Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SU BİZİM İÇİN HAYATTIR YANİ TÜM CANLILARIN. Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Su Nedir ve Suyun Önemi En küçük canlı organizmadan en.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SU BİZİM İÇİN HAYATTIR YANİ TÜM CANLILARIN. Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Su Nedir ve Suyun Önemi En küçük canlı organizmadan en."— Sunum transkripti:

1

2 SU BİZİM İÇİN HAYATTIR YANİ TÜM CANLILARIN.

3 Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Su Nedir ve Suyun Önemi En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur.

4 Dünya nüfusunun %40′ını barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekmektedir. 1940-1980 yılları arasında su kullanımı iki katına çıkmıştır. Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

5 İnsanoğlu, su ihtiyacını yüzeysel sular ve yeraltı su kaynaklarından temin etmektedir. Tatlı suların en önemli kaynağı yağışlardır. Küresel yıllık yağış 500 bin m3 olup, her yıl yeryüzüne inen yağış aynı miktardadır.

6 SU OLMASAYDI?

7 Güneşin ısısı deniz suyunun yüzeyinde buharlaşmaya neden olur ve su buharlaşıp öbür mineraller kalır ve bu mineraller alttaki suya karışır. Denizlerin buralara dökülen ırmaklardan çok daha tuzlu olmasının sebebi budur.

8

9

10

11 Dünya’da kara üzerindeki ısı farklılıkları en sıcak yer ile en soğuk yer arasında 140°C’ye kadar çıkarken, denizlerin ısı farklılığı en fazla 15-20°C arasında değişir. Aynı durum gece-gündüz arasındaki ısı farkında da yaşanır. Karada gece ile gündüz arasındaki fark kurak ortamlarda 20-30°C’ye kadar çıkarken, denizlerde en fazla birkaç derecelik bir ısı farkı olur. Sırf denizler değil, atmosferdeki su buharı da çok büyük bir denge sağlamaktadır. Gece-gündüz arasındaki ısı farkının, su buharının çok az bulunduğu çöllerde çok fazla, deniz iklimi yaşayan yerlerde ise çok daha az olması, bunun bir sonucudur. Dünya’da kara üzerindeki ısı farklılıkları en sıcak yer ile en soğuk yer arasında 140°C’ye kadar çıkarken, denizlerin ısı farklılığı en fazla 15-20°C arasında değişir. Aynı durum gece-gündüz arasındaki ısı farkında da yaşanır. Karada gece ile gündüz arasındaki fark kurak ortamlarda 20-30°C’ye kadar çıkarken, denizlerde en fazla birkaç derecelik bir ısı farkı olur. Sırf denizler değil, atmosferdeki su buharı da çok büyük bir denge sağlamaktadır. Gece-gündüz arasındaki ısı farkının, su buharının çok az bulunduğu çöllerde çok fazla, deniz iklimi yaşayan yerlerde ise çok daha az olması, bunun bir sonucudur.

12

13

14 1-Su bilinen biyolojik bir çözücüdür. Biyolojik çözücülüğü ile vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağlar. Suyun İnsan Hayatındaki Önemleri Şunlardır ; 2- Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde ve dengede kalmasında suyun büyük rolü vardır. 3- Su ayrıca derinin nemlenmesinde kuru kalmamasına, vücuttan toksitlerin atılmasına ve vücudun temizlenmesi de çok önemli bir görev üstlenir. 4- Su böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasında çok önemli bir etkendir. 5- Suyun kayganlaştırıcı bir özelliği vardır. Bu sayede vücuttaki birçok organın çalışması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.


"SU BİZİM İÇİN HAYATTIR YANİ TÜM CANLILARIN. Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahiptir. Su Nedir ve Suyun Önemi En küçük canlı organizmadan en." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları