Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B ilgisayar VİRÜSLERİ. Bilgisayar Virüsü Nedir ?  Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı programlardır.  Programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar verirler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B ilgisayar VİRÜSLERİ. Bilgisayar Virüsü Nedir ?  Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı programlardır.  Programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar verirler."— Sunum transkripti:

1 B ilgisayar VİRÜSLERİ

2 Bilgisayar Virüsü Nedir ?  Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı programlardır.  Programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar verirler.  Aktif hale geçirildikten sonra, çoğalma özelliğine sahiptirler.

3 Virüslerin Olası Zararları Ekranınıza can sıkıcı mesajlar çıkararak çalışmanızı bölebilir/engelleyebilir. Bilgisayarınızın hafızasını ve/veya disk alanını kullanarak bu kaynaklara verimli olarak erişiminizi engelleyebilir. Kullandığınız dosyaların içeriklerini bozabilir/silebilir. Kullandığınız bilgisayar programlarını bozabilir, çalışmalarını yavaşlatabilir. Sabit diskinizin tamamını ya da önemli dosyaların olduğu kısımlarını silebilir. Önemli bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Bilgisayarınızın kontrolünün başkalarının eline geçmesini sağlayabilir.

4 CD ve DVDFlashdisk, Hafıza KartıInternet, e-Posta Nasıl Bulaşır

5 VİRÜS ÇEŞİTLERİ

6 Dosya virüsleri Asalak ya da yürütülebilir virüsler olarak da bilinen ve kendilerini yürütülebilir dosyalara (sürücü ya da sıkıştırılmış dosyalara) tutturan ve bulaştığı program çalıştırıldığında etkinleşen virüslerdir.

7 Önyükleme sektörü virüsleri Önyükleme sektörü sabit diske ait tüm bilgilerin saklandığı ve bir program vasıtası ile işletim sisteminin başlatılmasını sağlayan yerdir. Virüs, her açılışta hafızaya yüklenmeyi garantilemek amacıyla kodlarını önyükleme sektörüne yerleştirir.

8 Makro virüsler Makro virüsler makrolar içeren çeşitli program ya da uygulamalarca yaratılmış dosyalara bulaşan virüslerdir. Microsoft Office programınca üretilen belgeler etkilenen dosya tipleri arasındadır.

9 Ağ virüsleri Ağ virüsleri, yerel ağlarda ve hatta İnternet üzerinde hızla yayılmak konusunda çok beceriklidirler. Genelde paylaşılan kaynaklar, paylaşılan sürücüler ya da klasörler üzerinden yayılırlar.

10 Diğer Virüs Çeşitleri Eşlik virüsleri konak dosyalarına tutunmuş değillerdir ancak MS-DOS'u suistimal edebilirler. Yazılım bombaları gerekli şartlar oluşana dek atıl durumda kalan ve özel bir kodu işleyen yazılımlardır. Sentineller oldukça gelişkin virüs tipi olup yaratıcısına, bulaştığı bilgisayarları uzaktan kullanma yetkisi verir.

11 Truva Atları ilgi çekici görünen ama aslında aldatmaya yönelik zararlı dosyalardır. Truva atları bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızdaki kişisel ve gizli bilgilerinize ulaşmalarına imkân tanıyan gizli kapılar da yaratırlar. Diğer Zararlı Yazılımlar

12 Solucanlar çoğalan, bağımsız şekilde çalışabilen ve ağ bağlantıları üzerinde hareket edebilen programlardır. Casus yazılımlar reklam destekli yazılımları nitelemekte kullanılan diğer bir terimdir. Diğer Zararlı Yazılımlar

13 SON TEŞEKKÜR EDERİM


"B ilgisayar VİRÜSLERİ. Bilgisayar Virüsü Nedir ?  Bilgisayar virüsleri kötü amaçlı programlardır.  Programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar verirler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları