Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı."— Sunum transkripti:

1 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı

2 Firmalara Neler Vadediyor?
1509 Programı Uluslararası İşbirliği, Firmalara Neler Vadediyor? Alanında lider kuruluşlarla ortak araştırma ve teknoloji geliştirme olanağı İleri teknolojiye erişim ile daha yenilikçi ürün/süreç geliştirme kabiliyeti Yeni pazarlara açılma olanağı

3 1509 Programı Uluslararası Ortaklı Proje Desteği İçin Adres:
Uluslararası proje çağrılarına Türkiye’de yerleşik firmaların sunduğu projeler, TEYDEB tarafından 1509-TÜBİTAK Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenmektedir.

4 1509 Programı Uluslararası Ortaklı Proje Desteği İçin Adres:
4 1509 Programı Uluslararası Ortaklı Proje Desteği İçin Adres: EUREKA, EUROSTARS ve ERA-NET kapsamında oluşturulan uluslararası ortaklı projelerde her bir ortağın Ar-Ge faaliyetleri kendi ülkesindeki destek sağlayan kuruluşun iç işleyişine göre desteklenir ve izlenir.

5 1509 Programı Uluslararası Programlar

6 1509 Programı Uluslararası Programlar/EUREKA
Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik projelerin desteklendiği uluslararası Ar-Ge destek programıdır. Programda uluslararası işbirlikleri oluşturulurken, projeler ulusal kaynaklarla desteklenmektedir. Ortak Proje

7 1509 Programı Uluslararası Programlar/ EUROSTARS
KOBİ’lere Özel Destek Programı: Uluslararası değerlendirme, ulusal fonlama

8 1509 Programı Uluslararası Programlar/ERA-NET
ERA-NET programları programa katılan ülke fonlama kuruluşlarınca uzun süreli işbirliklerine dayalı yürütülmektedir. Her bir ERA-NET programı genellikle bir ya da birkaç alana odaklıdır. (Tekstil İmalat, Ulaştırma, İleri malzeme Endüstriyel Biyoteknoloji, Yeşil teknolojiler vb.). ERA-NET programlarına, ilgili programın çağrı duyurusuna göre başvuru yapılabilmektedir.

9 1509 Programı Başvuru Koşulları
Projede en az bir yabancı ortak ile çalışıyor olmak Her bir ortağın, kendi ülkesindeki fon sağlayıcısına başvurmuş olması (Her firma kendi ulusal fon sağlayıcısınca desteklenir.)

10 1509 Programı Başvuru Koşulları
Tüm ortak firmaların, eş zamanlı, uluslararası programlardan birine (EUREKA, EUROSTARS, ERA-NET) başvurmuş olması

11 Proje Bütçesi Destek Miktarı Destek Süresi
1509 Programı Programın Destek Kapsamı Proje Bütçesi Proje bütçesi üst sınırı bulunmamaktadır. Destek Miktarı Büyük firmalarda proje giderlerinin % 60’ı KOBİ’lerde proje giderlerinin % 75’i hibe olarak desteklenmektedir. Destek Süresi Proje süresinde kısıtlama yoktur. !İlgili uluslararası programın çağrısında kısıtlanabilir.

12 1509 Programı Başvuru ve Değerlendirme
Yabancı Fon Sağlayıcı Yabancı Ortak Proje Önerisi Proje Önerisi (AGY 103) Uzman Hakem PRODİS üzerinden Firma Destek Kararı Değerlendirme Raporu Teknoloji Yürütme Grubu Komitesi

13 1509 Programı Sunduğu Kazanımlar
Yeni teknolojilere kolay ve hızlı erişimin sağlanması Know-how transferinin gerçekleşmesi Uluslararası alanda lider firmalarla çalışma olanağının sağlanması Yeni pazarlara açılma yollarının oluşturulması

14 Başvurular, PRODİS üzerinden yapılır.
1509 Programı Nasıl Başvurulur? Başvurular, PRODİS üzerinden yapılır. Dikkat Uluslararası proje teklifinizi çağrı metninde belirtilen son tarihten (deadline) önce hazırlayınız.

15 1509 Programı Öneriler Uluslararası program ve 1509 program başvurularını paralel yapınız. EUREKA Küme (Cluster) organizasyonları içinde olmaya çalışınız. Teknolojik yeteneğinize uygun ERA-NET Proje çağrılarını izleyerek başvuru yapmaya çalışınız. Proje ortağı bulmaya yönelik uluslararası proje pazarı vb. etkinliklere katılım sağlayınız. Avrupa Birliği programları (EUROSTARS gibi) proje değerlendiriciliğine başvuru yapınız.

16 1509 Programı TÜBİTAK’ın Kılavuzluğu
Yurt dışındaki firmalardan hangisi veya hangileri ile ortak olabilirim? Hangi Uluslararası programa başvurmalıyım? Çağrılı uluslararası programların çağrılarını nasıl takip edebilirim? (Not: Bu konularda TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı (UİDB) ve TEYDEB ERA-NET proje sorumluları yardımcı olmaktadır.)

17 Ayrıntılı Bilgi;

18 Dikkatiniz İçin Teşekkürler


"1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları