Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Döneme adını veren Tanzimat Fermanı’nın 1839 da ilan edilmesine rağmen Tanzimat Edebiyatı neden 1860 yılında başlar ??

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Döneme adını veren Tanzimat Fermanı’nın 1839 da ilan edilmesine rağmen Tanzimat Edebiyatı neden 1860 yılında başlar ??"— Sunum transkripti:

1 TANZİMAT EDEBİYATI (1860-1896)

2 Döneme adını veren Tanzimat Fermanı’nın 1839 da ilan edilmesine rağmen Tanzimat Edebiyatı neden 1860 yılında başlar ??

3 1. Tanzimat Fermanı’nın getirdiği sosyal hayattaki gelişmelerin sanat ortamına yansıması tam olarak 20 yıl sonra gerçekleşir. Dönemin aydınları bu süre içerisinde fikri gelişimlerini tamamlayarak eserler vermeye başlarlar.

4 'ta çıkarılan, edebiyatımızdaki ilk özel gazete olan Tercümân-ı Ahvâl, Türk edebiyatında yenileşme sürecinin başlangıcı olur. Birçok edebî eserin yayınlanmasına olanak sağlayan bu gazetenin yayın hayatına başladığı yıl Tanzimat Edebiyatının başlangıç tarihi olarak kabul edilir ve 1896'ya dek sürer.

5 3. Şinasi’nin Tercümân-ı Ahvâl gazetesinin başında yazdığı “Tercümân-ı Ahvâl Mukaddimesi” edebiyatımızdaki ilk makale olup, ilk defa noktalama işaretleri burada kullanılmıştır. Bu makale içerik olarak getirdiği fikir ve yeniliklerle de yeni edebiyatın öncüsüdür.

6 4. 1860 yılını takiben bu dönemde birçok eser yayımlanır
yılını takiben bu dönemde birçok eser yayımlanır. Yine Şinasi’nin Fransızcadan yaptığı şiir tercümelerini topladığı “Tercüme-i Manzume” adlı eseri edebiyatımızdaki ilk şiir çevirileri eseridir. Ayrıca Şinasi’nin kaleme aldığı batılı anlamdaki ilk tiyatro eseri “Şair Evlenmesi” bu döneme denk düşer.

7 5. Yusuf Kamil Paşa 1862 yılında edebiyatımızın ilk çeviri romanını yayımlar. Fransız yazar Fenelon’dan çevirdiği eser “Telemak” o dönemde büyük ilgi görür ve defalarca basılır. 6. Yine 1862 yılında tarihimizdeki ikinci önemli gazete olan “Tasvir-i Efkâr” Şinasi tarafından çıkartılır.

8 7. Edebiyatımızın öncü isimlerinden olan Şinasi’nin 1863 yılında yayımladığı, Türk atasözlerini derlediği sözlük eseri olan “Durub-ı Emsal-i Osmanîye” Tanzimat Edebiyatının bu yoğun dönemi içerisinde yer alır.


"Döneme adını veren Tanzimat Fermanı’nın 1839 da ilan edilmesine rağmen Tanzimat Edebiyatı neden 1860 yılında başlar ??" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları