Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KISA CEVAPLI TESTLER ve DOĞRU- YANLIŞ TESTLERİ Arş.Grv.M.KÜRŞAT KOCA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KISA CEVAPLI TESTLER ve DOĞRU- YANLIŞ TESTLERİ Arş.Grv.M.KÜRŞAT KOCA."— Sunum transkripti:

1 KISA CEVAPLI TESTLER ve DOĞRU- YANLIŞ TESTLERİ Arş.Grv.M.KÜRŞAT KOCA

2 Kısa Cevaplı Testler:  Bir kelime, bir rakam, bir cümle veya kısa bir liste ile yanıtlandırılabilecek sorulardan oluşan, yanıtlayıcının yanıtı düşünüp hatırlayarak, yazılı olarak sunduğu ölçme araçlarına kısa yanıtlı testler denir.

3 ÖZELLİKLERİ  Cevaplayıcı cevapları düşünüp bulmak ve yazmak zorundadır.  İstediği cevabı verme bağımsızlığına sahiptir.  Kısa cevap gerektiren maddeler çok çeşitli bilgi ve yetenek alanlarına uygulanabilir.

4  Her eğitim düzeyine uygun düşer.  Puanlama işlemi nispeten kolaydır fakat tamamen objektif değildir.  Diğer yapıdaki testlere göre hazırlanması daha kolaydır.

5 Kısa Cevaplı Soru Yazılırken Göz Önünde Bulundurulacak Noktalar  Her soru bir tek doğru cevabı olabilecek şekilde yapılandırılmalıdır.  Maddelerin ifadelerinde doğru cevabı tahmin ettirebilecek ipuçlarının olmamasına dikkat edilmelidir.  Ezbere teşvik eden kitaptan aynen alınan cümleler olmamalıdır.

6  Bir maddenin cevabında birden çok ayrıntı var ise, o ayrıntıların her birine ayrı puan verilmelidir.  Cümle yapısı anlamlı olmalıdır.  Kısa cevaplı testlerde düşünceleri organize etme becerisi, yazı güzelliği, kağıdın düzeni v.b. durumlardan doğabilecek hata oranı daha az olduğundan güvenirliği yüksektir.

7 Kısa Cevaplı Soru Yazarken Yapılacak İşler  Kazandırılacak her davranışı örnekleyecek kadar soru yazılmalıdır.  Testte yer alacak sorunun 2-3 katı soru hazırlanmalıdır.  Sorular yazılırken bilişsel alanın daha alt basamaklarına yönelik hazırlanmalıdır.

8 KISA CEVAPLI TESTLERİN SINIRLILIKLARI  Öğrencinin kendi düşüncelerini organize ederek anlatmalarına olanak vermez.  Prensiplerin yeni duruma uygulanması,sebep-sonuç ilişkisi kurma ve tanıma yeteneği ölçülemez.  Bazı konularda kısa cevaplı sorular hazırlamak zor olabilir.

9 KISA CEVAPLI TESTLERİNE ÖRNEK SORULAR  Ölçmenin duyarlı ve tutarlı olmasına …………. denir.  Bir ölçme aracında aranması gereken en önemli nitelik hangisidir? (……………….)  Adyabatik sıcaklık değişimini tanımlayınız. (………………………………………………)

10 DOĞRU YANLIŞ TİPİ TESTLER

11  Öğrencilerin belirli konulardaki doğru ve yanlışları seçme gücünü ölçen,doğru ve yanlış önermelerden oluşan sorulardır.  Doğru-yanlış tipi sorular ilke ve genellemelerin yoklanılması ve belirli bir konuda seçme yapılması istenildiğinde kullanılmaktadır.

12 GENEL ÖZELLİKLERİ  Bir kısmı yanlış bir kısmı doğru önermeler halinde verilmiştir.  Cevapları yalnız bir harf yazarak veya bir işaret koyarak kaydeder.  Cevapların bütün cevaplayıcılar için ortak olan iki işarette verilmiş olması puanlamayı objektifleştirir.

13  Madde yapısı basittir.  Cevaplayıcıya verilecek test yönergesi kısa ve basittir.  Cevaplayıcının istenilen cevabı tutturabilme şansı oldukça yüksektir.

14 MADDELERİNİN YAZILMASI  Her maddede bir tane ana fikir bulunmalıdır.  Her madde kesinlikle doğru yada kesinlikle yanlış olmalıdır.  Her madde kısa ve açık yazılmalıdır.  Olumsuz, özellikle çift olumsuz ifadeler kullanılmamalıdır.

15  Maddelerin uzunlukları bir birine yakın olmalıdır.  Bir maddede birden fazla yanlış fikir bulunmamalıdır.  Bir maddenin yanlışlığını veya doğruluğunu apaçık belirtecek ipuçları bulunmamalıdır.  Hemen her kaynakta bulunabilecek ezberlenebilir bilgiler yoklanmamalıdır.

16 DOĞRU-YANLIŞ TESTLERİNİN SINIRLILIKLARI ve YETERLİ HALE GETİRİLMESİ  Şans başarısının yüksek olması  Ezbere dayalı öğretime dayanması  İzleme testleri için uygun değildir.  Soru sayısının artırılması  Düzeltme formülünün uygulanması  Sürenin kısa tutulması  Diğer test tipleri ile birlikte kullanılması.

17 DOĞRU-YANLIŞ TESTLERİNE ÖRNEK SORULAR  (…) Doğru-yanlış testlerinde şans başarısı diğer testlere göre en yüksektir.  (…) Doğru-yanlış testleri öğrenme eksikliklerinin belirlenmesi amacı ile kullanılır.  (…) Doğru-yanlış testleri çoktan seçmeli testler gibi objektif olarak puanlanamaz.


"KISA CEVAPLI TESTLER ve DOĞRU- YANLIŞ TESTLERİ Arş.Grv.M.KÜRŞAT KOCA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları