Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bayram KOÇ Öğrencileri Derse Katma ve Motive Etme Yolları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bayram KOÇ Öğrencileri Derse Katma ve Motive Etme Yolları."— Sunum transkripti:

1

2 Bayram KOÇ

3 Öğrencileri Derse Katma ve Motive Etme Yolları

4 Bayram KOÇ Dersi iyi plânlayın ve hazırlayın Dersi iyi plânlayın ve hazırlayın Öğrencileriniz derse katmak ve motive etmek için, önce kendiniz motive olun. Öğrencileriniz derse katmak ve motive etmek için, önce kendiniz motive olun. Dersi, ilgi çekecek hale getirin ve konularla ilgili merak uyandırın. Merak iyi bir motivasyon sebebidir. Dersi, ilgi çekecek hale getirin ve konularla ilgili merak uyandırın. Merak iyi bir motivasyon sebebidir. “Öğrenilmez, çok zor” endişesini mutlaka kırın. Böyle bir endişe, en iyi motivasyonu bile bozar. “Öğrenilmez, çok zor” endişesini mutlaka kırın. Böyle bir endişe, en iyi motivasyonu bile bozar.

5 Bayram KOÇ Öğrencileri hedeflerine ulaşacakları konusunda cesaretlendirin ve ümit verin. Hedefler ulaşılmaz gösterilirse, öğrenci karamsarlığa düşer ve dersle ilgisini keser. Öğrencileri hedeflerine ulaşacakları konusunda cesaretlendirin ve ümit verin. Hedefler ulaşılmaz gösterilirse, öğrenci karamsarlığa düşer ve dersle ilgisini keser. Öğrenci bir konuyla tanışır tanışmaz, onun hakkında bir önyargı oluşturur. Eğer bu ilk tepki olumlu değilse, öğrenme isteği zora girer. İlk intibaın olumlu olmasına özen gösterin. Öğrenci bir konuyla tanışır tanışmaz, onun hakkında bir önyargı oluşturur. Eğer bu ilk tepki olumlu değilse, öğrenme isteği zora girer. İlk intibaın olumlu olmasına özen gösterin.

6 Bayram KOÇ Motive eksikliğinden dolayı devamlı öğrenciyi suçlamayın. Bu eksikliğin nedenini biraz da kendinizde arayın. Motive eksikliğinden dolayı devamlı öğrenciyi suçlamayın. Bu eksikliğin nedenini biraz da kendinizde arayın. Motive oluştururken, hatalardan ziyade doğrulara dikkat çekin. Motive oluştururken, hatalardan ziyade doğrulara dikkat çekin. Motive eksikliği gösteren ve sınıfta dikkatleri dağılan öğrencilerin kendisini değil, davranışlarını eleştirin. Motive eksikliği gösteren ve sınıfta dikkatleri dağılan öğrencilerin kendisini değil, davranışlarını eleştirin.

7 Bayram KOÇ Derse katılmayan ve motiveyi bozan öğrencileri, sınıf huzurunda suçlayıp, onurlarını kırmayın. Hatalarını özel olarak kendilerine söyleyin. Derse katılmayan ve motiveyi bozan öğrencileri, sınıf huzurunda suçlayıp, onurlarını kırmayın. Hatalarını özel olarak kendilerine söyleyin. Başarısızlık korkusunu yenmek için, başarısızlığın bir başarı başlangıcı ve başarıya hazırlık olduğunu sık sık vurgulayın. Başarısızlık korkusunu yenmek için, başarısızlığın bir başarı başlangıcı ve başarıya hazırlık olduğunu sık sık vurgulayın. Motivasyon için ceza kuralını değil, daha çok ödül kuralını işletin. Motivasyon için ceza kuralını değil, daha çok ödül kuralını işletin.

8 Bayram KOÇ Öğrencileri teşvik edin, cesaret verin ve başarılarından dolayı onurlandırın. Öğrencileri teşvik edin, cesaret verin ve başarılarından dolayı onurlandırın. Derste sık sık sorular sorarak, sınıfın atmosferini canlandırın ve tartışma ortamları oluşturun. Derste sık sık sorular sorarak, sınıfın atmosferini canlandırın ve tartışma ortamları oluşturun. Rastgele sorular sorun; bu şekilde her öğrenci, her an bir soruyla karşılaşabileceğini bekleyerek uyanık olur, dersi takip eder. Rastgele sorular sorun; bu şekilde her öğrenci, her an bir soruyla karşılaşabileceğini bekleyerek uyanık olur, dersi takip eder.

9 Bayram KOÇ Derste çeşitli araç ve gereçler,öğretim materyallerini kullanarak, ilginin artmasını, dikkatlerin toplanmasını sağlayın. Derste çeşitli araç ve gereçler,öğretim materyallerini kullanarak, ilginin artmasını, dikkatlerin toplanmasını sağlayın. Dersi uzun süreli anlatmayın. Sınıfta derse karşı ilginin azaldığı an, konuyla ilgili bir şiirle, bir özdeyişle, bir atasözü ve kısa bir anekdotla dikkatleri yeniden toplayın Dersi uzun süreli anlatmayın. Sınıfta derse karşı ilginin azaldığı an, konuyla ilgili bir şiirle, bir özdeyişle, bir atasözü ve kısa bir anekdotla dikkatleri yeniden toplayın Öğrencilerin rahatlıkla konuşmalarına ve görüşlerini ifade etmelerine imkân sağlayın. Öğrencilerin rahatlıkla konuşmalarına ve görüşlerini ifade etmelerine imkân sağlayın.

10 Bayram KOÇ Rol yapma ve benzetişim tekniğini sık sık kullanın. Rol yapma ve benzetişim tekniğini sık sık kullanın. Jest ve mimiklerinizi, ses tonunuzu, ilgi uyandırıcı ve çekici bir halde kullanın. Jest ve mimiklerinizi, ses tonunuzu, ilgi uyandırıcı ve çekici bir halde kullanın. Tekrardan kaçının ve kendinizden çok bahsetmeyin. Tekrardan kaçının ve kendinizden çok bahsetmeyin. Öğrencilerle çok iyi ilişkiler kurun. Öğrencilerin sizinle birlikte olmaktan son derece mutlu olmalarını sağlayın. Öğrencilerle çok iyi ilişkiler kurun. Öğrencilerin sizinle birlikte olmaktan son derece mutlu olmalarını sağlayın.

11 Bayram KOÇ Öğrenci farklılıklarına dikkat edin ve her öğrenciden aynı şeyi beklemeyin. Öğrenci farklılıklarına dikkat edin ve her öğrenciden aynı şeyi beklemeyin. Eleştirilere açık olun. Eleştirilere açık olun. Sınıf içi kuralları birlikte belirleyin ve uymayanlar konusunda taviz vermeyin. Sınıf içi kuralları birlikte belirleyin ve uymayanlar konusunda taviz vermeyin. Öğrenciler üzerinde, konunu uzmanı olduğunuz imajını uyandırın. Öğrenciler üzerinde, konunu uzmanı olduğunuz imajını uyandırın.

12 Bayram KOÇ Öğrencinin size saygı duyup, dersinize isteyerek katılması için, onları sevdiğinizi ve ilgilendiğinizi davranışlarınızla belli edin. Öğrencinin size saygı duyup, dersinize isteyerek katılması için, onları sevdiğinizi ve ilgilendiğinizi davranışlarınızla belli edin. Derse akıcılığı sağlamak için, değişik metot ve teknik kullanın. Derse akıcılığı sağlamak için, değişik metot ve teknik kullanın. Dersin nasıl geçtiği ve nasıl geçmesi konusunda öğrencilerin görüşlerini alın. Dersin nasıl geçtiği ve nasıl geçmesi konusunda öğrencilerin görüşlerini alın.


"Bayram KOÇ Öğrencileri Derse Katma ve Motive Etme Yolları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları