Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRETİM TEKNİKLERİ MİKRO ÖĞRETİM ASLIHAN AKBAĞ 201218408.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRETİM TEKNİKLERİ MİKRO ÖĞRETİM ASLIHAN AKBAĞ 201218408."— Sunum transkripti:

1 ÖĞRETİM TEKNİKLERİ MİKRO ÖĞRETİM ASLIHAN AKBAĞ

2 GRUPLA ÖĞRETİM TEKNİKLERİ
GÖSTERİ BEYİN FIRTINASI BEYİN ESERİ ALTI ŞAPKALI DÜŞÜNME ALTI AYAKKABILI DÜŞÜNME KONUŞMA HALKASI GÖRÜŞ GELİTİRME İSTASYON BENZETİM MİKRO ÖĞRETİM

3 MİKRO ÖĞRETİM Öğretmen adaylarının sunduğu kısa derslerin videoya kaydedilerek eleştirildiği, yansıtıcı davranışlar geliştirmeyi sağlayan bir öğretim tekniğidir. Adını derslerin kısa tutulmasından alır. Aday öğretmen yetiştirilmede kullanılan bir tekniktir.

4 Öğret- yeniden öğret döngüsü adı verilen deneme yanılma süreci söz konusudur kişilik gruplara 5-20 dakikada aday öğretmen tarafından öğretimin yapıldığı ve daha sonra aday öğretmenin kendini değerlendirdiği bir tekniktir. Uygulama sürecinde en önemli nokta ders sunumlarının görüntülü kayıt edilmesidir.

5 AMACI Öğretmen adaylarının hizmet öncesi eğitim süreçlerinde öğretmenlik rol ve kazanımlarını sağlamaktır.

6 ÖZELLİKLERİ: Öğretmen adayları kalabalık sınıfın karmaşık öğretim ortamıyla yüz yüze gelmeden daha küçük bir sınıfla öğretim yapma olanağı elde ederler. Öğretmen adayı hem öğretmen hem öğrenci rolündedir. Bu teknik sadece öğretmen eğitiminde değil; hemşire, doktor, mühendis gibi çeşitli meslek alanlarında uygulanabilir.

7 MİKRO ÖĞRETİMİNİN KULLANILDIĞI YERLER:
Yansıtıcı öğretmen yetiştirilmesinde, Öğretmen adaylarına uygulama fırsatı vermede, Öğretmen adaylarına kendilerini deneme fırsatı tanımada, Öğretmenlik eğitimini kontrollü bir ortamda yapmayı sağlamada mikro öğretim etkili bir biçimde kullanılır.

8 UYARI Mikro öğretim sürecinde sunuların kaydedilmesi ve izlenerek değerlendirilmesi ancak en belirli ve değerli ayırt edici özellik değildir. Ayırt edici özellik, ‘öğren- yeniden öğret’ sürecidir. Yani; derse ait eleştirilere göre sürecin yeniden düzenlenmesi, hataların en aza indirilmesi ve tekrar bu konu üzerinde uygulamaya geçilmesidir.

9 MİKRO ÖĞRETİM TEKNİĞİNİN UYGULANIŞI
Ders planının hazırlanması. Dersin işlenmesi ve videoya kaydedilmesi. Dersin video kayıtlarının izlenmesi. Dersin değerlendirilmesinin grup tarafından yapılması. Dersin tekrar hazırlanıp işlenmesi. Yeniden değerlendirilmesi.

10 MİKRO ÖĞRETİM TEKNİĞİNDE UYGULAMA SÜRECİ
2.İZLE 3.KAYDET 4.DEĞERLENDİR 5.ORGANİZE ET 1.PLANLA MİKRO ÖĞRETİM TEKNİĞİNDE UYGULAMA SÜRECİ

11 ETKİLİ KULLANIM İLKELERİ
Ders planları, içerik, kazanımlar ve araç gereçleri kapsayacak biçimde hazırlanmalıdır. Öğrencisi sayısı az öğretim süresi kısa tutulmalıdır. Dersin kameraya kaydedilmesi ve izlenmesi için gerekli teknik ve ortam sağlanmalıdır. Eleştirileri dikkate alarak varsa eksikler belirlenerek giderilmelidir. Öğret-yeniden öğret sürecinin izlenmesine özen gösterilmelidir.

12 YARARLARI Yüz yüze eğitim ve iletişim sağlar.
Öğretmen yetiştirme eğitiminde öğretmen adaylarının ders sunumlarında istenen rol ve kazanımlar sağlar. Yansıtıcı öğretmen olmaya yardım eder. Ders sunularındaki sonuçları dönütler yoluyla görmeyi sağlar. Doğal sınıf ortamının güçlüklerini azaltır.

13 Karmaşık beceriler küçük parçalar halinde öğrenilebilir.
Eleştirel düşünmeyi ve demokratik tutumları geliştirir. Video ile kayıt yapılan gösteri, tekrar izlenerek eleştiriler yapılabilir. Sergilenen beceri hakkında farklı eleştiriler yapma imkanı sağlar.

14 SINIRLILIKLARI Her okulda video-kamera bulunmayabilir.
Öğretmen adayları kayıt ortamında aşırı kaygı duyabilirler. Öğretmen adaylarının kendi akran gruplarına ders vermesi olası öğretim ve iletişim sorunlarına neden olabilir. Denenen becerilerin yapay bir ortamda sunulması, gerçek bazı sorunların yaşanmasını güçleştirir.

15 Bu yapay ortamlar için gerçek öğrenciler bulmak güçtür
Bu yapay ortamlar için gerçek öğrenciler bulmak güçtür. Bu durumda çoğunlukla öğretmen adayı kendi sınıf arkadaşlarına dersi sunmaktadır. Dersi yöneten öğretim elemanına özellikle zaman açısından ek bir yük getirir. Daha fazla zaman gerektirir. Görüntüsünün kameraya alındığını bile öğretmen adayı heyecanlanabilir.

16 Olumsuz eleştirileri hoş görüyle karşılayabilmeyi sağlar.
MİKRO ÖĞRETİMİNİN ELEŞTİRİ BECERİSİNİ GELİŞTİREREK BİREYE SAĞLADIĞI OLUMLU KATKILAR Olumsuz eleştirileri hoş görüyle karşılayabilmeyi sağlar. Kendine olan özgüveni geliştirir. Demokratik tutumların gelişmesine katkı sağlar. Eleştirinin kişiliğe dönük değil, yapılan işe olduğu algısı gelişir. Eleştirmeye karşı korkusunu yener. Eleştirinin öğrenmeye olan katkısının farkına varır. Eleştirilerini dile getirme (konuşma tarzı-olumlu olanları önce vurgulama gibi) tarzını geliştirir.

17 Mikro öğretim yöntem ya da tekniğinin kullanıldığı bir sınıfta, Meral sınıf arkadaşlarına örnek bir ders anlatımı yapacaktır. Aşağıdakilerden hangisi Meral’in mikro öğretim uygulamasında en fazla öneme sahiptir? Kendi öğretimini değerlendirmeyi planlama Sınıf arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurma Örnek ders anlatımının görüntülü kayıt edilmesini sağlama Dersten önce sunumun provasını yapma Sınıftaki diğer öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate alma KPSS 2010 A B C D E

18 YANLIŞ CEVAP

19 DOĞRU CEVAP TEBRİKLER

20 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…


"ÖĞRETİM TEKNİKLERİ MİKRO ÖĞRETİM ASLIHAN AKBAĞ 201218408." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları