Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mesaj Listeleri ve Web Etiği. Mesaj Listeleri Etiği Haberleşme, tartışma vb. mesaj listelerine üye olduğunuzda aşağıdaki etik kurallara uymanız beklenir:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mesaj Listeleri ve Web Etiği. Mesaj Listeleri Etiği Haberleşme, tartışma vb. mesaj listelerine üye olduğunuzda aşağıdaki etik kurallara uymanız beklenir:"— Sunum transkripti:

1 Mesaj Listeleri ve Web Etiği

2 Mesaj Listeleri Etiği Haberleşme, tartışma vb. mesaj listelerine üye olduğunuzda aşağıdaki etik kurallara uymanız beklenir:  Yeni bir mesaj listesine üye olduğunuzda, liste konusunu ve soruları tam anlayabilmek için gelen mesajları birkaç gün denetleyip, listenin güvenilirliğini test ettikten sonra mesaj gönderin.

3 Mesaj Listeleri Etiği 2  Üyesi bulunduğunuz grubun, sık sorulan sorular kısmı varsa gözden geçirin.  Liste için belirlenen kurallara mutlaka uyun.  Bazı tartışma gruplarının içerisinde, farklı ülkelerden üyeler olabileceğini göz önünde bulundurup, yerel veya kendi coğrafyanızla ilgili referanslar verdiğiniz zaman açıklayıcı olun.

4 Mesaj Listeleri Etiği 3  Kışkırtıcı ve rahatsız edici mesajlar göndermeyin. Bu tür mesajlar çok ters tepkilere yol açar ve listeye üyelik hakkınızı kaybedebilirsiniz  Sorularınızı ve yorumlarınızı tartışma grubunun ilgili alanından seçin.  Konu dışı gelen mesajlara cevap vermeyin.

5 Mesaj Listeleri Etiği 4  Bir haftadan uzun süren seyahatlerinizi, listserv veya tartışma grubu servislerine bildirin.  Liste trafiğini artırmamak için, listeye gönderilen soruların cevabını, direkt soruyu soran kişinin e-postasına gönderin.

6 Mesaj Listeleri Etiği 5  Mesaj listesine veya tartışma gruplarına uzun mesajlar göndermeyin.  Gerekirse mesajın referansı veya bir kopyasının nasıl elde edilebileceğini belirtin.  Uzun mesaj gönderiminin zorunlu olduğu durumlarda bunu mesajın başında belirtin. (ör. DİKKAT: UZUN MESAJ)

7 Mesaj Listeleri Etiği 6  Size gelen mesajlara yanıt yazarken, orijinal mesajı cevabınıza eklemeyin. Günümüzde kullanılan e-posta programlarının hemen hemen tamamı orijinal mesajı da gönderdiğiniz e- posta’nın sonuna ekler.  Gönderdiğiniz mesajın adresini kontrol edin. Aynı listeye üye olan arkadaşınıza özel mesaj gönderdiğinizde, bunu yanlışlıkla listeye gönderebilirsiniz.

8 Mesaj Listeleri Etiği 7  Aynı anda çoklu gruplara mesaj gönderiyorsanız, bunu özür dileyerek, mesajın başında belirtin.  Birisine, ya da bir gruba/listeye bir konu hakkında soru sorduğunuz da “lütfen” demeyi unutmayın. Sizin için birisi yanıt yazmış, sorunuzla ilgilenip çareler üretmeye çalışmışsa, bir mail ile ilgili kişiye “teşekkür ederim” demeniz herhalde sizi yaralamaz.

9 Mesaj Listeleri Etiği 8  Gruba/listeye sorduğunuz sorunun cevabını, direkt olarak e- postanıza gönderilmesini isteyin ve daha sonra cevabı veya cevabın özetini listeye gönderin.  Mesaj listesi sahibiyseniz, listenize kayıt yaptıran kişilerin bunu şahsen yaptıklarını anlamak üzere, listenize almadan önce, kendilerine matbu bir e-posta gönderin.

10 Web Etiği Kutluata’nın (t.y.) derlediği çalışmaya göre web hizmetlerinden yararlanırken aşağıdaki ilkeleri gözetmek gerekmektedir: Web sitenizde doğrudan büyük resim dosyalarını sergilemeyin. Pul büyüklüğündeki versiyonlarını kullanın. Sörfçü daha büyük versiyona ulaşmak istiyorsa, buradan link koyun.

11 Web Etiği 2 Başkalarının sitesine listenizden link verecekseniz, nezaket açısından ilgili kişiye bilgi vermenizde fayda vardır. Web sayfalarınızın sadece metinden oluşan sürümlerini de sergileyin. Özellikle modemle bağlanan düşük bant genişliğinde sörfçüler size minnettar kalacaktır.

12 Web Etiği 3 Web sayfalarınıza görsel ya da ses malzemeleri ekleyecekseniz, ilgili dosyaların yanına büyüklüğünü yazın. (ör.102Kb). Her web sayfanızın (özellikle de ana sayfanızın) en alt kısmına size ulaşacak e-posta adresinizi ve güncelleme tarihini belirtin.

13 Web Etiği 4 Web sayfalarınızın sitenizdeki isimlerinin basit ve küçük harf, büyük harf farklılıkları olmamasına özen gösterin. Başkalarının entelektüel haklarına zarar verici materyali içeren web sitelerini ziyaret etmeyin.

14 Web Etiği 5 Bilmediğiniz, tanımadığınız ya da güvenli olmadığına inandığınız web sitelerinden alış veriş yapmayın, kredi kartı bilginizi vermeyin. İnternet üzerinden hür sanal yaşamın devam edebilmesi için çocuklara zararlı ya da pornografik materyal içeren web sitelerini ziyaret etmeyin. Bu siteler, netin bağımsızlığına gem vurmak isteyen politikacıların en büyük mazeretleridir.

15 Web Etiği 6 Web’e bant genişliğini paylaşan bir ağdan bağlanıyorsanız, sörfünüzü en hızlı şekilde gerçekleştirerek diğer sörfçülere de bant genişliği alma fırsatı verin.


"Mesaj Listeleri ve Web Etiği. Mesaj Listeleri Etiği Haberleşme, tartışma vb. mesaj listelerine üye olduğunuzda aşağıdaki etik kurallara uymanız beklenir:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları