Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FEN VE TEKNOLOJİ 4. SINIF VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ, EKLEM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FEN VE TEKNOLOJİ 4. SINIF VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ, EKLEM."— Sunum transkripti:

1 FEN VE TEKNOLOJİ 4. SINIF VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ, EKLEM

2 İSKELETİMİZ VE BÖLÜMLERİ

3 İskelet nedir ? Vücudumuza belirli bir biçim veren,destek sağlayan ve kemiklerden oluşan yapıya iskelet denir.

4 İskeletimizin görevleri nelerdir ? 1.Vücudumuzun dik durmasını sağlar. 2. İç organlarımızı dış etkilerden korur. 3. Hareket etmemizi sağlar.

5 İskeletimizin Bölümleri : 1. Kafatası 2. Göğüs kafesi 3. Omurga 4. Kol ve bacak kemikleri İskeletimiz 4 temel kısımdan oluşur.

6 Kafatası, beynimizi dış etkilerden korur. Göğüs kafesi, kalp ve akciğerlerimizi korur.

7 Omurga, gövdemizin dik durmasını sağlar. Kol ve bacak kemiklerimiz, hareket etmemizi sağlar.

8 KEMİK ÇEŞİTLERİ Sert bir yapıya sahip olan kemikler şekil ve büyüklüklerine göre üç çeşittir. 1. Uzun Kemikler : Boyları uzun olup silindire benze- yen kemiklerdir.Kollarımızda ve bacaklarımızda bulunur. Kol kemikleri uzun kemiklerdir. Bacak kemikleri uzun kemiklerdir.

9 2. Kısa Kemikler : Boyları kısa olan kemiklerdir. Omurgamızda, el ve ayaklarımızda bulunur. Omurgamız kısa kemiklerden oluşmuştur. Ellerimizve ayaklarımızda kısa kemikler bulunur.

10 3.Yassı Kemikler : Kalınlıkları az olup levha şeklindeki kemiklerdir. Kafatasımızda, kalçamızda ve göğüs kafesimizde bulunur. Yassı kemikler

11 EKLEM: Kemiklerin uç uca ya da kenar kenara bağlandığı yere eklem denir. eklemler Bacağımızı her büktüğümüzde ya da yumruğumuzu her sıktığımızda eklemlerimiz çalışır. Eklemlerimiz kemiklerin birleştiği yerlerde bulunur. Onlar olmadan vücudumuz hareket edemez dimdik dururdu.

12 KONU KAVRAMA SORULARI Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri en uygun kelimelerle tamamlayalım. 1. Vücudumuzun dik durmasını …………………… sağlar. iskelet 2. İskeletimizin temel kısımları; kafatası, …………………, ……………………, kollar ve bacaklardır. omurga göğüs kafesi 3. İskeletimizde uzun, …………… ve ……………… olmak üzere üç çeşit kemik vardır. kısayassı 4. İskeletimizdeki …………………… birbirlerine …………… ile bağlıdır. kemiklereklem


"FEN VE TEKNOLOJİ 4. SINIF VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ, EKLEM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları