Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Gel, gel, ne olursan ol yine gel, ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Gel, gel, ne olursan ol yine gel, ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı."— Sunum transkripti:

1 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Gel, gel, ne olursan ol yine gel, ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…

2 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI NEDİR? Mevlana Değişim Programı= yurtdışı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi Mevlana Değişim Programı, belirtilen AB ve AB dışındaki ülkeleri kapsamaktadır. Değişim anlaşmamızın olduğu üniversiteler ile yapılabilmektedir. Öğrenciler bir dönem (4 ay) burslu olarak hareketlilikten yararlanabilirler.

3 SDÜ 2015-2016 Akademik Yılı Kontenjan Sayısı Kontenjan Sayısı Gelen Öğretim Elemanı9 Gelen Öğrenci20 Giden Öğrenci20 Toplam49

4 PROTOKOLLER 1.King’s College (ABD) 2.Hena e Plote Beder Üniversitesi (Arnavutluk) 3.Azerbaijan State Economic University (Azerbaycan) 4.Qafqaz Üniversitesi (Azerbaycan) 5.Odlar Yurdu Üniversitesi (Azerbaycan) 6.Uluslararası Karadeniz Üniversitesi (Gürcistan)

5 PROTOKOLLER 7. Uluslararası Kafkas Üniversitesi (Gürcistan) 8. İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi (Kırgızistan) 9.Manas Üniversitesi (Kırgızistan) 10.University of Putra Malasia (Malezya) 11.Selangor University (Malezya) 12.Syiah Kuala University (Endonezya) 13.International Islamic University (Malezya ) 14. Osh University (Kırgızistan)

6 Bölümlere Göre Kontenjanlar

7 2016-2017 Mevlana Akademik Takvimi Tarih Değişim İlanlarının Yükseköğretim Kurumlarında Duyurulması 8 Şubat 2016 - 22 Şubat 2016 Başvuru Tarihleri23 Şubat 2016- 01 Nisan 2016 İngilizce Sınav06 Nisan 2016 (Çarşamba) Saat 12:00-13:00

8 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR? Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilirler. Araştırma görevlileri sadece ders alma hareketliliğinden yararlanabilirler. Öğrenciler, Mevlana Programından sadece bir kez faydalanabilirler. Asil listesinde olmasına rağmen geçerli bir mazeret bildirmeksizin iptal eden öğrenci bir daha başvuramaz.

9 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMINDAN FAYDALANACAK ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ HUSUSLAR Dönem kaybı yaşar mıyım? Gitmeden önce hazırlayacağı Öğrenim Protokolü’nde hangi derslere denk sayılacağının açıkça belirlenmiş olması sebebiyle öğrenci ülkesine döndüğünde herhangi bir dönem kaybı yaşamaz.

10 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SÜRESİNCE BURSLAR Mevlana değişim programına katılan öğrencilerin, öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları diğer burslar ve krediler devam eder ve kendi yükseköğretim kurumlarına kayıtlarını yaptırarak ödemekle yükümlü oldukları katkı payı/öğrenim ücretini kendi kurumlarına ödemeye devam ederler bu bağlamda öğrenciler gideceği yükseköğretim kurumuna ayrıca eğitim-öğretim ücreti ödemezler. Öğrencilere değişim programına katıldıkları süre boyunca ödenecek burs tutarı, öğrencilerin eğitim için gittikleri ülkenin ekonomik hayat standartları göz önünde bulundurularak farklılaşmaktadır.

11 2016-2017 Dönemi Burs Miktarları Ülke AdıBurs Miktarı Amerika Birleşik Devletleri1.100 TL Arnavutluk1.100 TL Azerbaycan900 TL Bosna-Hersek1.100 TL Gürcistan900 TL Kazakistan1.000 TL Kırgızistan1.000 TL Malezya1.100 TL Endonezya1.100 TL

12 10.02.2016 TARİHLİ YÖK YÜRÜTME KURUL KARARLARI Aşağıdaki tabloda belirtilen 21 ülkeyle (Gelen/Giden) öğrenci ve gelen öğretim elemanı değişiminin tüm alanlarda yapılmasının uygunluğuna karar verilmiştir. ArnavutlukFasKırgızistanMalezyaSuudi Arabistan AzerbaycanİngiltereKosovaMaltaTunus CezayirİranLibyaRomanyaTürkmenistan CibutiKazakistanMakedonyaSudanUmman Yemen

13 10.02.2016 TARİHLİ YÖK YÜRÜTME KURUL KARARLARI Aşağıdaki tabloda belirtilen 28 ülkeyle (Gelen/Giden) öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin belirtilen alanlarda yapılmasının uygunluğuna karar verilmiştir. ÜLKEALANÜLKEALAN AfganistanSosyal ve Beşeri BilimlerJaponyaFen ve Mühendislik Bilimleri + Sosyal ve Beşeri Bilimler + Sağlık Bilimleri ABDFen ve Mühendislik Bilimleri + Sağlık Bilimleri KanadaFen ve Mühendislik Bilimleri + Sağlık Bilimleri AvusturalyaFen ve Mühendislik + Sağlık Bilimleri KaradağFen ve Mühendislik Bilimleri + Sosyal ve Beşeri Bilimler BangladeşSosyal ve Beşeri BilimlerKatarSosyal ve Beşeri Bilimler Bosna-HersekSosyal ve Beşeri BilimlerKuveytSosyal ve Beşeri Bilimler Çin Halk Cum.Fen ve Mühendislik Bilimleri + Sağlık Bilimleri MeksikaFen ve Mühendislik Bilimleri

14 ÜLKEALANÜLKEALAN EndonezyaFen ve Mühendislik Bilimleri MısırSosyal ve Beşeri Bilimler FilipinlerFen ve Mühendislik Bilimleri MoğolistanSosyal ve Beşeri Bilimler FilistinSosyal ve Beşeri BilimlerÖzbekistanSosyal ve Beşeri Bilimler GambiyaSosyal ve Beşeri BilimlerPakistanFen ve Mühendislik + Sağlık Bilimleri Güney AfrikaFen ve Mühendislik Bilimleri SingapurFen ve Mühendislik Bilimleri Güney KoreFen ve Mühendislik Bilimleri + Sosyal ve Beşeri Bilimler + Sağlık Bilimleri TacikistanSosyal ve Beşeri Bilimler GürcistanSosyal ve Beşeri BilimlerÜrdünSosyal ve Beşeri Bilimler HindistanFen ve Mühendislik Bilimleri + Sağlık Bilimleri Yeni ZelandaFen ve Mühendislik Bilimleri

15 10.02.2016 TARİHLİ YÖK YÜRÜTME KURUL KARARLARI 2016 – 2017 Eğitim öğretim yılında gelen/giden öğrenci ve öğretim elemanı değerlendirmelerinde Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan için toplam en fazla % 20 kontenjan tahsis edilmesi uygun görülmüştür.

16 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI SÜRESİNCE BURSLAR Bursları nasıl alacağım? Öğrenci Halk Bankası SDÜ Uydu Şubesinde TL hesabı aştırır ve IBAN numarasını Koordinatörlüğümüze iletir. Öğrencilere yapılacak ödemelerde, burs miktarının %80'i öğrenci karşı üniversiteye gittiğinde karşı üniversiteye ulaştığına dair imzalatacağı belgeyi Koordinatörlüğümüze ilettiği zaman ödenir. %20 burs ödemesinde, öğrencinin başarılı olduğu derslerin toplam kredisinin almakla yükümlü olduğu tüm derslerin toplam kredisine oranı esas alınır. Burs Ödemelerinde bir yarıyıl 4 ay olarak kabul edilir.

17 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMINA BAŞVURU ŞARTLARI Öğrencinin, örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 2,5 (iki buçuk) olması Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 3 (üç) olması %50 dil puanı + %50 Not Ortalaması Yabancı Dil Sınavı Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından yapılır. (06 Nisan 2016 Saat: 12:00) Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarına gidecek öğrencilerin, kabul edildikleri ülkelerin vatandaşı olmamaları gerekmektedir.

18 MEVLANA DEĞİŞİM SÜRECİ

19 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMINDAN FAYDALANACAK ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ BELGELER

20 Öğrenim protokolü: Öğrencinin değişim dönemi başlamadan önce kendi kurumunda alacağı derslerin karşılığı gideceği kurumdaki derslerin eşleştirmesinin yapıldığı, ders adlarını ve kredileri içeren belgedir. Değişimi gerçekleştiren yükseköğretim kurumları arasında imzalanır ve Öğrenim Protokolü olarak adlandırılır.

21 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMINDAN FAYDALANACAK ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ BELGELER

22 ÖĞRENİM PROTOKOLÜ İLE İLGİLİ ESASLAR Öğrenciler gittikleri kurumda üst veya alt sınıflardan ders seçebilirler. Alttan dersi var ise öncelikle o dersi almakla yükümlüdür. Yönetmelik gereği üstten ders alamaz. Değişim Programı Protokolünde derslerin kredileri ile derslerin hangi derslere denk sayılacağı önceden belirlenir.

23 ÖĞRENİM PROTOKOLÜ İLE İLGİLİ ESASLAR Öğrencilerin, alacakları ders yükleri, kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumlarında aynı yarıyılda almaları gereken ders yükünden daha az olamaz. Değişimde ders sayısı değil, derslerin kredileri dikkate alınır. Öğrenci değişiminde ulusal kredilendirme sistemi yanında AKTS kredilendirme sistemi de esas alınabilir. Krediler AKTS ise AKTS, Ulusal ise Ulusal Kredi olmalıdır. Gidilecek üniversitede alınacak derslerin kredi toplamı SDÜ’de saydırılacak derslerin kredi toplamından fazla ya da eşit olmalıdır.

24 ÖĞRENCİ KABUL BELGESİ (ACCEPTANCE LETTER) Gidilecek yükseköğretim kurumu, Öğrenim Protokolünün imzalanmasından sonra, ilgili öğrencinin Mevlana Değişim Programı öğrencisi olarak kabul edildiğini gösteren onaylı ve imzalı bir Mevlana Değişim Programı Öğrenci Kabul Belgesi (Acceptance Letter) hazırlar. Bu aşamadan sonra öğrenci Koordinatörlüğümüze şu belgeleri getirmelidir; Öğrenci Sözleşmesi (1 adet) Bilgi Formu (1 adet) Pasaport Fotokopisi (1 adet) Vize Fotokopisi (1 adet)

25 MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMINDAN FAYDALANACAK ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ BELGELER Son Aşama: %80 Aylık Burs ödemesi için gerekli tüm evraklar Öğrenci Acceptance Letter (Kabul Belgesi) Öğrenci Bilgi Formu Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Pasaport Fotokopisi Öğrenci ve Üniversite Arasındaki Sözleşme Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi / IBAN No olmalı Onaylanmış Öğrenim Anlaşması Bölüm-Fakülte /ABD- Enstitü Kurul Kararı

26 Gitmeden Önce Son Bakış Yanınıza almanız gereken tüm evraklar tamam mı ? Yanınıza almanız gereken evraklar: 1.Sigorta Poliçesi 2.Kabul Belgesi (Acceptance Letter) fotokopisi 3.Mevlana Öğrencisi olduğunuza dair belge 4.Konaklama Formu (Accommodation Letter) 5.Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) 6.Pasaport 7.Bilet 8.Karşı üniversite ile sizi karşılamak üzere yaptığınız yazışmalar

27 Vize İşlemleri İle İlgili Bilgiler Öğrencilerimiz, karşı Üniversitelerin gönderecekleri Acceptance Letter (Kabul belgelerinin) Orijinalleri Koordinatörlüğümüze ulaştığında Vize işlemlerine başvuru yapabilirler. Başvurular mutlaka şahsen yapılmalı ve başvuru öncesinde MUTLAKA Konsolosluklar ve/veya Büyükelçilikler ile görüşülüp randevu alınmalıdır. Konsolosluk veya Büyükelçiliklerin genel olarak istedikleri belgeler şunlardır. 1.Yurt dışında kalacağınız süreyi ve daha sonraki 6 ayı kapsayan PASAPORT. 2.Onaylanmış Learning Agreement (Öğrenim Anlaşması) 3.Acceptance Letter (Kabul Belgesi) – Acceptance Letter (aslı) 4.Yurt dışında kalacağınız süreyi kapsayan Sağlık Sigortası (Özel Sigortalardan temin edilir). Minimum 30.000 Euro’yu kapsayacak şekilde olmalıdır. 5.Koordinatörlüğümüz tarafından verilecek Mevlana Öğrencisi olduğunuzu ve hibe alacağınızı bildiren belge. 6.Ailenizin ve sizin maddi durumunu gösteren her türlü evrak ve banka teminatları. 7.Bu evrakların yanı sıra ayrı bir evrakın istenmesi halinde ilgili evrakın temin edilmesi öğrenciye aittir.

28 Vize İşlemleri İle İlgili Bilgiler Vize İşlemleri İle İlgili Bilgiler Vizeniz çıktıktan sonra: Halk Bankası SDÜ Uydu şubesinde açtırmış olduğunuz TL hesap numaranızı ve IBAN numaranızı vermek ve ayrıca gitmeden önce yapmanız gereken son işlemleri (SDÜ – Öğrenci Anlaşma metninin imzalanması, pasaportunuzun mühürlü sayfasının fotokopisini ve diğerlerini) yapmak üzere MUTLAKA Koordinatörlüğümüze uğrayınız. Uçak biletinizi almayı unutmayın.

29 Değişim Sürecinde: Hareketlilik sırasında ders değişikliği yapmak isterseniz:  SDÜ bölüm Koordinatörünüz ile dersleri birlikte belirlemelisiniz.  Öğrenim Protokolünün ikinci sayfasında sil ekle tablosuna değişiklikleri yazmalısınız.  Karşı üniversiteye imzalattıktan sonra SDÜ Mevlana Kurum Koordinatörlüğüne posta ve E-mail ile göndermelisiniz.  Karşı üniversitede aldığınız derslerin kredi toplamının SDÜ’de saydıracağınız derslerin kredi toplamından fazla olmasına dikkat etmelisiniz.  Karşı üniversitenin akademik takviminden itibaren 3 hafta içerisinde ders değişikliğinin yapılması ve Mevlana Kurum Koordinatörlüğüne bildirilmesi gerekmektedir.

30 Değişim Sürecinin Bitiminde En geç 15 gün içinde yükseköğretim kurumunuza aşağıdaki evrakları teslim etmelisiniz. Öğrenci not çizelgesi Katılım Belgesi Öğrenci Nihai Raporu Eksik veya hatalı evraklarının tamamlanması veya düzeltilmesi için 15 günden fazla olmamak üzere ek süre verilir. Teslim edilmemesi halinde, öğrencinin işlemleri geçersiz sayılır ve kendisine yapılan ödemelerin iadesi istenir.

31 Süleyman Demirel Üniversitesi Mevlana Değişim Programı Koordinatörlüğü Tel: 0246 211 82 76 Web: mevlana.sdu.edu.tr Mail: mevlana@sdu.edu.tr


"MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI Gel, gel, ne olursan ol yine gel, ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları