Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4. SINIF VE TEKNOLOJİ VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ,EKLEM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4. SINIF VE TEKNOLOJİ VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ,EKLEM."— Sunum transkripti:

1

2 4. SINIF VE TEKNOLOJİ VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ,EKLEM

3 İÇİNDEKİLER Ünitenin Kazanımları İskelet Nedir? İskeletin Görevleri İskeletin Bölümleri Kemik Çeşitleri Eklemler İskelet Şiiri Kemiklerim ve Omurgam Şiiri Aklınızda bulunsun Kavram Haritası Eğlenelim Konu kavrama soruları Kaynakça Teşekkürler

4 ÜNİTE KAZANIMLARI Öğrenme alanı: Canlılar Ve Hayat Ünite : Vücudumuz Bilmecesini Çözelim Önerilen süre : 4 ders saati Kazanımlar: 1.1 Vücudumuzda sert bir yapıya sahip kemiklerden oluşan bir iskeletin olduğunu belirtir. 1.2. İskeletin temel kısımlarını model ve/veya şema üzerinde gösterir. 1.3.Vücudumuzdaki kemikleri şekillerine göre gruplandırır ve bunlara örnekler verir.

5 DÜŞÜNELİM !!! ? Resimde hangi canlıları görüyorsunuz? Bu canlıların benzer ve farklı yönleri nelerdir? İSKELET NEDİR?

6 İskelet nedir? Ne işe yarar? İskeletimiz olmasaydı bizlerde ne gibi farklılıklar olurdu?

7 Vücudumuza belirli bir biçim veren,destek sağlayan ve kemiklerden oluşan yapıya iskelet denir.

8 İSKELETİN GÖREVLERİ İskelet kemiklerden oluşan, vücudumuzun dik durabilmesini ve hareket edebilmesini sağlayan, onu bir et yığını olmaktan kurtaran yapıdır. Peki iskeletimizin görevi yalnızca bu mudur?

9 İskeletimizin Görevleri Vücudumuzun dik durmasını sağlar. Hareket edebilmemizi sağlar. Vücudumuza şekil verir. İç organlarımızı korur.

10 İSKELETİN GÖREVLERİ Omurga, gövdemizin dik durmasını sağlar. Kol ve bacak kemiklerimiz, hareket etmemizi sağlar.

11 Aşağıda gördüğünüz iskeletler hangi canlılara ait olabilir? O halde iskeletimizin diğer bir görevi ise vücudumuza şekil vermektir.

12 İskeletimizin Görevleri İskeletimizin önemli görevlerinden biri de iç organlarımızı korumaktır.

13 İskeletimizin Görevleri Kafatası, beynimizi dış etkilerden korur. Göğüs kafesi, kalp ve akciğerlerimizi korur.

14 İSKELETİN BÖLÜMLERİ Kafatası Göğüs Kafesi Omurga Kollar ve Bacaklar Olmak üzere 4 kısımdan oluşur.

15 İSKELETİN BÖLÜMLERİ Kafatası beynimizi dış etkenlerden korur. Göğüs kafesi kalbimizi ve akciğerlerimizi korur. Omurga içerisinde bulunan yapıyı korur.

16 DÜŞÜNELİM!!! Bir insan iskeletinde kaç kemik bulunur?

17 İnsan iskeletinde farklı şekil ve büyüklüklerde yaklaşık 206 kemik vardır ! UZUN KEMIKLER KISA KEMIKLER YASSI KEMIKLER Bunlar ; Olmak üzere üç gruptur.

18 UZUN KEMİKLER Kollarımızda ve bacaklarımızda bulunan kemikler uzun kemiklerdir.

19 KISA KEMİKLER Ellerimizde, ayaklarımızda ve omurgamızda bulunan kemikler kısa kemiklerdendir.

20 YASSI KEMİKLER Göğüskafesimiz,leğen kemiğimiz ve kafatasımız da yassı kemiklere örnektir.

21 EKLEM Kemiklerin uç uca ya da kenar kenara bağlandığı yere eklem denir. Bacağımızı her büktüğümüzde ya da yumruğumuzu her sıktığımızda eklemlerimiz çalışır. Eklemlerimiz kemiklerin birleştiği yerlerde bulunur. Onlar olmadan vücudumuz hareket edemez dimdik dururdu.

22 İSKELETİM Derinin altında et Etin altında kemikler Eklemlerle uçlarından Birbirine eklenmişler Kimi kalın kimi ince Uzun kısa kemikler Bedeni dik tutmak için Gelmişler bir araya Adına iskelet demişler Kollarda bacaklarda Uzun yuvarlak kemikler Yassıdır kafatasında Kenarları tırtıklıdır Birbirlerine geçmişler

23 Kemiklerim Kafatasım ve göğsümde Bir de göğüs kafesimde Yassıdır kemiklerim Kol ve bacaklarımda uzun Ayak ve el bileklerimde Ve omurgamda kısa Ben ayakta duramam Kemiklerim olmasa Omurgam Omurga dedikleri Bir Sefertası gibi Üst üste oturtulmuş Otuz üç tane kemik Omurilik geçsin diye Hepsinin ortası delik

24 İSKELETİMİZ (KAVRAM HARİTASI) İSKELET Vücut Destek ve hareketlerini sağlar P a r ç a s ı d ı r Eklemler P a r ç a s ı d ı r Kemikler Uzun Ç e ş i d i d i r Kısa Çeşididir Yassı Ç e ş i d i d i r Temel Kısımları Kafatası Kollar ve bacaklar Göğüs kafesi Omurga Beyin K o r u r Hareket Y a r d ı m c ı o l u r Kalp ve Akciğerler K o r u r

25 Bebeklerin iskeletinde büyüklere göre daha fazla kemik vardır.Kemiklerin bazıları büyüme sırasında kaynaşır, böylece kemik sayısı 300 den 206 ya düşer.Bebeklerin iskeletinde büyüklere göre daha fazla kemik vardır.Kemiklerin bazıları büyüme sırasında kaynaşır, böylece kemik sayısı 300 den 206 ya düşer. El ve ayak kemiklerinin sayısı; vücudumuzdaki kemiklerin yarısından daha fazladır.El ve ayak kemiklerinin sayısı; vücudumuzdaki kemiklerin yarısından daha fazladır. Vücudumuzdaki en küçük kemik kulağımızdadır. Boyu 3 mm dir.Vücudumuzdaki en küçük kemik kulağımızdadır. Boyu 3 mm dir. Aklımızda Bulunsun!

26 EĞLENELİM !!!

27 KONU KAVRAMA SORULARI Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri en uygun kelimelerle tamamlayalım. 1. Vücudumuzun dik durmasını İskelet sağlar. 2. İskeletimizin temel kısımları; kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklardır. 3. İskeletimizde uzun, kısa ve yassı olmak üzere üç çeşit kemik vardır. 4. İskeletimizdeki kemikler birbirlerine eklem ile bağlıdır.

28 KAYNAKÇA www.sorubak.com.tr4sisnvucbilmcozztemadegertest2[ 1].rar - RAR arşiv, paketsiz boyut 354.816 bayt http://www.egitimsitemiz.com/dosgos-4492- VUCUDUMUZ_BILMECESINI_COZELIM_UNITESI_SLAYTI. htmlhttp://www.ilkokul.gen.tr/anasayfa/yazigoster/4- Sinif-Fen-ve-Teknoloji-Vucudumuz-Bilmecesini- Cozelim-Slayti-Etkinlikleri htmlhttp://www.ilkokul.gen.tr/anasayfa/yazigoster/4- Sinif-Fen-ve-Teknoloji-Vucudumuz-Bilmecesini- Cozelim-Slayti-Etkinlikleri http://www.fenokulu.net/kavramresim4/imagre003.jp g http://www.fenokulu.net/kavramresim4/imagre003.jp g http:// forumacil.com

29 TEŞEKKÜRLER HAZIRLAYAN YÜCENUR SOYLU


"4. SINIF VE TEKNOLOJİ VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM İSKELET, KEMİK ÇEŞİTLERİ,EKLEM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları