Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Objektif tablası REVOLVER. Objektiflerin görevi Objeden gelen ışık demetlerini toplamak ve büyümüş gerçek görüntü oluşturmaktır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Objektif tablası REVOLVER. Objektiflerin görevi Objeden gelen ışık demetlerini toplamak ve büyümüş gerçek görüntü oluşturmaktır."— Sunum transkripti:

1 Objektif tablası REVOLVER

2

3 Objektiflerin görevi Objeden gelen ışık demetlerini toplamak ve büyümüş gerçek görüntü oluşturmaktır.

4 Oküler Fonksiyonu: Fonksiyonu: Tüp içinde objektif tarafından olu ş turulan görüntüyü büyütmek Tüp içinde objektif tarafından olu ş turulan görüntüyü büyütmek Zahiri görüntüyü hazırlamak, Zahiri görüntüyü hazırlamak, Objektifin ı ş ık kusurlarını düzeltmek. Objektifin ı ş ık kusurlarını düzeltmek.

5 Genellikle okülerlerde büyütme oranı X10’dır. Büyütme oranını arttırmak için oküler büyütmesini arttırmak önerilmez. Genel kural olarak küçük büyütmeli objektiflerle büyük büyütmeli oküler, büyük büyütmeli objektifle küçük büyütmeli oküler kullanılır.

6 Objektif büyütmesi X Oküler büyütmesi Örnek: 40 X 10 = 400 Fotomikrograflarda: Objektif X Oküler X Ara faktör = Total Magnifikasyon. 40 X 10 X 1.25 = 500 Büyütme değeri

7 Kondansör Fonksiyonu: Fonksiyonu: – Işığı obje üzerinde odaklamak ve yoğunlaştırmaktır. – Böylece ışığın dağılarak görüntüyü bozması önlenir ve rezolüsyon artar. – Sıcak lambayı optik bölümlerden ve kullanıcıdan uzak tutar.

8

9 Diyafram I ş ık kayna ğ ından gelen ı ş ık demetinin çapını kontrol etmek için kullanılır. I ş ık kayna ğ ının üstünde ve kondansörün altında yerle ş iktir. I ş ı ğ ın ş iddetini azaltmak için de ğ il, en iyi kontrast ve rezolüsyon elde edilecek ı ş ık çapını ayarlamak için kullanılır.

10 Dark-field (D) özellik normal aydınlık alan (H) mikroskop kondansörüne eklenmi ş bir halka ile yapılır. I ş ı ğ ı kıran kısımlar siyah bir zeminde parlak cisimler olarak görülür. Beraber faz kontrast da eklenebilir. Karanlık alan mikroskobu

11

12 Faz Kontrast (PH) Mikroskop 1950’lerde geli ş tirildi. Canlı incelemelerde kullanılır. Boyasız preparatlarda yalancı 3D görüntüler sa ğ lanır. Daha ilerisi Hoffman ve DIC (Diferensial Interferans Kontrast) objektiflerdir. Kondansör (PH) ve objektif buna uygun olmalıdır. Yaygın kullanılır.

13 Polarizasyon mikroskobu Daha çok mineralojide (kristal yapıları incelemede) kullanılır. Biyolojide ı ş ı ğ ı çift kıran (bifraction) bazı yapılar (kollajen, kemik lamelleri gibi) incelenir. Bir polarizer ve analizer eklenmi ş özel bir ı ş ık mikroskobudur. Çok yaygın de ğ ildir.

14 Flüoresan mikroskop I ş ık kayna ğ ı olarak daha parlak-kuvvetli beyaz ı ş ık veren civa buharlı veya xenon lambalar kullanılır. Epi-illüminasyonla aydınlatma yapılır. Bir uyarma (exitasyon) ve bir yayma (emisyon) filtresi ve dikroik ayna eklenmi ş özel bir mikroskoptur. Yaygın kullanılır.

15 S100 + NeuN + DAPI


"Objektif tablası REVOLVER. Objektiflerin görevi Objeden gelen ışık demetlerini toplamak ve büyümüş gerçek görüntü oluşturmaktır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları