Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇALIŞKAN CANAVARLAR Ders:Fen ve Teknoloji Konu:Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Öğretmen:Latif Sakçı İyi eğlenceler. Pardon iyi seyirler. Amann boşver ikisi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇALIŞKAN CANAVARLAR Ders:Fen ve Teknoloji Konu:Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Öğretmen:Latif Sakçı İyi eğlenceler. Pardon iyi seyirler. Amann boşver ikisi."— Sunum transkripti:

1 ÇALIŞKAN CANAVARLAR Ders:Fen ve Teknoloji Konu:Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Öğretmen:Latif Sakçı İyi eğlenceler. Pardon iyi seyirler. Amann boşver ikisi birlikte.

2 Destek ve Hareket Destek ve Hareket Soluk Alıp Verme Soluk Alıp Verme Kanın Vücutta Dolaşımı Kanın Vücutta Dolaşımı Egzersiz Yapalım Egzersiz Yapalım

3 Destek ve Hareket Kemik, Eklem, Kas Kemik, eklem ve kaslarımız birlikte çalışarak; Vücudumuza şeklini verir. Vücudumuza şeklini verir. İç organlarımızı korur. İç organlarımızı korur. Hareket etmemizi sağlar. Hareket etmemizi sağlar.

4 Kemik:Vücudumuza şekil veren sert yapılara denir. Kemikler üçe ayrılır: YASSI KEMİK UZUN KEMİK KISA KEMİK Yassı Kemik:Geniş yüzeylidirler. Kafatası, göğüs kafesi ve kalça kemiklerinde bulunur. Uzun Kemik:Boyları enlerinden daha uzundur. Kol ve bacak kemiklerinde bulunur. Kısa Kemikler:Boyları enlerinden kısadır. El, ayak bilekleri ve omurgada bulunur.

5 Eklem:Kemiklerin birbirine bağlandıkları yere denir. Eklemler üçe ayrılır: OYNAR - OYNAMAZ – YARI OYNAR EKLEM

6 Oynar Eklem:Kafatasında bulunan eklemlerdir. Oynamaz Eklem:Omurgada ve göğüs kafesinde bulunan eklemlerdir. Yarı Oynar Eklem:Kolay ve çok yönlü hareket edebilen eklemlerdir.

7 Kas:Vücudumuza biçim kazandıran, iskeletimizi ve iç organlarımızı hareket ettiren yapılara denir. Kaslar; İskeletin dış kısmını örter. İskeletin dış kısmını örter. Vücudumuza şeklini verir. Vücudumuza şeklini verir. Eklemler ve kemikler ile birlikte hareket etmemizi sağlar. Eklemler ve kemikler ile birlikte hareket etmemizi sağlar. Soluk alıp vermeye yardımcı olur. Soluk alıp vermeye yardımcı olur. Kasılıp gevşeyebilirler. Kasılıp gevşeyebilirler. Kasılınca boyları kısalır ve kalınlaşır. Kasılınca boyları kısalır ve kalınlaşır. Gevşeyince boyları uzar ve incelir. Gevşeyince boyları uzar ve incelir. Birbirlerine zıt yönlü çalışırlar. Birbirlerine zıt yönlü çalışırlar.

8 İSKELET Değişik şekillerde ve uzunluklardaki kemiklerin birleştirilmesiyle oluşan yapıya denir. Değişik şekillerde ve uzunluklardaki kemiklerin birleştirilmesiyle oluşan yapıya denir. Harbiden içimi kuruttun.

9 İSKELETİN BÖLÜMLERİ İskelet dört bölümde incelenir: KAFATASIOMURGA GÖĞÜS KAFESİ KOLLAR VE BACAKLAR

10 Kafatası; Yassı kemiklerden oluşur. Birbirine fermuarın dişleri gibi kenetlenmiştir. Hareket etmezler. Sert ve sağlamdırlar. Sadece alt çene kemiği hareketlidir. Dişlerimi sıkmaktan kafam çatladı.

11 Omurga:Vücudun üst kısmını destekleyen iskelet bölümüdür. Omurga:Vücudun üst kısmını destekleyen iskelet bölümüdür. S biçiminde kıvrıktır. S biçiminde kıvrıktır. Vücudumuza esneklik kazandırır. Vücudumuza esneklik kazandırır. Dik durmamızı sağlar. Dik durmamızı sağlar. Vücut ağırlığının eşit dağılmasını sağlar. Vücut ağırlığının eşit dağılmasını sağlar. Omur adı verilen 33 kısa kemiğin üst üste dizilmesiyle oluşur. Omur adı verilen 33 kısa kemiğin üst üste dizilmesiyle oluşur.

12 Göğüs kafesi; Göğüs kemiği ile 12 çift kaburgadan oluşur. Göğüs kafesi içinde kalp ve akciğerler bulunur. Soluk alıp vermemize yardım eder.

13 Kollar ve bacaklar:Vücudumuzun en çok hareket eden bölümleridir. Kollar ve bacaklar:Vücudumuzun en çok hareket eden bölümleridir. Kollar ve bacaklardaki kemikler; Kollar ve bacaklardaki kemikler; Yürürken, Yürürken, Top oynarken, Top oynarken, Yazı yazarken yapan kemiklerdir. Yazı yazarken yapan kemiklerdir.

14

15 Soluk Alıp Verme Vücudumuz için gerekli olan oksijenin solunum organları yardımıyla vücudumuza alınmasını soluk alma denir. Vücudumuz için gerekli olan oksijenin solunum organları yardımıyla vücudumuza alınmasını soluk alma denir. Vücudumuzdaki karbondioksitin solunum organları yardımıyla dışarı verilmesine soluk verme denir. Vücudumuzdaki karbondioksitin solunum organları yardımıyla dışarı verilmesine soluk verme denir. Canlıların besin ve oksijeni vücutlarına alarak enerji ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra karbondioksit ve su buharını dışarı vermelerine solunum denir. Canlıların besin ve oksijeni vücutlarına alarak enerji ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra karbondioksit ve su buharını dışarı vermelerine solunum denir.

16 Solunumda Görevli Organlar; Burun,Yutak,Gırtlak, Soluk borusu ve Akciğerlerdir. Ağız, soluk alıp-verme organı değildir.

17 BURUN Havayı dış ortamdan vücudumuza alan organdır. İçinde kıllar ve sümüksü salgı maddesi vardır. Havayı dış ortamdan vücudumuza alan organdır. İçinde kıllar ve sümüksü salgı maddesi vardır. Burun, içinden geçen havayı; Burun, içinden geçen havayı;Isıtır,Nemlendirir, Mikrop ve yabancı maddelerden temizleyerek yutağa iletir. Bu nedenle,nefesimizi burnumuzdan almak daha doğrudur. Burun, hem koku alma hem de solunum organıdır.

18 YUTAK YUTAK Ağız ve burun boşluğuyla, yemek borusu ve soluk borusunun birleştiği bir kavşak gibidir. Ağız ve burun boşluğuyla, yemek borusu ve soluk borusunun birleştiği bir kavşak gibidir. Yutak; Yutak; Havanın, soluk borusuna, Havanın, soluk borusuna, Besinlerin, yemek borusuna iletilmesini sağlar. Besinlerin, yemek borusuna iletilmesini sağlar.

19 GIRTLAK GIRTLAK Soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Burundan geçen hava yutaktan sonra gırtlağa gelir. Soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Burundan geçen hava yutaktan sonra gırtlağa gelir.Gırtlak; Yutkunma dışında sürekli soluk borusunu açık tutar. Havayı soluk borusuna iletir. Besinleri yutarken soluk borusunu kapatır. Yediklerimizin yemek borusuna geçmesini sağlar, soluk borusuna kaçmasını önler.

20 SOLUK BORUSU SOLUK BORUSU Gırtlak ile akciğer arasında uzanan uzun borudur.Y şeklindedir.Akciğerlere girerken iki dala ayrılır. Havanın akciğerlere iletilmesini sağlar. Gırtlak ile akciğer arasında uzanan uzun borudur.Y şeklindedir.Akciğerlere girerken iki dala ayrılır. Havanın akciğerlere iletilmesini sağlar.

21 AKCİĞERLER AKCİĞERLER Solunum olayında havadan alınan oksijen ile vücutta oluşan karbondioksitin değişimi akciğerlerde gelişir. Solunum olayında havadan alınan oksijen ile vücutta oluşan karbondioksitin değişimi akciğerlerde gelişir. Akciğerlerin altında göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran düz ve kaslı yapıya diyafram denir. Akciğerlerin altında göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran düz ve kaslı yapıya diyafram denir.

22

23 KANIN VÜCUTTA DOLAŞIMI Vücudumuzdaki; Yararlı maddelerin taşınması, Zararlı maddelerin atılması kan dolaşımı ile gerçekleşir. Vücudumuzda kan dolaşımı; Kan, Kalp ve Damarlar ile gerçekleşir.

24 Kan Kan Bir yerimiz kesildiğinde akan kırmızı, ılık sıvının kan olduğunu biliyoruz. Bir yerimiz kesildiğinde akan kırmızı, ılık sıvının kan olduğunu biliyoruz. Kan; Kan; Vücudumuzun her noktasına besin ve oksijen taşır. Vücudumuzun her noktasına besin ve oksijen taşır. Vücudu mikroplara karşı korur. Vücudu mikroplara karşı korur. Karbondioksit ve diğer zararlı maddelerin, vücut dışına atılmasına yardımcı olur. Karbondioksit ve diğer zararlı maddelerin, vücut dışına atılmasına yardımcı olur.

25 Damarlar Damarlar Kanın, bütün vücudu dolaşmasını sağlayan yapılara damar denir. Kanın, bütün vücudu dolaşmasını sağlayan yapılara damar denir. Damarlar; Damarlar; Vücudun kan ihtiyacına göre farklı kalınlıklarda olabilir. Vücudun kan ihtiyacına göre farklı kalınlıklarda olabilir. Bitki yapraklarındaki gibi küçük dallara ayrılarak tüm vücudu sarar. Bitki yapraklarındaki gibi küçük dallara ayrılarak tüm vücudu sarar. Kesik ve yaralanma olmadığı sürece kanın vücut dışına çıkmasını önler. Kesik ve yaralanma olmadığı sürece kanın vücut dışına çıkmasını önler.

26 Kalp Kalp Kalp; Kalp; Göğüs kafesinin içinde ve iki akciğer arasındadır. Göğüs kafesinin içinde ve iki akciğer arasındadır. Özel bir kastan oluşmuştur. Özel bir kastan oluşmuştur. Kanı vücuda pompalar. Kanı vücuda pompalar. Kasılıp gevşeyerek kanın damarlar içinde hareket etmesini sağlar. Kasılıp gevşeyerek kanın damarlar içinde hareket etmesini sağlar. Kan yoluyla besin ve oksijenin tüm vücuda dağıtılmasını sağlar. Kan yoluyla besin ve oksijenin tüm vücuda dağıtılmasını sağlar. Kalp bir pompa gibi çalışır. Kalp bir pompa gibi çalışır.

27 Oksijen bakımından zengin kan, Oksijen bakımından zengin kan, Açık kırmızı renktedir ve Açık kırmızı renktedir ve Kalbin sol tarafındadır. Kalbin sol tarafındadır. Karbondioksiti fazla olan kan, Karbondioksiti fazla olan kan, Koyu kırmızıdır ve Koyu kırmızıdır ve Kalbin sağ tarafındadır. Kalbin sağ tarafındadır. EK BİLGİ EK BİLGİ Kalp; Kalp; Dört odacığa ayrılmıştır. Dört odacığa ayrılmıştır. Üstteki odacıklara kulakçık, alttaki odacıklara karıncık denir. Üstteki odacıklara kulakçık, alttaki odacıklara karıncık denir.

28 Kalpte gerçekleşen kasılma-gevşeme hareketine kalp atışı denir. Kalpte gerçekleşen kasılma-gevşeme hareketine kalp atışı denir. Elimizi sol göğsümüze bastırdığımızda kalp atışımızı hissederiz. Elimizi sol göğsümüze bastırdığımızda kalp atışımızı hissederiz. Kalp atışları nabız sayesinde tespit edilir. Kalp atışları nabız sayesinde tespit edilir. Kalbin kasılmasıyla damarlara pompalanan kanın damar duvarına yaptığı vuruşa nabız denir. Kalbin kasılmasıyla damarlara pompalanan kanın damar duvarına yaptığı vuruşa nabız denir.

29 Nabız sayısı; Ateşli hastalıklarda, Ateşli hastalıklarda, Yeni doğan bebeklerde, Yeni doğan bebeklerde, Korktuğumuzda, Korktuğumuzda, Heyecanlandığımızda ve Heyecanlandığımızda ve Soğuk havalarda artar. Soğuk havalarda artar. Yürüme, koşma ve diğer vücut egzersizlerinde artar. Yürüme, koşma ve diğer vücut egzersizlerinde artar. Sınırlıdır. Egzersiz sürse de belirli bir noktadan sonra artmaz. Sınırlıdır. Egzersiz sürse de belirli bir noktadan sonra artmaz.

30 Bir dakikadaki nabız sayısı; Bir dakikadaki nabız sayısı; Bebeklerde 100 – 120 Bebeklerde 100 – 120 Çocuklarda 80 – 100 Çocuklarda 80 – 100 Yetişkinlerde ise 70 – 80 civarındadır. Yetişkinlerde ise 70 – 80 civarındadır. İlerleyen yaşlarda vücudun enerji ihtiyacı azalır. Bu nedenle nabız sayısı da azalır. İlerleyen yaşlarda vücudun enerji ihtiyacı azalır. Bu nedenle nabız sayısı da azalır.

31 STETOSKOP STETOSKOP Kalp atışları ve soluk alıp verme olayı Kalp atışları ve soluk alıp verme olayı stetoskop denilen aletle dinlenir. stetoskop denilen aletle dinlenir. Stetoskop sesleri yükselterek duymamızı Stetoskop sesleri yükselterek duymamızı sağlar. sağlar.

32

33 EGZERSİZ YAPALIM Günümüz teknolojik araçları (otomobil, asansör, yürüyen merdiven, vb.) insanların hareketlerini kısıtlamıştır. Günümüz teknolojik araçları (otomobil, asansör, yürüyen merdiven, vb.) insanların hareketlerini kısıtlamıştır. Bu yüzden; Bu yüzden; Yürüyüş, Yürüyüş, Hafif koşu, Hafif koşu, Bisiklete binme ve Bisiklete binme ve Yüzme gibi düzenli ve sürekli egzersizler çok önemlidir. Yüzme gibi düzenli ve sürekli egzersizler çok önemlidir.

34 Neden Egzersiz? Vücudumuzun; Düzenli uykuya, Dengeli beslenmeye ve Egzersizlere ihtiyacı vardır. Düzenli bir egzersiz; Sağlıklı olmamızı, Daha dinç görünmemizi ve Kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

35 Egzersiz yapılmaması sonucu kilo alınır. Bu kilolar farklı hastalıklara neden olabilir. Egzersiz yapılmaması sonucu kilo alınır. Bu kilolar farklı hastalıklara neden olabilir. Televizyon ve bilgisayar başında gereğinden fazla vakit geçirmek yerine sık sık egzersiz yapmalıyız. Televizyon ve bilgisayar başında gereğinden fazla vakit geçirmek yerine sık sık egzersiz yapmalıyız.


"ÇALIŞKAN CANAVARLAR Ders:Fen ve Teknoloji Konu:Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Öğretmen:Latif Sakçı İyi eğlenceler. Pardon iyi seyirler. Amann boşver ikisi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları