Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Buluş Yoluyla Öğrenme. Buluş yoluyla öğrenmenin ilke ve varsayımları şöyle özetlenebilir:  Tüm insanların öğrenme arzusu vardır.  Merak öğrenme arzusunu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Buluş Yoluyla Öğrenme. Buluş yoluyla öğrenmenin ilke ve varsayımları şöyle özetlenebilir:  Tüm insanların öğrenme arzusu vardır.  Merak öğrenme arzusunu."— Sunum transkripti:

1 Buluş Yoluyla Öğrenme

2 Buluş yoluyla öğrenmenin ilke ve varsayımları şöyle özetlenebilir:  Tüm insanların öğrenme arzusu vardır.  Merak öğrenme arzusunu harekete geçirir.  Meraklarıyla hareket eden insanlar diğerlerinden ödül beklemez.  Bütün insanlarda başarılı olma güdüsü vardır.  İnsanlar başarılı oldukları işlere karşı ilgi duyarlar.  Öğrencilere başarılı oldukları ders ve konularda çalışma yapma olanağı verilmelidir.  Bütün insanlar birlikte olma güdüsüne sahiptir. Birlikte bir amaç için çalışmak itici bir güçtür. Sınıflarda işbirliği ortamları hazırlanmalıdır.

3 Buluş yoluyla öğretimin uygulanması şu basamaklarda gerçekleşir:  Öğretmen örneği sunar  Öğrenciler örneği tanımlar  Öğretmen ek örnekler sunar  Öğrenci örnekleri karşılaştırır  Öğretmen örnek olmayan durumları sunar  Öğrenci örnek olanla olmayanı karşılaştır  Öğretmen ilişkilerin keşfedilmesine yardımcı olur  Öğrenci tanımı yapar, ilke ve genellemelere ulaşır  Öğretmen daha fazla örnek ister

4 Buluş yoluyla öğrenmenin yapılandırılmamış buluş ve yapılandırılmış buluş olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Yapılandırılmamış buluş, planlanmamış, doğal bir ortamda bireylerin çözümü kendi kendine bulmasıdır.

5 Buluş yoluyla öğretimde dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle listelenebilir:  Öğretmen öğrenci etkileşiminin teşvik edilmesi  Öğrencilerin yapılandırılmış problemlerle karşı karşıya getirilmesi  Öğrencilere neyi bilmeleri gerektiğinin söylenmemesi  Öğretmen öğrenci arasındaki temel iletişimin sorularla yürütülmesi  Sorulara verilen yanıtların kısa olmasının sağlanması  İşlenişin öğrenci yanıtlarına göre ilerlemesi  Değerlendirmenin ürüne bağlı olarak yapılması yerine sürecin gözlemlenerek yapılması

6 Araştırmalar buluş yoluyla öğrenmenin sunuş yoluyla öğrenmeye göre daha zaman alıcı olduğunu ancak kalıcılık ve transferi sağlamada daha etkili olduğunu göstermektedir.

7 Buluş yoluyla öğrenmeyi temele alan bir etkinlik planı oluşturunuz.


"Buluş Yoluyla Öğrenme. Buluş yoluyla öğrenmenin ilke ve varsayımları şöyle özetlenebilir:  Tüm insanların öğrenme arzusu vardır.  Merak öğrenme arzusunu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları