Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜVENLıK YAZıLıMLARı. VıRÜS NEDıR?  Bilgisayar virüsü kullanıcının izni yada bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini de ğ iştiren ve kendisini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜVENLıK YAZıLıMLARı. VıRÜS NEDıR?  Bilgisayar virüsü kullanıcının izni yada bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini de ğ iştiren ve kendisini."— Sunum transkripti:

1 GÜVENLıK YAZıLıMLARı

2 VıRÜS NEDıR?  Bilgisayar virüsü kullanıcının izni yada bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini de ğ iştiren ve kendisini di ğ er dosyaları içerisinde gizlemeye çalışan bir çeşit bilgisayar programıdır.  Terim olarak malware(kötücül yazılım) olarak ifade edilir.  Bilgisayar virüsü kendini bulaştı ğ ı sistemde ço ğ altır ve çalıştırır.  Biyolojik virüslere benzerli ğ inden dolayı bu ismi almıştır.

3 VıRÜS ÇEŞıTLERı

4 1-)Dosya Virüsleri: Kendini yürütülebilir dosyalara, sürücü yada sıkıştırılmış dosyalara yerleştiren ve bulaştı ğ ı program çalıştırıldı ğ ında etkinleşen kod parçalarıdır.Etkinleştikten sonra virüs kendisini di ğ er program dosyalarına bulaşarak yayılabilir ve programlandı ğ ı şekilde faaliyet gösterebilir. 2-)Önyükleme Sektörü Virüsleri: Önyükleme sektörü sabit diske ait tüm bilgilerin saklandı ğ ı ve bir program vasıtası ile işletim sisteminin başlatılmasını sa ğ layan yerdir. Virüs, her açılışta hafızaya yüklenmeyi garantilemek amacıyla kodlarını önyükleme sektörüne yerleştirir.Ancak günümüzde artık yaygın de ğ ildir.Çünkü işletim sistemleri önyükleme sektörünü koruma altına almıştır.

5 3-)Makro Virüsleri: Makro virüsler, makrolar içeren çeşitli program ya da uygulamalarca yaratılmış dosyalara bulaşan virüslerdir. Microsoft Office programınca üretilen Word belgeleri, Excel çizelgeleri,PowerPoint sunumları, Access veritabanları gibi uygulamalarınca yaratılmış dosyalar etkilenen dosya tipleri arasındadır. Makro virüsler işletim sisteminin de ğ il ait oldu ğ u uygulamanın dilinde yazıldı ğ ından platform ba ğ ımsızdırlar ve uygulamayı çalıştırabilen tüm işletim sistemleri (Windows, Mac vb.) arasında da yayılabilirler. 4-A ğ Virüsleri: A ğ virüsleri, yerel a ğ larda ve hatta İ nternet üzerinde hızla yayılmak konusunda çok beceriklidirler. Genelde paylaşılan kaynaklar, paylaşılan sürücüler ya da klasörler üzerinden yayılırlar. Bir kez yeni bir sisteme bulaştıklarında, a ğ üzerindeki potansiyel hedefleri araştırarak saldırıya açık sistemleri belirlemeye çalışırlar.

6 5-) Sentineller: Sentineller oldukça gelişkin virüs tipi olup, yaratıcısına bulaştı ğ ı bilgisayarları uzaktan kullanma yetkisi verir. Sentineller bot, zombi ya da köle adı verilen bilgisayarların oluşturdu ğ u ve Hizmeti engelleme saldırısı gibi kötü niyetli amaçlarda kullanılacak geniş a ğ lar yaratmada kullanılırlar.Hizmeti engelleme ddos attack olarakta bilirnir. 6-) Dos Virüsleri: Dos virüsleri bilgisayara donanımsal zarar veren tek virüslerdir. Uzantısı.bat biçiminde ve küçük boyutlu olan bu virüsler genellikle açıldı ğ ı anda işleme koyulurlar.

7 7-) Truva Atları(Trojan): Truva atları ilgi çekici görünen ama aslında aldatmaya yönelik zararlı dosyalardır. Sistemde var olan dosyalara kod eklemektense ekran koruyucu yüklemek, epostalarda resim göstermek gibi masum görünürler. Ancak, aslında arka planda dosya silmek gibi zararlı etkinlikler gerçekleştirmektedirler. Truva atları bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızdaki kişisel ve gizli bilgilerinize ulaşmalarına imkân tanıyan gizli kapılar da yaratırlar.

8 8-) Worm(Solucan): Bilgisayar solucanları ço ğ alan, ba ğ ımsız şekilde çalışabilen ve a ğ ba ğ lantıları üzerinde hareket edebilen programlardır. Solucanlar kendi başlarına ba ğ ımsız şekilde çalışabilir ve bir taşıyıcı dosyaya ihtiyaç duymadan a ğ ba ğ lantıları üzerinde yayılabilirler. Solucanların yarattı ğ ı güvenlik tehditleri bir virüsünkine eşittir. Solucanlar sisteminizdeki gerekli dosyaları tahrip etmek, makinenizi büyük ölçüde yavaşlatmak ve bazı gerekli programların çökmesine neden olmak gibi bütün olası zararları yaratabilme yetene ğ indedirler.

9 9-) Spyware(Casus Yazılımlar): Casus yazılımlar, reklam destekli yazılımları nitelemekte kullanılan di ğ er bir terimdir. Piyasadaki birçok büyük media şirketi yazarlara reklam bannerlarını yazılımlarına yerleştirmelerini önerir ve reklam bannerlerı sayesinde satılan her ürün için belirli bir oranda komisyon vermeyi vaat eder. Bu bannerları üreten reklam şirketleri, ek olarak internet ba ğ lantınızı sürekli kullanarak internet kullanımınıza ait istatistiki bilgileri sizin bilginiz dahilinde olmadan reklam verenlere gönderen bazı izleme programlarını sisteminize yüklerler.

10 B İ LG İ SAYARDA V İ RÜS OLDU Ğ UNU NASIL ANLARIZ?

11  Program yüklemeleri normalden daha fazla zaman alır.  Disk alanları hızla azalır.  Kullanılabilir ram sürekli azalır.  Programların normal çalışmaları bozulur.  Program içinde daha önceden olmayan hatalarla karşılaşılır.  Sistem dosyaları kaybolur. Sistem çökmesine bile sebep olabilir.  Nasıl oluştu ğ u bilinmeyen dosya ve dizinler belirir.  Dosyalara ait bilgiler de ğ işir. (ad,uzantı,tarih gibi).

12 VıRÜSLERDEN KORUNMA YOLLARı

13  Başkalarının flash diskini kullanırken çok dikkatli olun. Çünkü bu tarz veri depolama birimleri virüs bulaştırmanın en basit yoludur.  Antivirüs programı kullanın. Anti virüs programını güncel tutun, sürekli güncelleyin.  Tanımadı ğ ınız kişiler tarafından size gönderilen ve ek dosyası bulunan e- mailleri okumayın. Ancak illaki okumanız gerekiyorsa ilk önce mutlaka virüs testinden geçirin.

14  İ nternet'ten download indirece ğ iniz her dosyaya virüs testi uygulayın.  İ şletim sisteminizi sürekli güncel tutun.  Güvenlik duvarı (firewall) yükleyerek virüs riskini azaltabilirsiniz.  Güvenmedi ğ iniz sitelerden indirme yapmayın.  Güvenmedi ğ iniz sitelere girmeyin.

15 ANTıVıRÜS KURULUMU

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28 Kullanıcı bilinçli olmadıktan sonra bilgisayarı kale gibi korusanızda anlamı olmaz… Dinledi ğ iniz için teşekkür ederim.Aklınıza takılan sorularınız varsa buyrun Yonuz Türker Gölhisar M.Y.O Bilgisayar Programcılı ğ ı 1/B


"GÜVENLıK YAZıLıMLARı. VıRÜS NEDıR?  Bilgisayar virüsü kullanıcının izni yada bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini de ğ iştiren ve kendisini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları