Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İstatistik Doç. Dr. Şakir GÖRMÜŞ SAÜ. 2 - İstatistikte değişkenliği tanımlayabilir. - İstatiksel olarak toplanan verilerin değişim aralığını hesaplayabilir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İstatistik Doç. Dr. Şakir GÖRMÜŞ SAÜ. 2 - İstatistikte değişkenliği tanımlayabilir. - İstatiksel olarak toplanan verilerin değişim aralığını hesaplayabilir."— Sunum transkripti:

1 İstatistik Doç. Dr. Şakir GÖRMÜŞ SAÜ

2 2 - İstatistikte değişkenliği tanımlayabilir. - İstatiksel olarak toplanan verilerin değişim aralığını hesaplayabilir ve yorumlayabilir. - İstatiksel olarak toplanan verilerin ortalama mutlak sapmasını hesaplayabilir ve yorumlayabilir. - İstatiksel olarak toplanan verilerin standart sapma ve varyansını hesaplayabilir ve yorumlayabilir. Bu konuyu çalıştıktan sonra:

3 * 1. DEĞİŞKENLİĞİN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ * 2. DEĞİŞİM ARALIĞI (RANGE) * 3. ORTALAMA MUTLAK SAPMA (OMS) * 4. STANDART SAPMA VE VARYANS * 5. DEĞİŞİM KATSAYISI (DK) * 6. ÖRNEKLEMİN VARYANS VE STANDART SAPMASININ HESAPLANMASI * 7. STANDART SAPMANIN FAYDALARI * 8. ÇARPIKLIK VE BASIKLIK * 9. ORTALAMALAR YARDIMIYLA ÇARPIKLIĞIN (ASİMETRİ, SKEWNESS) HESAPLANMASI * 10. MOMENTLER YARDIMIYLA ÇARPIKLIĞIN (ASİMETRİ, SKEWNESS) VE BASIKLIĞININ (KURTOSİS) HESAPLANMASI * 11. ORTALAMALAR, ÇARPIKLIK KATSAYISI VE BASIKLIK KATSAYISI YARDIMIYLA BİR SERİNİN ANALİZİ

4 1. DEĞİŞKENLİĞİN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ Seriler için hesaplanan ve tek bir rakamla gösterilen merkezi eğilim ölçüleri, o serinin merkezi hakkında bazı faydalı bilgiler verse de tek başına o serinin dağılımı ve diğer serilerle karşılaştırılması için ayrıntılı bilgi vermez ve ilave bilgilere ihtiyaç vardır. Araştırmacı serinin dağılımı (yayıklığı) yani serideki değerlerin ortalamadan ne ölçüde uzak ya da yakın olduğunu ölçmeye ve serileri karşılaştırmaya da ihtiyaç duyar. Bunun içinde serilerin merkezi eğilim ölçülerine ilave olarak “DEĞİŞİM” ölçülerinin de hesaplanması gerekir. Değişim ölçülerinin önemini bir örnekle açıklayabiliriz. DEĞİŞKENLİĞİN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ İstatistikte değişkenliği tanımlayabilir.

5 İktisat Bölümü (X i ) Kamu Yönetimi Bölümü (Y i ) DEĞİŞKENLİĞİN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ İstatistikte değişkenliği tanımlayabilir.

6 Merkezi eğilim ölçülerine baktığımızda iki sınıf arasında bir fark gözükmüyor olsa da verilerin yayılımında farklılık olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. İktisat bölümündeki öğrencilerin notları göreceli olarak Kamu Yönetimi bölümündeki öğrencilerin notlarından birbirine daha yakındır. Diğer bir ifadeyle, İktisat bölümündeki öğrencilerin notları Kamu Yönetimi bölümündeki öğrencilerin notlarıyla karşılaştırıldığından ortalama değer etrafında daha yakın dağılmıştır. Bu nedenle serilerin diğer özelliklerini de ortaya koyacak merkezi eğilim ölçüleri dışında değişim ölçülerine ihtiyaç vardır. Değişim ölçüleri genel olarak Değişim Aralığı (Range), Ortalama Sapma, Standart Sapma, Varyans ve Değişim (Varyans) Katsayısı olarak bilinir. DEĞİŞKENLİĞİN TANIMI VE ÇEŞİTLERİ İstatistikte değişkenliği tanımlayabilir.

7 ORTALAMA MUTLAK SAPMA İstatiksel olarak toplanan verilerin ortalama mutlak sapmasını hesaplayabilir ve yorumlayabilir.

8 İstatistik Notları (X i ) = = = = – 66 = ORTALAMA MUTLAK SAPMA İstatiksel olarak toplanan verilerin ortalama mutlak sapmasını hesaplayabilir ve yorumlayabilir.

9 ORTALAMA MUTLAK SAPMA İstatiksel olarak toplanan verilerin ortalama mutlak sapmasını hesaplayabilir ve yorumlayabilir.

10 Öğrencilerin Notları (X i ) fi fi f i X i Toplam ORTALAMA MUTLAK SAPMA İstatiksel olarak toplanan verilerin ortalama mutlak sapmasını hesaplayabilir ve yorumlayabilir.

11 ORTALAMA MUTLAK SAPMA İstatiksel olarak toplanan verilerin ortalama mutlak sapmasını hesaplayabilir ve yorumlayabilir.

12 Not Sınıfları (Gruplar) mi mi fi fi mifi mifi , , , , ORTALAMA MUTLAK SAPMA İstatiksel olarak toplanan verilerin ortalama mutlak sapmasını hesaplayabilir ve yorumlayabilir.

13 STANDART SAPMA VE VARYANS standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

14 STANDART SAPMA VE VARYANS standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

15 İstatistik Notları (X i ) = = = = – 66 = STANDART SAPMA VE VARYANS standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

16 STANDART SAPMA VE VARYANS standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

17 Öğrencilerin Notları (X i ) fifi Toplam STANDART SAPMA VE VARYANS standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

18 STANDART SAPMA VE VARYANS standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

19 Not Sınıfları (Gruplar) mi mi fi fi mifi mifi , , , , Toplam STANDART SAPMA VE VARYANS standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

20 DEĞİŞİM KATSAYISI (DK) standart sapma ve varyansını hesaplayabilir

21 Yaş (Yıl)(X i - µ yaş ) 2 Ağırlık (Kilogram)(X i - µ ağırlık ) DEĞİŞİM KATSAYISI (DK) standart sapma ve varyansını hesaplayabilir


"İstatistik Doç. Dr. Şakir GÖRMÜŞ SAÜ. 2 - İstatistikte değişkenliği tanımlayabilir. - İstatiksel olarak toplanan verilerin değişim aralığını hesaplayabilir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları