Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

.... ... Namaz kılmak akıllı ve ergenlik çağına gelmiş bütün Müslümanlara farzdır. NAMAZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: ".... ... Namaz kılmak akıllı ve ergenlik çağına gelmiş bütün Müslümanlara farzdır. NAMAZ."— Sunum transkripti:

1 ...

2 ...

3 Namaz kılmak akıllı ve ergenlik çağına gelmiş bütün Müslümanlara farzdır. NAMAZ

4 Eğer elimizde olmayan sebeplerle namazı vaktinde kılamazsak daha sonra ilk fırsatta bu namazın borcu yerine getirilir. Buna kaza namazı denir.

5 Beş vakit namazın sadece farzları kaza edilir. Sünnetlerinin kazası gerekmez. Vitir namazı da kaza edilir..

6 Akıllı ve ergenlik çağına gelmiş her Müslüman’ın günde beş vakit namaz kılması Allah’ın bir emridir.

7 Kaza Namazı: Farz olan bir namaz elde olmayan sebeplerle vaktinde kılınamazsa daha sonra ilk fırsatta kılınır. Bu namaza kaza namazı denir. Beş vakit namazın sadece farzları ve vitir namazı kaza edilir.

8 Tekbir: "Allahü ekber" demektir. Namaza başlamadan önce niyet edilir. Daha sonra başlama tekbiri alınır.

9 Başlama (İftitah) tekbirinde eller baş hizasında kaldırılır. Avuç içi karşıya bakar, baş parmaklar kulağa değer ve "Allahü ekber" denilerek tekbir alınır.

10 Bunun yanında rükudan kalkarken hariç namazdaki diğer bütün hareketleri yaparken tekbir alınır. Sadece başlama tekbirinde eller baş hiasına kaldırılır. Diğer tekbirler söz ile yapılır.

11 Önce niyet ederiz.Sonra “Alahü Ekber” diyerek başlangıç tekbiri alırız.

12 Sübhâneke duasını okuruz. Eûzü Besmele çekeriz. Fatiha sûresini okuruz. Kur’an’dan bir bölüm okuruz Sübhâneke duasını okuruz. Eûzü Besmele çekeriz. Fatiha sûresini okuruz. Kur’an’dan bir bölüm okuruz Kıyam ve Kıraat: Kıyam ayakta durmak, kıraat ise ayakta iken Kur'an'dan bir veya birka ç ayet, sure okumak demektir.

13 “Alahü Ekber” diyerek rüku’a eğiliriz. Rüku’da 3 defa “sübhane rabbiyel azim” deriz. “Alahü Ekber” diyerek rüku’a eğiliriz. Rüku’da 3 defa “sübhane rabbiyel azim” deriz. Rükû: Namazda kıyamdan sonra eğilmek demektir.

14 “Semiallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. 1-2 saniye bekledikten sonra “Allahü ekber” diyerek secdeye varılır. “Semiallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. 1-2 saniye bekledikten sonra “Allahü ekber” diyerek secdeye varılır.

15 Secdede 3 defa “sübhane rabbiyel â’lâ” deriz. Secde: Rükudan sonra namazda elleri, alnı, burnu, dizleri yere koyarak yere kapanmak demektir

16 “Alahü Ekber” diyerek secdeden kalkarız ve dizüstü otururuz. 1-2 saniye bekledikten sonra tekrar “Allahü Ekber” diyerek secdeye varırız. “Alahü Ekber” diyerek secdeden kalkarız ve dizüstü otururuz. 1-2 saniye bekledikten sonra tekrar “Allahü Ekber” diyerek secdeye varırız. Oturuş ( Kade ): Namazda oturmak demektir.

17 Secdede 3 defa “sübhane rabbiyel â’lâ” deriz. “Alahü Ekber” diyerek ayağa kalkarız. Secdede 3 defa “sübhane rabbiyel â’lâ” deriz. “Alahü Ekber” diyerek ayağa kalkarız.

18 Besmele çekeriz. Fatiha sûresini okuruz. Kur’an’dan bir bölüm okuruz. Besmele çekeriz. Fatiha sûresini okuruz. Kur’an’dan bir bölüm okuruz.

19 “Alahü Ekber” diyerek rüku’a eğiliriz. Rüku’da 3 defa “sübhane rabbiyel azim” deriz. “Alahü Ekber” diyerek rüku’a eğiliriz. Rüku’da 3 defa “sübhane rabbiyel azim” deriz.

20 “Semiallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. 1-2 saniye bekledikten sonra “Allahü ekber” diyerek secdeye varılır. “Semiallahü limen hamideh” diyerek doğruluruz. 1-2 saniye bekledikten sonra “Allahü ekber” diyerek secdeye varılır.

21 Secdede 3 defa “sübhane rabbiyel â’lâ” deriz.

22 “Alahü Ekber” diyerek secdeden kalkarız ve dizüstü otururuz. 1-2 saniye bekledikten sonra tekrar “Allahü Ekber” diyerek secdeye varırız. “Alahü Ekber” diyerek secdeden kalkarız ve dizüstü otururuz. 1-2 saniye bekledikten sonra tekrar “Allahü Ekber” diyerek secdeye varırız.

23 Secdede 3 defa “sübhane rabbiyel â’lâ” deriz. “Alahü Ekber” diyerek ayağa kalkarız. Secdede 3 defa “sübhane rabbiyel â’lâ” deriz. “Alahü Ekber” diyerek ayağa kalkarız.

24 “Alahü Ekber” diyerek secdeden kalkarız ve dizüstü otururuz. “Ettehiyyatü. Salli, Barik, Rabbena” dualarını okuruz. “Alahü Ekber” diyerek secdeden kalkarız ve dizüstü otururuz. “Ettehiyyatü. Salli, Barik, Rabbena” dualarını okuruz.

25 “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek önce sağa sonra sola selam verilirek namaz bitirilir. “Esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek önce sağa sonra sola selam verilirek namaz bitirilir. Selam: Namaz bitince ö nce sağ tarafa, sonra sol tarafa selam verilir.

26 ... En sonunda dua edilerek namaz bitirilir.

27 ...

28 “Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, çirkin ve kötü işlerden alıkoyar. Allah’ı anmak elbette ibadetlerin en büyüğüdür.”Ankebut suresi, 45. ayet

29


".... ... Namaz kılmak akıllı ve ergenlik çağına gelmiş bütün Müslümanlara farzdır. NAMAZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları