRE SORUNLARINI ÇÖZELİM ÇEVRE SORUNLARINI ÇÖZELİM C.ÇEVRECİ GRUP KURUYUYORUZÇEVRECİ GRUP KURUYUYORUZ D. EYLENEREK ÖGRENELİM E.KENDİMİ DEGERLENDİRİ YORUM KONULAR

4 CANLILARI SINIFLANDIRALIM * Doğada canlı çeşitliliğinin Fazla oluşu, canlıların tanımlanmasını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle insanlar bütün canlıları sınıflandırıyorlardır.

5 CANLILARI SINIFLANDIRALIM  Canlılar Hayvanlar, bitkiler,mantarlar ve mikroskobik canlılar olmak üzere 4 gruba ayrılır.Canlıları daha kolay Tanıya bilmek için sınıflandırma işlemi yapılır.böylece beslenme ve çoğalma, vücut şekilleri Bakımından ayırmış olur.

6 BİTKİLER  Doğadaki olaylardan Bitkiler solar veya açar. Havanın yağmurlu Olduğu, günlerde ekinler, Çiçekler, tohumlar çimlenir

7 BİTKİLER *Doğada bir çok çiçek çeşidi Vardır.doğadaki hava olaylarına yıpranırlar veya çimlenir.bu olaylar sayesinde birçok olay Gerçekleşir.

8 hayvanlar  Hayvanlar insanlar gibi Doğadaki bitkiler ve hayvanları yiyerek beslenir. Bazı hayvanlar çiçeklerin Polenlerini karıştırarak Çiçekleri yeşertir.

9 OMURGALI HAYVANLAR  Omurgalı hayvanlar hayvan, vücutta destek Olan omurgaya sahipse omurgalı hayvanlar gurubunda incelenir.kuşlar,balıklar,yılanlar, kediler köpekler kurbağalar Omurgalı hayvanlardır

10  Kelebek, arı solucan gibi Hayvanların vücutlarında Destek yapısı olan omurga bulunmaz. Bu canlılar omurgasız hayvanlar gurubunda yer alır. Omurgasız hayvanların vücudunda kemik ya da kıkırdak bulunmaz,vücutları yumuşaktır. OMURGARSIZ HAYVANLAR

11 MANTAR  Mantar bir bitkiye benzer Ama bitki değildir. Bazı türleri zararlı ve zehirlidir.ormanlarda Yeşil alanlara bulunur. Atarların pek çok türü vardır.Dünyada tamı tamına 1,5 milyon mantar türü vardır. KONULAR

12 MANTAR  Mantarların yaprakları ve çiçekleri yoktur. Bu nedenle kendi besinlerini kendileri üretemezler.mantarlar,nemli,ılık,az ışık alan yerlerde yetişir. Şapkalı küf ve maya mantarı olmak üzere çeşitle it vardır.

13 MİKROSKOBİK CANLILAR *mikroskobik canlılar gözle görülmez ve bu nedenle mikroskopla incelenir.havada,suda,toprakta ve insan vücudunda yaşayabilirler.mikroskobik canlıların bazıları zararlı bazıları yararlıdır.

14 MİKROSKOBİK CANLILAR  Vücudumuza girdiğinde hastalık yapan mikroskobik canlılar zararlı olanlarıdır.Tifo,kolera,verem gibi hastalıkların nedenidir.Yediğimiz yoğurt,peynir gibi besinler ise yararlı mikroskobik canlılar sayesinde meydana gelir.Yine üzümden sirke yapılmasını da bu canlılar sağlar.

15 Çevre sorunlarını öğrenelim  İnsanlar çevreye zarar Veriyor çöpler atıyorlar İsraf yapıp ağaç kesip Kağıda dönüştürüp boşa Kullanılıyorlar sonra yine ağaç Kesiyorlar.

16 Çevre sorunlarını öğrenelim  Hava kirliliği,su kirliliği,toprak kirliliği,orman tahribi,çığ ve nükleer kirlilik çevre sorunlarına örnektir.

17 Çevre sorunlarını çözelim *Çevre sorunlarını çözmek İçin insanlar tutumlu olmalıdır Daha az elektrik,su az harcanmalıdır. ağaç dikmemiz lazım.Çöpleri Geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

18 Çevre sorunlarını çözelim 1- Ormanlarda izinsiz ağaç kesmemeliyiz ve ateş yakmamalıyız. 2-Çöpleri rastgele her yere atmamalıyız. 3-Çevre sorunlarını öğrenmek için insanları bilinçlendirmeliyiz. 4-Kaliteli yakıtlar kullanmalıyız. 5-Fabrikalardan çıkan zararlı atıkları çevreye bırakmamalıyız.

19 Çevreci grup kuruyoruz  Amacımız çevre bilincini herkese aşılamak.Bunun için boş bir araziyi ağaçlandırmak için bir proje hazırlıyoruz. Bu amaç için çalışmak isteyen arkadaşlarımı grubumuzda görmek istiyorum. İlgilenen arkadaşlarımı bekliyorum.

20 Çevreci grup kuruyoruz  Fabrikalardan çıkan zararlı atıkların çevreye zarar vermesini engellemek adına bir çevreci grup kurmak istiyorum.Bu yönde ilerlemek için fabrikalarda ne gibi önlemler alınmalıdır bir çalışma yapmak istiyorum.Bütün arkadaşlarımı bu gruba destek olması için bekliyorum.

21 KONUYLA İLGİLİ RESİMLER

22

23 BİZİ İZLEDİNİZ İÇİN TEŞEKÜRLER

24 MUTLU SON


"5.ünite hazırlayanlar Ece ÇINAR 5-L 1572 Nisa Nur GÜNEŞ 5-L 1716." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları