Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Troid bezi Timüs bezi Mide Pankreas Hipofiz bezi Beyin epifizi Paratroid bezi Böbreküstü bezi Skrotum Yumurtalıklar (dişi) Testisler (erkek) OMURGALILARDA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Troid bezi Timüs bezi Mide Pankreas Hipofiz bezi Beyin epifizi Paratroid bezi Böbreküstü bezi Skrotum Yumurtalıklar (dişi) Testisler (erkek) OMURGALILARDA."— Sunum transkripti:

1 Troid bezi Timüs bezi Mide Pankreas Hipofiz bezi Beyin epifizi Paratroid bezi Böbreküstü bezi Skrotum Yumurtalıklar (dişi) Testisler (erkek) OMURGALILARDA HORMONLAR

2

3

4

5

6 Hipotalamus

7 Gonadlar Süt bezleri Troid Adrenal korteks Ön lob

8 Arka lob ADH Oxytocin Süt bezleri Böbrek tüpleri Uterusdaki düz kaslar

9 TİROYİT

10 Hipotalamus Önhipofiz bezi Troid bezi

11  Tiroyit bezinin geribildirim kontrolü Hipotalamustan salgılanan tirotropik salgılatıcı hormon (TRH), ön hipofizi tirotropik hormon (TSH) salgılamak üzere uyarır.Tiroksin, vücuttaki hedef hücreleri uyarır; fakat aynı zamanda hem hipotalamusu hem de ön hipofizi inhibe eder.

12

13 Timüs bezi Kalp

14 Pankreas İnce bağırsak Mide Ekzokrin doku Langerhans adacıkları PANKREAS

15 Böbrek Üreter Böbreküstü bezleri Kabuk Medulla (öz) BÖBREKÜSTÜ BEZLERİ

16 korteks Hedef hücreler medulla böbrek Kortizol ACTH CRH Böbreküstü bezleri Hipotalamus Ön hipofiz

17

18

19

20 A B HORMONAL ETKİ MEKANİZMALARI

21  Hormonlar nasıl mesaj iletirler Bir tip hormon, bir zar reseptörüne bağlanıp sitoplazmaya buna bağlı olarak girer (A). Bu tip hormon, hücre içine girdikten sonra mesajını, doğrudan ya da dolaylı olarak gen ifadesini değiştirerek ya da bir özgül kimyasal reaksiyon aracılığıyla iletilir. Bir başka tip hormonun mesajı iletme yolu, ikinci bir maddenin hedef hücreye girişini kolaylaştırmaktır (B). Alternatif bir yol olarak, bir hormon zar proteinine bağlanıp bunu aktive edebilir. Bu da, zarın iç tarafında bir diğer maddenin oluşmasına ya da aktive olmasına yol açar. İnsülin bağlandığında olduğu gibi bir hücre içi enzimi aktive edebilir (C) ya da bir tepki proteinin aktivasyonuyla bir hücre içi haberci meydana gelebilir (D). Bu yolda, hormonun bağlanması adenilat siklazı aktive eder. Bu da ATP’nin c AMP adı verilen bir ikinci haberciye dönüşmesini katalizler.

22  Steroyit hormonlarının etki yolunun modeli Yağda çözünür hormon (S), plazma zarını geçebilir ve sitoplazmaya girer. Burada bir reseptör proteine (R) bağlanır ve kompleks daha sonra çekirdeğe girerek genler tarafından RNA sentezlenmesini etkiler. Yeni bir mesaj (yeni RNA halinde) ribozomlara gönderilir. Bunlar da, yeni RNA tarafından kodlanan proteinin sentezine başlarlar. Yeni protein, muhtemelen bir enzim, daha sonra hücrenin kimyasal aktivitesini etkileyecektir.

23  Kalmodinin aktivasyonu Bir hormonun zardaki reseptörüne bağlanması ya da bir hücre içi ikinci habercinin ER üzerindeki reseptörüne bağlanması sonucunda hücreye giren Ca ++ iyonları, kalmodulinin dört Ca ++ bağlayıcı bölgesine bağlanarak bunu aktivite ederler. Ca ++ kalmodulin kompleksi ise, hücredeki bir ya da daha fazla özgül enzime bağlanarak bunları aktive eder.

24 Histamin LOKAL KİMYASAL ARACILAR Histidin Morfin Protaglandin E Endorfinler

25


"Troid bezi Timüs bezi Mide Pankreas Hipofiz bezi Beyin epifizi Paratroid bezi Böbreküstü bezi Skrotum Yumurtalıklar (dişi) Testisler (erkek) OMURGALILARDA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları