Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLKÖĞRETİM HAFTASI Okulların Açıldığı İlk Hafta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLKÖĞRETİM HAFTASI Okulların Açıldığı İlk Hafta."— Sunum transkripti:

1 İLKÖĞRETİM HAFTASI Okulların Açıldığı İlk Hafta

2 İlköğretim temel öğrenimdir. Yasalarımıza göre zorunlu ve parasızdır
İlköğretim temel öğrenimdir. Yasalarımıza göre zorunlu ve parasızdır. İlköğretim, yedi yaşında başlar ve on beş yaşında biter. Sekiz yıldır.

3 Okulların açıldığı hafta ilköğretim okullarımızda İlköğretim Haftası olarak kutlanır. Genel olarak bu hafta, Milli Eğitim Bakanlığı’nın radyo, televizyon konuşması ile açılır. Okullarımızda törenler düzenlenir. Törende konuşan okul müdürü ve öğretmenler; Eğitimin ve öğretimin değerini, yararlarını açıklarlar. Okuma – yazma bilmenin önemi üzerinde dururlar. Gerçekten, birey olarak başarılı olmak için en başta okumayı ve yazmayı öğrenmek zorundayız. Bilmediklerimizi okuyarak öğreniriz. Okuma – yazma bilmeyen bir kişinin bilgili olması düşünülemez.

4 Atatürk’ün özlediği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek, ancak bilgi ile olur. Bize yaşam boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temeli ilköğretimde atılır. İlköğretim Haftası; bu gerçeklerin konuşulduğu, ilköğretimin, okuma – yazma öğrenmenin kişiye, topluma sağladığı yararların anlatıldığı bir haftadır.

5 Milli Eğitim Bakanlığı; okuma – yazmayı yaygınlaştırmak amacı ile yetişkinler için kurslar açmakta, bu kurslara her yıl çok sayıda yurttaşımız katılmaktadır. Sonuçta okur – yazar oranımız artmaktadır. Yakın gelecekte öteki ilerlemiş ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da okuma – yazma bilmeyen kalmayacaktır.

6 İlköğretim Haftası’nda çevremize okuma – yazmanın gerekliliğini, değerini, önemini anlatmalıyız. Öğrenme, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan ayırmayı sağlar. Bilgisiz, eğitimsiz insanlar daha çok suç işleme eğilimindedirler. Genel olarak eğitim ve öğretim suç işleme oranını azaltır.

7

8 Gün gelecek vatandaşlarımızın tamamına yakını okuma – yazma öğrenecek, okuyarak edindikleri bilgileri günlük yaşamlarında uygulayacak, böylece işlerinde daha verimli ve başarılı olacaklardır. Kısacası ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün dediği gibi ” İlköğretim davası insan olma, ulus olma davasıdır.”

9

10 Her yıl Eylül ayının üçüncü haftası ( okulların açıldığı ilk hafta ) İlköğretim Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu hafta boyunca okumanın önemi, okulun değeri ve kutsallığı halka anlatılır. Okumanın – yazmanın önemi, gazete, dergi, radyo ve televizyonlarda hafta boyunca anlatılmaya çalışılır. Bu konu üzerinde önemle durulur. Okulsuz yerlere okul açılmaya gayret edilir. İlköğretimin önemi anlatılır.

11 EĞİTİMLE İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER
Eğitim, çocuğa bilmediğini öğretmek değildir. Çocuğa yaşamasını öğretmektir(W.Livingston) Bir yıl sonrasını düşünüyorsan buğday ek. On yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik. Yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan eğit. (Kuan-Tzu)

12

13 Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır
Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. (Hacı Bektaş Veli) Eğitimsiz insan, ruhsuz bedene benzer. Milletimizi gerçek saadete ulaştıracak irfan ordusudur. Bilgisiz insan, meyvesiz ağaca benzer. En önemli ve verimli vazifelerimiz Milli Eğitim işleridir. Milli Eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Milli eğitim programımızın temel taşı cahilliğin yok edilmesidir.

14

15 İnsan eğitimle doğmaz,ama eğitimle yasar. Cervantes
İlim öyle bir şeydir ki sen ona tüm gücünü vermedikçe o sana yarısını bile vermez. Ebu yusuf Bilgi bir ışık gibidir. Onu kullanırsanız daha parlak olur, kullanmazsanız söner. Alexander Everett

16

17 Akıl gibi mal, iyi huy gibi dost, edep gibi mirâs, tevfik gibi rehber, ilim gibi şeref bulunmaz.  Hz. Ali (R.A.)

18 SON Batıkent İlköğretim Okulu Hazırlayanlar:
1-Ahmet Fatih CÖMERT 5/A 744 2-Muhammed Ali DİNÇ 5/A 719 Batıkent İlköğretim Okulu


"İLKÖĞRETİM HAFTASI Okulların Açıldığı İlk Hafta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları