Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GENEL KÜLTÜR 1 2001 YILINDA 117 ÜLKE ARASINDA PARA BİRİMİ DEĞERİ EN DÜŞÜK ÜLKE OLARAK GUINNES REKORLAR KİTABINA GİREN ÜLKE HANGİSİDİR?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GENEL KÜLTÜR 1 2001 YILINDA 117 ÜLKE ARASINDA PARA BİRİMİ DEĞERİ EN DÜŞÜK ÜLKE OLARAK GUINNES REKORLAR KİTABINA GİREN ÜLKE HANGİSİDİR?"— Sunum transkripti:

1 GENEL KÜLTÜR 1 2001 YILINDA 117 ÜLKE ARASINDA PARA BİRİMİ DEĞERİ EN DÜŞÜK ÜLKE OLARAK GUINNES REKORLAR KİTABINA GİREN ÜLKE HANGİSİDİR?

2 GENEL KÜLTÜR 2 YAKIN BİR GELECEKTE BİRECİK BARAJI’NIN SULARI ALTINDA KALACAK OLAN ANTİK KENTİMİZ HANGİSİDİR?

3 GÜZEL SANATLAR – MÜZİK MÜZİKTE HIZ ÖLÇEN ALETTİR. EŞİT ZAMAN ARALIKLARIYLA VURUŞ YAPAN VE PARÇALARIN HIZLARININ BU VURUŞLARA GÖRE AYARLANMASINI SAĞLAYAN BU ALETİN ADI NEDİR?

4 GÜZEL SANATLAR – MÜZİK DİZLER ÜZERİNDE ÇALINAN, YAMUK ŞEKLİNDE, 72 TELİ OLAN BİR TÜRK ÇALGISIDIR. TARİHİ KÖKENİ OLAN BU ÇALGININ ADI NEDİR?

5 SPOR 1 ULUSLAR ARASI BASKETBOL FEDERASYONUNUN KISA ADI NEDİR?

6 SPOR 2 OLİMPİYAT BAYRAĞINDA BULUNAN SARI HALKA HANGİ KITAYI TEMSİL EDER?

7 COĞRAFYA 1 “ŞEYTAN SOFRASI” OLARAK TANINMIŞ, ADALARI VE SARMISAKLI PLAJI İLE EGE KIYILARININ TURİSTİK İLÇESİ AYVALIK İDARİ AÇIDAN HANGİ İLİMİZE BAĞLIDIR?

8 COĞRAFYA 2 ÇORLU’DA EN UZUN GÜNDÜZ VE EN KISA GECENİN YAŞANDIĞI YAZ GÜNDÖNÜMÜ (YAZ SOLSTİSİ) TARİHİNDE GÜNEŞ IŞINLARI HANGİ DÖNENCEYE DİK DÜŞMEKTEDİR ?

9 BİYOLOJİ 1 Canlılardaki kalıtsal özelliklerin dölden döle nasıl geçtiğini inceleyen, Mendel’in temellerini attığı bilim dalı hangisidir?

10 BİYOLOJİ 2 1997’de Dr. Vilmut ve ekibi hangi hayvanı ilk kez kopyalamayı başarmışlardır?

11 TARİH 1 FRANSA’DA HER YIL ADINA ŞENLİKLER DÜZENLENEN VE AVRUPALILAR TARAFINDAN “MUHTEŞEM” ÜNVANIYLA ANILAN OSMANLI PADİŞAHI KİMDİR ?

12 TARİH 2 KURAKLIK VE KÖTÜ HASAT SONUCUNDA FRANSA’DA “UN SAVAŞLARI” BAŞLAMIŞTIR. KENDİSİNDEN MERHAMET İSTEYENLERE, FRANSIZ KRALİÇESİ MARI ANTUANETTE’NİN CEVABI NE OLMUŞTUR ?

13 EDEBİYAT 1 ORHAN VELİ KANIK VE OKTAY RIFAT HOROZCU İLE BİRLİKTE ŞİİRDE “GARİP AKIMINI” KURDULAR. ŞİİRDE ÖLÇÜ VE KAFİYEYİ YOK SAYAN GARİP AKIMININ ÜÇ TEMSİLCİSİNDEN BİRİ OLARAK TANINIR. GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE KAYBETTİĞİMİZ BU ŞAİRİMİZ KİMDİR?

14 EDEBİYAT 2 TANZİMAT DÖNEMİNDE YAŞAMIŞ ÜNLÜ ŞAİRLERİMİZDENDİR. ŞİNASİ İLE BİRLİKTE TASVİR-İ EFKAR GAZETESİNİ ÇIKARMIŞTIR.YAZDIĞI PİYES VE ŞİİRLERDEN DOLAYI ÖMRÜ SÜRGÜNLERLE GEÇMİŞTİR. VATAN VE HÜRRİYET ŞAİRİ OLARAK BİLİNİR. EN ÖNEMLİ ESERLERİ “İNTİBAH, VATAN YAHUT SİLİSTRE”DİR. KİMDİR BU ÜNLÜ ŞAİRİMİZ ?

15


"GENEL KÜLTÜR 1 2001 YILINDA 117 ÜLKE ARASINDA PARA BİRİMİ DEĞERİ EN DÜŞÜK ÜLKE OLARAK GUINNES REKORLAR KİTABINA GİREN ÜLKE HANGİSİDİR?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları