Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VELİ ORYANTASYON ÇALIŞMASI ( EKİM 2012) DİYARBAKIR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VELİ ORYANTASYON ÇALIŞMASI ( EKİM 2012) DİYARBAKIR"— Sunum transkripti:

1 VELİ ORYANTASYON ÇALIŞMASI ( EKİM 2012) DİYARBAKIR
ÖĞRETMEN MEHMET SABRİ GÜZEL İLKÖĞRETİM OKULU VELİ ORYANTASYON ÇALIŞMASI VELİ ORYANTASYON ÇALIŞMASI ( EKİM 2012) DİYARBAKIR

2 Müfredatın içeriği, okul çalışmaları hakkında genel bilgi, kullanılacak araç gereçler, etkinlikler

3 eğitim öğretim yılında eğitim programında bazı değişikler yapılmış ayrıca 1. sınıfa başlama yaşı, eylül ayında 66 ayını doldurmuş çocuklara zorunlu hale getirilmiştir.

4 Öğrencilerin kendilerini rahat hissetmeleri, okul kaygısı duymamaları için bu sene İlkokul 1. sınıfa doğrudan okuma yazma çalışmaları ile başlanmamıştır. Uyum ve hazırlık çalışmaları diye adlandırılan bu süreç 12 hafta olarak planlanmıştır. Etkinlikler Matematik, Türkçe, Hayat bilgisi, Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerine göre hazırlanmıştır.

5 Etkinlik süreleri de planlanmış ancak çevre şartları, öğrencinin hazır bulunuşluk durumu gibi etkenler göz önüne alınarak öğretmene esneklik tanınmıştır.

6 Türkçe derslerinde okumaya özendirici görsel okuma, hikaye yorumlama , ses benzerliği bulma gibi faaliyetlere yer verilmektedir. Ayrıca yazmaya hazırlık olarak da çizgi çalışmaları yapılmakta , küçük kasları geliştirici oyunlar oynanmaktadır. TÜRKÇE

7 Matematik derslerinde Karşılaştırma yapma, problem çözme, eşleştirme, günlük hayatta sayıları kullanma gibi konulara yönelik etkinlikler yapılmaktadır. MATEMATİK

8 HAYAT BİLGİSİ Bu ders kapsamında okula uyum, kendini ve arkadaşlarını tanıma, okul kurallarını öğrenme gibi amaçlara yönelik etkinlikler yapılmaktadır.

9 Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Müzik ve Görsel Sanatlar
Bu dersler öğrencilerin oynayarak, ritim tutarak, çizgi çalışmaları ve boyama yaparak kısacası eğlenerek öğrenmelerini sağlayacak etkinlikler bütünü şeklinde tasarlanmıştır.

10 Bu 12 haftalık sürece okul öncesi ile 1
Bu 12 haftalık sürece okul öncesi ile 1. sınıf programlarının kesişim noktası diyebiliriz.

11 SES TEMELLİ CÜMLE YÖNTEMİ

12 Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 2004–2005 öğretim yılında denemeleri yapılarak, 2005–2006 öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere bir ilk okuma yazma öğretim programı tasarısını yürürlüğe koymuştur. Programda ortaya konulmuş bulunan yöntem, “ Ses Temelli Cümle Yöntemi” olarak adlandırılmıştır.

13 İlk okuma-yazma öğretimine seslerle başlanması, seslerin birleştirilmesi ile anlamlı heceler, kelimeler oluşturulması ve cümlelere ulaşılması öğrencinin bilgileri yapılandırmasını kolaylaştırmaktadır. Bu yönüyle Ses Temelli Cümle Yöntemi, yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına uygun bir yöntemdir.

14 İlk okuma-yazma öğretimine bitişik eğik yazı ile başlanacak ve bütün yazılar bitişik yazı ile yazılacaktır.

15 Bitişik eğik yazı alışkanlığı, öğrencilerin diğer yazı karakterleriyle yazılmış metinleri okumalarında problem çıkarmamaktadır. Öğrencilerin, değişik stillerde yazılmış harfleri tanımakta ve okumakta güçlük çekmediklerini deneysel çalışmalarla ispatlanmıştır.

16 Bu yöntemde harfler genellikle şu sıra ile verilmektedir.
1. Grup : e, l, a, t 2. Grup : i, n, o, r, m 3. Grup : u, k, ı, y, s, d 4. Grup : ö, b, ü, ş, z, ç 5. Grup : g, c, p, h 6. Grup : ğ, v, f, j

17 Bu sistemde harflerden anlamlı hecelere ulaşılmakta ve ardından hecelerden kelime üretilmekte ve kelimelerden metinler oluşturulmaktadır. E-l-el-el ele a-ela-ela-ela lale el ele. gibi

18 Ünsüz harflerin yanına “e” ekleyerek okumanız çocuğunuzun okumasını zorlaştırır. Örneğin; “b” harfine “be” demeyiniz.

19 Yeni öğretim yılı hepimize hayırlı olsun.
OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. CEMİL ATLI( sınıf öğretmeni)


"VELİ ORYANTASYON ÇALIŞMASI ( EKİM 2012) DİYARBAKIR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları