Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOWNLOAD VE UPLOAD YAZILIMLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOWNLOAD VE UPLOAD YAZILIMLARI"— Sunum transkripti:

1 DOWNLOAD VE UPLOAD YAZILIMLARI

2 DOWNLOAD NEDİR? Download (indirme), internet ağında yer alan bir bilgisayardan (sunucudan) kendi bilgisayarımıza veri transfer edilmesidir.  Download işleminde resim, müzik, yazılım vb. veri türleri transfer edilebilir.

3 Download Nasıl Yapılır?
Download için yapmanız gereken tek şey, aradığınız programı bulduktan sonra sadece «Download» linkine tıklamaktır. Linke tıkladıktan bir süre sonra karşınıza «Save Target As» adlı bir pencere çıkar. Bu pencerede çektiğiniz dosyayı harddiskinizde nereye koymak istediğinizi seçersiniz. Programın çekimi bittikten sonra daha önce seçmiş olduğunuz klasörden programı çalıştırabilirsiniz. Ancak modem bağlantısıyla çok büyük dosyaların çekilmesi gerçekten de uzun zaman aldığı için bu konuda yardımcı programlar vardır.

4 Download Yapmamıza Yardımcı Yazılımlar
Internet Download Manager FlashGet Free Download Manager JDownloader uTorrent Ares BearShare

5 Internet Download Manager
  Internet Download Manager (IDM, IDMAN), popüler bir indirme yöneticisidir. Kolay kullanımı ve hızlı indirme yapması sebebiyle indirme yöneticisi programları içerisinde en iyilerindendir. Internet Explorer, Chrome, Firefox, Yandex, Safari, Opera gibi internet tarayıcılarıyla sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Yarım kalan indirmelerde kaldığı yerden devam edebilme özelliğine sahiptir.

6 Kurulumu Setup dosyamıza çift tıklıyoruz ve kuruluma başlıyoruz.
Karşımıza çıkan bu pencerede Türkçe seçeneğini seçip "OK" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

7 "İleri" butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

8 Kullanıcı sözleşmesi maalesef sadece İngilizce olarak yer alıyor ancak yabancı diliniz varsa okumayı tercih edebilir ya da Google Translate ile Türkçe tercümesini de yapabilirsiniz. Burada da "İleri" butonuna tıklıyoruz.

9 Programın kurulacağı konumu "Gözat" sekmesinden seçip "İleri" butonuna tıklıyoruz.

10 Tüm seçeneklerden emin olduktan sonra yeniden "İleri" butonuna basıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

11 Kurulum başlıyor…

12 Kurulum bilgisayarınızın hızına göre biraz süre alabilir ancak bittiği zaman karşımıza çıkan pencerede yer alan "Bitir" butonu kurulumu sona erdirecektir.

13 İnternet Dowload Manager uzantısının tarayıcı ile ilişkilendirmesi

14 Tarayıcı Download Arayüzü
"Bu video dosyasını indir" butonuna basarak videoyu indirebilirsiniz.

15 Internet Download Manager’in Arayüzü

16 URL Ekle ile bir link girerek yeni indirme başlatabilirsiniz.

17 Download Arayüzü Download kısmında bize bazı bilgiler vermektedir. Bunlar; Dosya Boyutu İndirilenler Aktarım Hızı Kalan Süre Devam edebilme Durum Çubuğu Ayrıntılar Duraklat/Devam Et Seçeneği

18 Ares Ares programı ile dosya, müzik, video, resim, yazılım ve doküman dosyaları indirebilirsiniz. Programın ücretsiz olması ve açık kaynak kodlu olması nedeni ile en çok tercih edilen dosya paylaşım programları arasındadır. Ares programının bir diğer güzel özelliği ise Türkçe dil desteğinin bulunmasıdır. 

19 Kurulumu Setup dosyamıza çift tıklıyoruz ve kuruluma başlıyoruz. Sonra programın kurulacağı konumu seçip "Install" butonuna tıklıyoruz.

20 Yükleme işlemi birkaç dakika sonra tamamlanıyor.

21 Klasörler: Windows üzerinde paylaşımda olan Müzik, Video, Belgelerim, İndirme gibi klasörlerde bulunan dosyalarınızı paylaşıma açabilir ya da kapatabilirsiniz. Bu bölüm ilgili klasörlerdeki dosyaların indirilme ve yükleme durumlarını göstermektedir.

22 Ekran: Basit bir müzik, video oynatıcısıdır
Ekran: Basit bir müzik, video oynatıcısıdır. Çalma listenizdeki müzikleri dinlemenize, videoları izlemenize olanak verir. Ayrıca radyo kanalları veya tv kanallarının yayınlarını da aynı oynatıcıda izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

23 Arama: Ses, video, resim, doküman ve benzeri tüm dosyaları aramanıza yarayan bölümdür. Sekmeli yapısı sayesinde aynı anda birden çok farklı içerik aratabilir ve indirme işlemini başlatabilirsiniz.

24 Aradığınız içeriği bulduğunuzda yapmanız gereken tek şey sağ tıklayıp “Yükle(nen)” bölümüne tıklamak. Bu işlemden sonra Transfer sekmesinde indirme işlemi için dosyanız sıraya girecektir.

25 Transfer: Başlanan, yarıda kalan ve iptal edilen indirmelerin kayıt edildiği bölüm. İndirilen dosyadan tutunda geçmiş kayıtlara kadar her şey bu bölümde listelenmekte ve tüm kontrol sizin elinizde. Bu bölümde indirilen dosyaların ön izlemelerini “Ekran” bölümündeki oynatıcınızda izleyebilir veya dinleyebilirsiniz.

26 Sohbet: Açık olan ya da sizin açtığınız sohbet odalarında doyasıya muhabbet etmeniz için hazırlanmış farklı bir bölüm.

27 Kontrol Paneli: Programın tüm ayarlarını kontrol edebileceğiniz tek nokta. Kullanım kolaylığı bakımından en güzel örneklerden bir tanesi diyebiliriz. Menüler arasında dolaşmaktansa size tek bir ekranda tüm menüleri sunmakta. 

28 BearShare Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmakta olan başarılı bir müzik indirme ve dosya paylaşım programıdır. 20 milyondan fazla videoyu ve müziği indirmenize olanak sağlayan program, aynı zamanda indirmeden de müzik dinlemenize olanak sağlamaktadır.

29 Bеаrshаrе Özеlliklеri
Tamamen temiz dosyalarınızı bilgisayarınıza yükler, virüslü dosyaları barındırmaz. Yeni versiyonunda kişileştirebilir ve kaliteli bir önyüze sahip. Hızlı dosya indirebilme sayesinde dakikalar içerisinde Müziklerinizi ve Filmlerinizi indirebilirsiniz. Anlık olarak yapılan Arama senkronizasyonu. Çocuklarınızı düşünerek kötü dosyaları bloklama özelliği. Bir çok özelliğe sahip video oynatıcı.

30 Otomatik virüs koruma kalkanı.
Bir çok özelliğe sahip video oynatıcı. Kolay kullanım için ip uçları. Bearshare ağları arasında anlık arama. iPod ve Mp3 çalarlarınız için tam destek sağlayan teknoloji. HD kalitesinde video izleme desteği. BearShare DJ modülüyle şarkı listesi oluşturabilme.

31 Kurulumu Setup dosyamıza çift tıklıyoruz ve kuruluma başlıyoruz. Sonra "Next" butonuna tıklıyoruz.

32 Gelen pencereye "Next" diyoruz.

33 Kuruluma başlıyor.

34 Kurulum devam ediyor.

35 Gelen pencerede "Finiş" butonuna tıklayarak kurulumu bitiriyoruz.

36 Kayıt Bölümü

37 BearShare Arayüzü

38

39

40

41

42

43 UPLOAD NEDİR? Bilgisayarınızdan başka bir bilgisayara (genellikle sunuculara) program, belge veya web sayfası gibi dosyaları göndermenize yada yüklemenize upload denir. Mesela, hazırladığınız sayfayı sitenize yükleyeceksiniz bu bir upload işlemidir.

44 Upload Yapmamıza Yardımcı Yazılımlar
CuteFtp+ FileZilla+ Godzilla 3D FTP+ Absolute FTP CoffeCup FREE FTP+ SmartFTP+

45 Filezilla Filezilla, web siteleri için dosyalarınıza en iyi şekilde ulaşmayı sağlayan FTP programıdır. Bu program ile sitenizin dosyalarına ulaşabilir, dosya indirip- yükleyebilir, dosya/Klasör adlarını düzenleyebilirsiniz.

46

47 1. Sunucu: Bu kısma sitemizin adresini yazıyoruz
1.Sunucu: Bu kısma sitemizin adresini yazıyoruz. ( Bazı hostinglerde ftp.siteadi.com yazmak gerekebilir ikisini de deneyin ) 2.Kullanıcı Adı: FTP kullanıcı adı yazılır. Bu bilgiler hosting ilk alındığında mail ile gönderilir. ( Bilmiyorsanız hosting sağlayıcınızdan öğrenin.) 3.Parola: FTP şifreniz. 4.Kapı/Port: Bu kısım 21 olarak kullanılır. 5.Hızlı Bağlanın: Butona tıklayarak bağlantı gerçekleştirilebilir.

48 Filezilla Dosya İndirme ve Dosya Aktarma
Site dosyaları public_html veya httpdocs içinde bulunur. Siz bu klasörlerin içini kullanacaksınız diğer klasörler hiçbir işinize yaramayacak şimdilik.

49 Filezilla Dosya Yükleme
 Public_html klasörüne girdikten sonra dosyalarımızı yükleyebiliriz. Sol taraftan yüklemek istediğimiz dosyayı ve dosyaları seçiyoruz. Daha sonra sağ tıklayarak Karşıya yükleyin diyoruz. Böylece aktarım başlamış oluyor.

50 FTP Dosya İndirme Sitemizden dosyaları indirmek için dosyalara sağ tıklıyoruz. İndireceğimiz yeri seçmeyi unutmayın. Boş klasör açıp oraya indirmeniz tavsiyedir.

51 DOWNLOAD İLE UPLOAD ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Download dosya, resim vb. bilgisayarınıza gelmesidir. Upload ise bu dosyaların bilgisayarınızdan gitmesidir. Örneğin; Başka bir uzak bilgisayar yada siteden bilgisayarınıza bir dosyayı alırsanız, dosyayı download (Buna indirme de denir) etmiş olursunuz. Bir dosyayı başka bir bilgisayara ya da siteye gönderirseniz buna upload (Buna yükleme de denir) etmiş olursunuz.

52 DOWNLOAD VE UPLOAD HIZI
Upload hızı genelde Download hızına göre çok düşüktür. Servis sağlayıcıların (TTNET, Superonline vb.) bu hızı düşük tutmasındaki neden, kullanıcıların hosting firmalarını bypass ederek kendi evlerinde site barındırmalarını engellemektir. Zira servis sağlayıcılar hosting firmalarına upload hızı yüksek olan bağlantıları çok daha yüksek fiyata satmaktadırlar. Bu bağlantılar simetrik bağlantılardır. Yani download hızınız kadar upload hızınız vardır. Upload hızını nasıl artırırsınız? Artıramazsınız... Servis sağlayıcı (ISS/ISP) size ne sunarsa onu kullanmak zorundasınız. Ama bütçeniz varsa Metro Ethernet gibi hizmetler de satın alarak Upload hızınızı katlayabilirsiniz.

53 Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim…
Leyla GEZER


"DOWNLOAD VE UPLOAD YAZILIMLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları