Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AÇILAR Başlangıç noktaları aynı olan iki ışının oluşturduğu şekle açı denir. B A C A açısı, BAC açısı, CAB açısı * Açılar üç köşesine yazılan büyük harflerle.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AÇILAR Başlangıç noktaları aynı olan iki ışının oluşturduğu şekle açı denir. B A C A açısı, BAC açısı, CAB açısı * Açılar üç köşesine yazılan büyük harflerle."— Sunum transkripti:

1 AÇILAR Başlangıç noktaları aynı olan iki ışının oluşturduğu şekle açı denir. B A C A açısı, BAC açısı, CAB açısı * Açılar üç köşesine yazılan büyük harflerle veya açının olduğu köşedeki büyük harfle ifade edilebilirler.

2 Örnek: Aşağıda verilen noktaları kullanarak açılar çizelim. A B D C E

3 * Bir açı bulunduğu düzlemi üç ayrı bölgeye ayırır. Açının kendisi: Sadece açıyı oluşturan ışınlardır. Açının iç bölgesi: Açının kolları arasında kalan bölgedir. Açının dış bölgesi: Açının kolları ve iç bölgesi haricinde kalan bölgedir. B ……………... A …………….... C ……….……

4 Örnek: Noktaların açıya göre durumlarını söyleyiniz. G M T A N C L S Açının iç bölgesindekiler : Açının kolları üzerindekiler : Açının dış bölgesindekiler :

5 Komşu Açılar Köşeleri ortak olan ve yan yana bulunan iki açıya komşu açılar denir. B A C D ACB ve BCD açıları komşu açılardır.

6 Tümler ve Komşu Tümler Açılar Ölçülerinin toplamı 90° olan iki açıya tümler açılar denir. A B D DC E ACB ve BCD açıları komşu tümler açılardır.

7 * Hem komşu ( yan yana bulunan ) hem de tümler (toplamları 90 ) olan açılara komşu tümler açılar denir. Örnek: Tümler iki açıdan biri diğerinin 4 katından 10 fazla ise büyük olan açı kaç derecedir?

8 Bütünler ve Komşu Bütünler Açılar Ölçülerinin toplamı 180° olan iki açıya bütünler açılar denir. B D K D E M KDB ve DEM açıları komşu bütünler açılardır.

9 * Hem komşu ( yan yana bulunan ) hem bütünler (toplamları 180 ) olan açılara komşu bütünler açılar denir. Örnek: Komşu bütünler iki açıdan büyük olanının ölçüsü, diğerinin ölçüsünün 4 katından 10° azdır. Küçük olan açının tümleyeni kaç derecedir?

10 Ters Açılar Kesişen iki doğru, ışın veya doğru parçasının zıt yönlerinde bulunan açılara ters açılar denir. Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir. C A O B D

11 Dikme ve Orta Dikme Bir doğruya dışındaki bir veya üzerindeki bir noktadan çizilen dik doğruya dikme denir.. B. C D

12 Dikme ve Orta Dikme Bir doğru parçasına dışındaki bir veya üzerindeki bir noktadan çizilen ve doğru parçasını iki eş parçaya ayıran dik doğruya orta dikme denir....


"AÇILAR Başlangıç noktaları aynı olan iki ışının oluşturduğu şekle açı denir. B A C A açısı, BAC açısı, CAB açısı * Açılar üç köşesine yazılan büyük harflerle." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları