Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HABER YAZILARI.   GAZETE   Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HABER YAZILARI.   GAZETE   Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli."— Sunum transkripti:

1 HABER YAZILARI

2   GAZETE   Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli zaman aralıklarıyla çıkarılan yayın.

3

4   HABER   Bir olay, bir olgu üzerine edinilen bilgi.   İletişim veya yayın organlarıyla verilen bilgi.

5   SÜTUN   Gazete, dergi, kitap vb. yazılı şeylerde, sayfanın yukarıdan aşağıya doğru ayrılmış olduğu dar bölümlerden her biri.

6

7   MUHABİR   BASIN VE YAYIN ORGANLARINA HABER TOPLAYAN, BİLDİREN VEYA YAZAN KİMSE.

8   AJANS   HABER TOPLAMA VE YAYMA İŞİYLE UĞRAŞAN KURULUŞ.   ANADOLU AJANSI, CİHAN HABER AJANSI, DHA, İHA

9   KÖŞE YAZISI   (FIKRA)   Bir yazarın herhangi bir konu veya günlük olaylar hakkındaki görüşlerini, düşüncelerini ayrıntılara inmeden anlattığı gazete ve dergilerde yayımlanan kısa fikir yazılarına Fıkra denir.

10 SANSASYONEL: DİKKAT ÇEKEN, ÇARPICI, BEKLENMEDİK

11   TÜRK VE DÜNYA EDEBİYATINDA GAZETE   Tarihe ilk olarak yazlı haber verme işine, Roma İmaratoru Julius Cesar tarafından tesis edilen ve mühim haberleri halka bildiren Acta Divrna isimli duvar ilanları ile başlandığı kabul edilir.   MATBAANIN KEŞFİ GAZETENİN TEMELİ OLMUŞTUR.

12  TÜRK EDEBİYATI  İlk resmi Türkçe gazete :Takvim –i Vakayi- 1831  İlk yarı resmi gazete :Ceride-i Havadis-1840  TANZİMAT DÖNEMİ  İlk özel gazete- TERCÜMAN-I AHVAL-1860- ŞİNASİ VE AGAH EFENDİ  TASVİR-İ EFKAR-1862-ŞİNASİ  MUHBİR- 1866-ALİ SUAVİ


"HABER YAZILARI.   GAZETE   Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için yorumlu veya yorumsuz, her gün veya belirli." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları