Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sesli İzleyin Sesli İzleyin Kaynak : Tarih Vesikaları (Osmanlı Arşivi) Resim Seçici ve Slayta Uyarlayan: Osman Sarı ~ Öykü ~ “Büyük olmak için hiç kimseye.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sesli İzleyin Sesli İzleyin Kaynak : Tarih Vesikaları (Osmanlı Arşivi) Resim Seçici ve Slayta Uyarlayan: Osman Sarı ~ Öykü ~ “Büyük olmak için hiç kimseye."— Sunum transkripti:

1

2 Sesli İzleyin Sesli İzleyin Kaynak : Tarih Vesikaları (Osmanlı Arşivi) Resim Seçici ve Slayta Uyarlayan: Osman Sarı ~ Öykü ~ “Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın !.. “ (M.Kemal Atatürk)

3 - Bu villa kimin? - KİRKOR EFENDİ'NİN PAŞAM! - Şu Köşk? - DİMİTRİ EFENDİ’NİN PAŞA HAZRETLERİ! - Ya şu ilerideki konak? - SALAMON EFENDİ'NİN!

4 ATATÜRK bu kez, az ötedeki toprak damlı, virane bir evin sahibini öğrenmek için sorunca, ADANALI gazi cevap verdi: -RECEP ÇAVUŞ'UN PAŞAM!

5 Bir yaz günü; ATATÜRK, bu duruma biraz üzülmüş, biraz da sinirlenmiş idi. Yanındakilere emir verdi: -ÇAĞIRIN ŞU RECEP ÇAVUŞ'U!

6 RECEP ÇAVUŞ gelince; Bir asker selamından sonra, "EMREDİN PAŞAM" dedi.

7 Ata, bu kez Recep Çavuş'a sormaya başladı: -Bu villa KİRKOR Efendinin, -Bu villa KİRKOR Efendinin, bu köşk DİMİTRİ Efendinin, şu konak SALAMON Efendinin, o virane de senin! Bu ERMENİLER, RUMLAR, RUMLAR, YAHUDİLER ŞU BİNALARI DİKERKEN SEN NEREDEYDİN?

8 Recep Çavuş, yıllarca savaş meydanlarında koşturmanın verdiği gönül yorgunluğuyla cevap verdi: - SİZİNLE BERABERDİM PAŞAM! TRABLUSGARP'TA,ÇANAKKALE'DE,SAKARYA'DA!.........

9 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, bu cevap karşısında gözyaşlarını Hem yanaklarına, Hem de yüreğinin ta derinliklerine akıtır!............ “ Evet, RECEP ÇAVUŞ HAKLIDIR. Trablusgarp'ta, Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar’da TÜRK'ÜN istiklalini korumak için savaşırken Adana'da toprak damlı bir kulübe yapmaya ancak zaman bulabilmiştir. “

10 “ RECEP ÇAVUŞ, TÜRK'ÜN YALNIZ İSTİKLALİNİ DEĞİL; NAMUS VE ŞEREFİNİ DE KORUMUŞTUR. MEMLEKETİN BÜTÜN ZENGİNLİKLERİNE SAHİP OLAN AZINLIKLAR DA PARA VE MÜLKLERİNİN ÜSTÜNE YENİLERİNİ YIĞMAKLA MEŞGUL OLMUŞLARDI !.. “

11 - Son -


"Sesli İzleyin Sesli İzleyin Kaynak : Tarih Vesikaları (Osmanlı Arşivi) Resim Seçici ve Slayta Uyarlayan: Osman Sarı ~ Öykü ~ “Büyük olmak için hiç kimseye." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları