Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AÇILAR Açı ve Açı Ölçme. P P Yukarıdaki makasın parçaları kesişerek bir açı oluşturur. Makasın parçalarının kesiştiği P noktası açının köşesidir. Makasın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AÇILAR Açı ve Açı Ölçme. P P Yukarıdaki makasın parçaları kesişerek bir açı oluşturur. Makasın parçalarının kesiştiği P noktası açının köşesidir. Makasın."— Sunum transkripti:

1 AÇILAR Açı ve Açı Ölçme

2 P P Yukarıdaki makasın parçaları kesişerek bir açı oluşturur. Makasın parçalarının kesiştiği P noktası açının köşesidir. Makasın uçları ise açının kollarıdır. Açıyı P açısı olarak isimlendirebiliriz.

3 Açı, köşesine yazılan büyük harfle isimlendirilir. ÖNEMLİ NOT: P Açıyı sembolle gösterirken açının çizimini sembol eden kullanılır. P noktası açının köşesidir. P açısı diye okunur. P veya P şeklinde gösterilir.

4 Açıları Ölçme Bir açının ölçüsünü belirlemek için veya ölçüsü verilen bir açıyı çizmek için açı ölçer veya iletki kullanırız.

5 Açı ölçme birimi derecedir ve “ ͦ” sembolü ile gösterilir. Bir P açısının ölçüsü s( P ) şeklinde gösterilir. P açısının ölçüsü 56 ͦise s( P )= 56 ͦşeklinde gösterilir. Bir açının ölçüsü en az 0 ͦ, en çok 180 ͦolabilir.

6 ÖRNEK: T 70 ͦ Buna göre, s( T ) = 70 ͦ dir.

7 ÖNEMLİ NOT: Ölçüsü 0 ͦ ile 90 ͦ arasında olan açılara dar açı denir. K 50 ͦ Örnek: Aşağıdaki K açısının çeşidini bulalım: s( K ) = 50 ͦ olduğundan K açısı dar açıdır.

8 Ölçüsü 90 ͦ ile 180 ͦ arasında olan açılara geniş açı denir. Örnek: Aşağıdaki M açısının çeşidini bulalım: M 130 ͦ s( M ) = 130 ͦ olduğundan M açısı geniş açıdır.

9 Ölçüsü 90 ͦ olan açılara dik açı denir. S 90 ͦ Örnek: Aşağıdaki S açısının çeşidini bulalım: s( S ) = 90 ͦ olduğundan S açısı dik açıdır.

10 Ölçüsü 180 ͦ olan açılara doğru açı denir. P 180 ͦ Örnek: Aşağıdaki P açısının çeşidini bulalım: s( P ) = 90 ͦ olduğundan P açısı doğru açıdır.

11 egitimdunyamiz.com


"AÇILAR Açı ve Açı Ölçme. P P Yukarıdaki makasın parçaları kesişerek bir açı oluşturur. Makasın parçalarının kesiştiği P noktası açının köşesidir. Makasın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları