Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAVLARA HAZIRLIKTA AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAVLARA HAZIRLIKTA AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR."— Sunum transkripti:

1

2 SINAVLARA HAZIRLIKTA AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

3

4 Sınava hazırlık aşamasında gençlerin ilgili ve anlayışlı aile beklentileri dahada artmaktadır. Anne ve babaya düşen önemli görevler,ailesinin bütçesini zorlayarak en iyi eğitim imkanlarını sunmak ve ona çalışma şartlarını hazırlamakla sınırlı değildir. Anne ve babaya düşen önemli görevler,ailesinin bütçesini zorlayarak en iyi eğitim imkanlarını sunmak ve ona çalışma şartlarını hazırlamakla sınırlı değildir.

5 Sınava hazırlanan gence yardım konusunda aile bireylerinin en çok dikkat etmeleri gereken nokta ona her fırsatta değerli olduğunu hissettirmek ve sınavda başarılı olsa da, olmasa da bunu kendileri açısından değişmeyeceğini vurgulamaktır. Sınava hazırlanan gence yardım konusunda aile bireylerinin en çok dikkat etmeleri gereken nokta ona her fırsatta değerli olduğunu hissettirmek ve sınavda başarılı olsa da, olmasa da bunu kendileri açısından değişmeyeceğini vurgulamaktır.

6 ÇOCUKLARINIZA NASIL DAVRANMALI VE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ? Bir çok veli bu başlığı okuduğunda “Çocuğuma nasıl davranacağımı kim bana öğretebilir?”şeklinde bir soru sora bilir. Bir çok veli bu başlığı okuduğunda “Çocuğuma nasıl davranacağımı kim bana öğretebilir?”şeklinde bir soru sora bilir. Buradaki amacımız çocukların nelerden hoşlanmadığını ve kaygı düzeylerini nelerin yükselttiğini görebilmenizi sağlamaktır. Buradaki amacımız çocukların nelerden hoşlanmadığını ve kaygı düzeylerini nelerin yükselttiğini görebilmenizi sağlamaktır. Bu sebeple aşağıda sıraladığımız hususlara özellikle dikkat etmeniz yararlı olacaktır. Bu sebeple aşağıda sıraladığımız hususlara özellikle dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

7 1-Çocuğunuzu dinlemelisiniz. 1-Çocuğunuzu dinlemelisiniz. 2-Çocuğunuzun duyguları sizinkinden ne kadar farklı olursa olsun onun duygularını da kabul etmelisiniz. 2-Çocuğunuzun duyguları sizinkinden ne kadar farklı olursa olsun onun duygularını da kabul etmelisiniz. 3-Sınav başarısını hayattaki tek amaç gibi göstererek çocuğunuzda isteksizlik ve tedirginlik yaratmamalısınız. 3-Sınav başarısını hayattaki tek amaç gibi göstererek çocuğunuzda isteksizlik ve tedirginlik yaratmamalısınız. 4-Çalışmasını sağlamak için tehdit edici ve suçlayıcı sözlerden kaçınmalısınız. 4-Çalışmasını sağlamak için tehdit edici ve suçlayıcı sözlerden kaçınmalısınız. 5-Başkaları ile kıyaslanmak gençlerin en sevmediği davranıştır.(kardeşleri bile olsa..) 5-Başkaları ile kıyaslanmak gençlerin en sevmediği davranıştır.(kardeşleri bile olsa..)

8 6-Kabiliyetlerini fark edip teşvik etmelisiniz. 6-Kabiliyetlerini fark edip teşvik etmelisiniz. 7-Onun çalışmalarını takip etmeli ama bunu onu telaşlandırmadan ve sıkmadan yapmalısınız. 7-Onun çalışmalarını takip etmeli ama bunu onu telaşlandırmadan ve sıkmadan yapmalısınız. 8-Bu dönemde gençler çabuk karar verir,çabuk karar değiştirirler,sabırlı olmalısınız. 8-Bu dönemde gençler çabuk karar verir,çabuk karar değiştirirler,sabırlı olmalısınız. 9-Sorunlarında yanında olmalı ama sorunlarını kendisinin çözmesi için cesaretlendirmelisiniz. 9-Sorunlarında yanında olmalı ama sorunlarını kendisinin çözmesi için cesaretlendirmelisiniz.

9 10-Okul PDR servisi ile devamlı işbirliği içinde olmalı,gerektiğinde yardım almaktan çekinmemelisiniz. 10-Okul PDR servisi ile devamlı işbirliği içinde olmalı,gerektiğinde yardım almaktan çekinmemelisiniz. 11-Onların sınırlarını zorlamayıp,bireysel farklılıklarının olduğunu unutmamalısınız. 11-Onların sınırlarını zorlamayıp,bireysel farklılıklarının olduğunu unutmamalısınız. 12-Öğrencilerin çalışmaya ihtiyaçlarının olduğu kadar dinlenmeye de ihtiyaçları vardır.Bu sebeple süre olarak çok çalışmanın değil verimli çalışmanın önemli olduğunu bilmeli ve gereksiz baskıdan uzak durmalısınız. 12-Öğrencilerin çalışmaya ihtiyaçlarının olduğu kadar dinlenmeye de ihtiyaçları vardır.Bu sebeple süre olarak çok çalışmanın değil verimli çalışmanın önemli olduğunu bilmeli ve gereksiz baskıdan uzak durmalısınız.

10 13-Onunla sınav dışında değişik konularda 13-Onunla sınav dışında değişik konularda sohbet ederek iletişiminizi güçlendire sohbet ederek iletişiminizi güçlendire bilirsiniz. bilirsiniz. Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz için; Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz için; 1-Yıkıcı eleştirilerden kaçının.Yapıcı ve olumlu yönde tavsiyelerde bulunun. 2- Konuşmayı ertelemeyin. 3-Çocuğunuza karşı iyi bir dinleyici olun.Onu kendinden bahsetmesi için cesaretlendirin.

11 4-Çocuğunuzun kendini önemli hissetmesini sağlayın ve bunu içtenlikle yapın. 4-Çocuğunuzun kendini önemli hissetmesini sağlayın ve bunu içtenlikle yapın. 5-Onun fikrine saygı gösterin ve asla “sen anlamazsın “demeyin. 5-Onun fikrine saygı gösterin ve asla “sen anlamazsın “demeyin. 6-Eğer hatalıysanız bunu hemen kabul edin. 6-Eğer hatalıysanız bunu hemen kabul edin. 7-Bırakın konuşmanın çoğunu çocuğunuz yapsın.Konuşmasına fırsat tanıyın. 7-Bırakın konuşmanın çoğunu çocuğunuz yapsın.Konuşmasına fırsat tanıyın.

12 8-Empati kurun,yani onun duygularını anlamaya çalışın. 8-Empati kurun,yani onun duygularını anlamaya çalışın. 9-Konuşmaya içten bir iltifat ve övgüyle başlayın. 9-Konuşmaya içten bir iltifat ve övgüyle başlayın. 10-Her zaman onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirin. 10-Her zaman onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirin.

13

14 Çocuğun aile içindeki yeri ve onunla kurulan iletişim biçimi okul başarısını etkileyen önemli bir faktördür.Bu konuda, okulda başarısız olan 7-17 yaşları arasındaki 50 çocuk üzerinde ülkemizde gerçekleştirilen araştırmaya göre başarısız öğrencilerin; Çocuğun aile içindeki yeri ve onunla kurulan iletişim biçimi okul başarısını etkileyen önemli bir faktördür.Bu konuda, okulda başarısız olan 7-17 yaşları arasındaki 50 çocuk üzerinde ülkemizde gerçekleştirilen araştırmaya göre başarısız öğrencilerin;

15 %66’sının babalarının kendilerine zaman ayırmayacak kadar meşgul oldukları, %46’sının psıkososyal olgunluklarının yetersiz olduğu %44’unun ailesinde anne baba ilişkilerinin kötü olduğu,%46’sında dikkatsizlik ve dalgınlık belirtilerine rastlandığı,%32’sinin arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin kötü olduğu, %46’sının psıkososyal olgunluklarının yetersiz olduğu %44’unun ailesinde anne baba ilişkilerinin kötü olduğu,%46’sında dikkatsizlik ve dalgınlık belirtilerine rastlandığı,%32’sinin arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin kötü olduğu,

16 %36’sısnın otoriteye karşı olduğu,%24’ünde yalan söyleme,%24’ünde de tırnak yeme saptanmıştır.Bu bulgular bize,okul başarısında aile faktörünün önemli derecede etkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak ailenin gence,doğru ve motive edici bir yaklaşım içinde olması gerekir. Sonuç olarak ailenin gence,doğru ve motive edici bir yaklaşım içinde olması gerekir. Çocuğunuzla sürekli iletişim içinde olmalı,sadece başarılı olduğunda değil her zama yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Çocuğunuzla sürekli iletişim içinde olmalı,sadece başarılı olduğunda değil her zama yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

17 Onun yetenek ve kapasitesini iyi değerlendirmelisiniz.Dershane ve okulla devamlı işbirliği içinde olmalı ve yardım almalısınız.Çocuğunuzu yetenek ve ilgileri konusunda ileriki yıllarda başarılı olabileceği okulu seçmesinde destekleyici olmalısınız. Onun yetenek ve kapasitesini iyi değerlendirmelisiniz.Dershane ve okulla devamlı işbirliği içinde olmalı ve yardım almalısınız.Çocuğunuzu yetenek ve ilgileri konusunda ileriki yıllarda başarılı olabileceği okulu seçmesinde destekleyici olmalısınız.


"SINAVLARA HAZIRLIKTA AİLELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları