Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

- Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "- Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf"— Sunum transkripti:

1 - Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf

2 SEVGİ ve MERHAMET ÖRNEĞİ: Hz. YUSUF
Kur’ân’da adı geçen peygamberlerden birisi olan Yusuf (a.s.), Beni İsrail oğullarından Yakup (a.s.) peygamberin oğludur. Kur’ân-ı Kerim’de kendi adına bir sure vardır. Bu sure 111 ayetten oluşmaktadır. Bu surenin 98 ayeti Yusuf (a.s.)’dan bahsetmektedir.

3 - Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf
Yusuf’un (a.s.) hikâyesi Allah’ın (c.c.) bildirdiğine göre, kıssaların (hikâyelerin) en güzelidir. Çünkü bu kıssa sevgi ve merhamet örnekleriyle ve ibretlik hadiselerle doludur. “(Ey Muhammed!) Sana bu Kur’an’ı vahyetmekle, kıssaların en güzelini anlatıyoruz. Hâlbuki daha önce sen bunlardan habersizdin.” Yusuf-3

4 - Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf
Yusuf’un 11 tane erkek kardeşi vardı. Yusuf son derece güzel ve zeki bir çocuktu. Hz. Yakup (a.s.) onu ve küçük kardeşi Bünyamin’i çok seviyor ve üzerlerine titriyordu. Bu sevgiyi ağabeyleri kıskanıyordu. “Yusuf babasına: 'Babacığım! 'Rüyamda on bir yıldız, Güneş ve Ay’ın bana secde ettiklerini gördüm' demişti.” Yusuf-4 Babası rüyaları çok iyi yorumlayabiliyordu. Bu rüyanın da çok büyük hayırlara vesile olacağını anlamıştı.

5 - Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf
Babası, şöyle dedi: “Yavrucuğum! Rüyanı kardeşlerine anlatma. Yoksa, sana tuzak kurarlar. Çünkü şeytan, insanın apaçık düşmanıdır.” Yusuf-5 Bu durumdan haberdar olan ağabeyleri, Yusuf’u öldürme ve ortadan kaldırma planları yaptılar. Böylece tövbe edip, babalarının gözünde daha sevilir hale geleceklerini düşündüler.

6 Durumu babalarına anlatınca Yakup’un (a.s.) içine bir sızı düştü.
- Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf Babalarından izin alıp; Yusuf’u gezdirme bahanesiyle kırlara gideceklerdi. Durumu babalarına anlatınca Yakup’un (a.s.) içine bir sızı düştü. Babaları, “Doğrusu onu götürmeniz beni üzer, siz ondan habersiz iken onu kurt yer, diye korkuyorum.” dedi. Yusuf-13

7 - Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf
Çünkü Yakup (a.s.) bir peygamberdi ve vahiyle durum kendisine haber veriliyordu. Babalarından izin alarak, gezip eğlenmek bahanesiyle Yusuf’u alıp kırlara, götürdüler. Onu bir kuyuya attılar, gömleğini da kana bulayarak, "Yusuf’u kurt kaptı" diye babalarına yalan söylediler. Onların ne planlar yaptıklarını Yakup (a.s.) çok iyi biliyordu ve sabretmekten başka çaresi yoktu.

8 - Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf
Kuyunun yanından geçmekten olan bir kafile Yusuf’u buldu ve köle olarak satmak üzere alıp, Mısır’a götürdü. Orada az bir fiyatla onu Aziz’e (Maliye Bakanı) sattılar. Aziz'in hanımı (Züleyha), Yusuf’a göz koydu. Onu kendisiyle beraber olmaya çağırdı. Yusuf (a.s.) bunu kabul etmeyince, ona iftira atıp, kocasına şikâyet etti. Aziz, Yusuf’a çok güveniyor ve onun böyle bir iş yapabileceğine ihtimal vermiyordu. Ancak dedikodulardan kurtulmak için onu hapse attı.

9 - Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf
Hz. Yusuf senelerce hapiste kaldı. Orada hükümdarın şerbetçisi ve aşçısı ile tanıştı. Onların gördükleri rüyaların yorumunu yaptı. Birisinin, kurtulup efendisinin hizmetine devam edeceğini; diğerinin ise öldürüleceğini söyledi. Hz. Yusuf, kurtulacak olana, kendisinden efendisinin yanında bahsetmesini istedi. Sonunda dediği çıktı. Aradan yıllar geçti ve kurtulan kişi Yusuf’u unuttu.


"- Sevgi ve Merhamet Örneği: Hz. Yusuf" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları