Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dini Hikayeler serisi 2 Hz. Peygamberin Selâmı Sultan III Osman'ın (padişahlığı 1754-57 yılları arası) sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa başarılı ve.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dini Hikayeler serisi 2 Hz. Peygamberin Selâmı Sultan III Osman'ın (padişahlığı 1754-57 yılları arası) sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa başarılı ve."— Sunum transkripti:

1

2 Dini Hikayeler serisi 2 Hz. Peygamberin Selâmı

3 Sultan III Osman'ın (padişahlığı 1754-57 yılları arası) sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa başarılı ve yetenekli bir devlet adamı, oldukça dindar bir kimse idi. Bu Ali Paşa zamanında bir tüccar iflas etmiş, bütün mal ve servetini kaybetmiş, üstelik bir de borca girmişti.

4 Dini Hikayeler serisi 2 Bu sıkıntılı durumda iken müracaat ettiği bütün eş-dost kapıları, bu durumdaki herkese yapıldığı gibi yüzüne kapanmıştı. Adamcağız bu çaresiz haldeyken bir gece rüyasında Peygamberimizi gördü ve O'ndan yardım ve destek istedi.

5 Dini Hikayeler serisi 2 Peygamberimiz ona "Git Allah'ın makbul kulu Ali Paşa'ya benden selam söyle sana 100 altın versin" dedi. Adam, "Ya Rasûlallah ben Ali Paşa'ya selamınızı iletir, bana 100 altın vermesini emrettiğinizi söylerim ama bana inanmaz" dedi.

6 Dini Hikayeler serisi 2 Hz Peygamber (sas) şöyle buyurdu: "Sana inanması için ben sana belge vereceğim Ali Paşa bana her akşam yüz salavatı şerife okurdu, ama geçen perşembe akşamı okumadı Bunu ona söylersen sana inanır"

7 Dini Hikayeler serisi 2 Sabah olunca adam hemen Ali Paşa'ya koştu Rüyasını anlattı' Ali Paşa "Peygamberimiz bana niye söylemiyor da sana söylüyor?" diye inanmak istemedi.

8 Dini Hikayeler serisi 2 Adam Hz Peygamberin verdiği belgeyi öne sürdü: "Efendim ben bana inanmayacağınızı Hz Peygamber'e söyledim O da bana bir belge verdi.”

9 Dini Hikayeler serisi 2 “Siz her gece Efendimize yüz salavatı şerife okuyormuşsunuz, ama geçtiğimiz perşembe akşamı okumamışsınız" Ali Paşa düşünmüş o gece hakikaten okumadığını farketmiş.

10 Dini Hikayeler serisi 2 Bunun üzerine adama şöyle der: "Peki Hz Peygamber sana ne söyledi ise aynen tekrarla" Adam tekrarladı: "Ali Paşa'ya benim selamımı söyle sana 100 altın versin"

11 Dini Hikayeler serisi 2 Ali Paşa "Bir daha söyle" diye tam yedi defa tekrarlattı.

12 Dini Hikayeler serisi 2 Adam, Ali Paşa'yı kendisiyle alay ediyor sandı ve paradan da ümidini kesmişti ki, Ali Paşa "Sana Peygamberin her selamı için 100 altın vereceğim Yedi defa tekrarlattım 700 altın eder" der ve gerçekten 700 altını verir.

13 Dini Hikayeler serisi 2 Onun Selamına Yarın Kabirde, Mahşerde ve Mizanda çok ihtiyacımız olacak… Alemlerin efendisinin selamına kavuşabilmenin yolu onun dinine sımsıkı sarılmak ve bol bol salavat getirmekten geçer.


"Dini Hikayeler serisi 2 Hz. Peygamberin Selâmı Sultan III Osman'ın (padişahlığı 1754-57 yılları arası) sadrazamlarından Hekimoğlu Ali Paşa başarılı ve." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları