Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEZAVANTAJLI VE RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR KİMLERDİR?NASIL TESPİT EDİLİR?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEZAVANTAJLI VE RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR KİMLERDİR?NASIL TESPİT EDİLİR?"— Sunum transkripti:

1 DEZAVANTAJLI VE RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR KİMLERDİR?NASIL TESPİT EDİLİR?

2 RİSKLİ DAVRANIŞLAR NEDİR? Şiddet eğilimi Şiddet eğilimi Sık sık kavga etme Sık sık kavga etme Madde veya alkol kullanımı Madde veya alkol kullanımı Evden kaçma Evden kaçma Okuldan kaçma Okuldan kaçma Kendine zarar verme Kendine zarar verme Sokakta çalışma Sokakta çalışma Riskli cinsel davranış Riskli cinsel davranış Davranış sorunları Davranış sorunları Bu davranışlardan bir yada birden fazlası bir arada olabilir.

3 NEDENLER, RİSKLİ DAVRANIŞLAR VE SONUÇLARI Nedenler Ailevi Çevresel Genetik Psikolojik Riskli davranışlar Şiddet eğilimi Alkol, madde kullanma Evden kaçma Erken cinsel ilişkide bulunma Okuldan kaçma Sokakta çalışma Sık yalan söyleme Kendine ve çevreye zarar verme Aşırı hareketlilik Dikkat eksikliği Otorite ile sorun yaşama Suç işleme Sonuçlar Suç işleme Madde bağımlılığı Sokakta yaşama Okuldan atılma

4 Nedensel faktörlerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkan riskli davranışlara eğer zamanında müdahale edilmezse;bu durum olumsuzluklarla sonuçlanır. Bu bir süreçtir ve toplumda her kuruma bunu önlemek görevi düşmektedir. Nedensel faktörlerin etkileşimi sonucunda ortaya çıkan riskli davranışlara eğer zamanında müdahale edilmezse;bu durum olumsuzluklarla sonuçlanır. Bu bir süreçtir ve toplumda her kuruma bunu önlemek görevi düşmektedir.

5 Yoksulluk, ailevi, çevresel ve bireysel etkenler Düşük okul başarısı Okuldan soğuma Zayıf öğretmen ve ebeveyn desteği Akranlardan dışlanma Okulla devamsızlık, okuldan atılma Aileden dışlanma Marjinalizasyon, Kendine uygun akranlarla çete oluşturma Birinci dönem İkinci dönem Son dönem SORUNUN GELİŞİM SÜRECİ

6 Madde Kullanan Kişiyi Öğretmen Nasıl Anlar?  Dikkati yoğunlaştırmada güçlük çeker.  Sözel iletişiminde farklılaşma gözlenebilir.  Hafif uykulu, halsiz ve yorgun gözükebilirler.  Daha sinirli olabilirler.  Okula devamı azalmaya, başarısı düşmeye başlar.  Kendisine olan özeni azalabilir, çevre ve arkadaşlar eski önemlerini yitirebilirler.  Okuldaki arkadaş grubu değişebilir.  En kesin yöntem kan ve idrar testleridir.

7 Bağımlı kişide.. Madde kullanımını kontrol etmekte güçlük çekme, Madde kullanımını kontrol etmekte güçlük çekme, Giderek kullanılan maddenin dozunun artırma, Giderek kullanılan maddenin dozunun artırma, Zarar vermesine rağmen madde kullanmaya devam etme, Zarar vermesine rağmen madde kullanmaya devam etme, Aile, iş ve çevre ilişkilerinde bozulma, Aile, iş ve çevre ilişkilerinde bozulma, Başarısız bırakma girişimleri, Başarısız bırakma girişimleri, Bıraktığı zaman ruhsal ya da fiziksel yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması (huzursuzluk, uykusuzluk vb) gözlenebilir. Bıraktığı zaman ruhsal ya da fiziksel yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması (huzursuzluk, uykusuzluk vb) gözlenebilir.

8 İyi bir öğretmen olarak YAPABİLECEKLERİNİZ.... Sorunu küçümsemeyin “Benim sınıfımda böyle şey olmaz” Sorunu küçümsemeyin “Benim sınıfımda böyle şey olmaz” Ön yargılarınızın farkında olun. Ön yargılarınızın farkında olun. Bilgi sahibi olun. Bilgi sahibi olun. A ç ık, samimi ve inandırıcı olun. A ç ık, samimi ve inandırıcı olun. Konuşması için bir fırsat verin. Konuşması için bir fırsat verin. Genellemeler yapmaktan kaçının. Genellemeler yapmaktan kaçının. Söylediği şeylere ani tepki vermeyin. Söylediği şeylere ani tepki vermeyin. Korkularınıza dayanarak konuşmayın. Korkularınıza dayanarak konuşmayın. Özendirmemeye dikkat edin. Özendirmemeye dikkat edin. Merakı arttırmayın. Merakı arttırmayın. Öğüt vermeyin. Öğüt vermeyin.

9 Sigara içtiğinden şüphelendiğinizde... Nasihat dilini kullanmadan sigaranın etkileri hakkında konuşun. Nasihat dilini kullanmadan sigaranın etkileri hakkında konuşun. Sınıf içindeki konuşmalarınız ona değil, üçüncü şahsa yönelik olsun. Sınıf içindeki konuşmalarınız ona değil, üçüncü şahsa yönelik olsun. Sınıf içinde sigara ve etkileri başlıklı bir tartışma düzenleyin. Sınıf içinde sigara ve etkileri başlıklı bir tartışma düzenleyin.

10 Gerilimi azaltın. Gerilimi azaltın. “Aa, sigara mı içiyorsun?”, Kuralları hatırlatın. Kuralları hatırlatın. “Biliyorsun okulda içmek yasak, bu yüzden ceza alabilirsin...” Kararın sorumluluğunu ona verin. Kararın sorumluluğunu ona verin. “Paketi bana verebilirsin ya da içebilirsin, ama kuralları biliyorsun karar senin.” İçerken yakaladığınızda...

11 Madde kullanan öğrenciye nasıl yaklaşabilirsiniz?(1) Onu etiketlemekten kaçının, çünkü “kullanıcı olarak” etiketlenen öğrenciye yaklaşmak çok zordur “Keş bu...” Onu etiketlemekten kaçının, çünkü “kullanıcı olarak” etiketlenen öğrenciye yaklaşmak çok zordur “Keş bu...” Önyargılarınızın farkına varın, böylece iletişimi aksatma olasılığını azaltırsınız “Bunlar iflah olmaz” Önyargılarınızın farkına varın, böylece iletişimi aksatma olasılığını azaltırsınız “Bunlar iflah olmaz”

12 Madde kullanan öğrenciye nasıl yaklaşabilirsiniz?(2) Eğer öğrenci maddenin etkisi altında ise onunla bu durumda konuşmanın yararı olmaz. Eğer öğrenci maddenin etkisi altında ise onunla bu durumda konuşmanın yararı olmaz. Kendinizi hazır hissetmeden onunla konuşmayın. Kendinizi hazır hissetmeden onunla konuşmayın. Öfke duyabilirsiniz, sakinliğinizi korumaya çalışın. Öfke duyabilirsiniz, sakinliğinizi korumaya çalışın. Kendinizi onun yerine koymayı deneyerek onun düşünce, yaşantı ve korkularını anlamaya çalışın. Kendinizi onun yerine koymayı deneyerek onun düşünce, yaşantı ve korkularını anlamaya çalışın.

13 Madde kullanan öğrencinin anne- babasına nasıl yaklaşabilirsiniz? Eğer sadece şüpheleniyorsanız önce kuşkularınızı destekleyecek bilgiler edinin. Eğer sadece şüpheleniyorsanız önce kuşkularınızı destekleyecek bilgiler edinin. Konuşmanın özel olduğunu ve mutlaka gelmeleri gerektiğini dile getirin. Konuşmanın özel olduğunu ve mutlaka gelmeleri gerektiğini dile getirin. Size güvenmelerini sağlayın. Gencin evdeki davranışları, arkadaşlarıyla ilgili bilgi alın. Size güvenmelerini sağlayın. Gencin evdeki davranışları, arkadaşlarıyla ilgili bilgi alın. Geldiklerinde genel olarak madde bağımlılığından söz ederek konuya girin. Geldiklerinde genel olarak madde bağımlılığından söz ederek konuya girin. Genç hakkındaki endişelerinizi ve bunları destekleyecek bilgilerinizi aktarın. Genç hakkındaki endişelerinizi ve bunları destekleyecek bilgilerinizi aktarın.


"DEZAVANTAJLI VE RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLAR KİMLERDİR?NASIL TESPİT EDİLİR?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları