Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

5-N ------ 1-K YAKLAŞIMI PLÂNLAMADIR YÖNTEM-METOT-ANALİZ ANAHTARIDIR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "5-N ------ 1-K YAKLAŞIMI PLÂNLAMADIR YÖNTEM-METOT-ANALİZ ANAHTARIDIR."— Sunum transkripti:

1 5-N ------ 1-K YAKLAŞIMI PLÂNLAMADIR YÖNTEM-METOT-ANALİZ ANAHTARIDIR

2

3 1. NE ? KONU NEDİR ? DEĞİŞİM VE YENİDEN YAPILANMADAN ÖNCE ORGANİZASYON YAPISININ; NE OLDUĞUNU VE NE TÜR ÖZELLİKLERE SAHİP OLDUĞUNUN BİLİNMESİ GEREKLİDİR.

4 NE YAPMALI ? NE YAPILIYOR ? NE YAPILMALIYDI ? BAŞKA NE YAPILABİLİR ? BAŞKA NE YAPILMALIDIR ?

5 2. NİÇİN ? NEDEN ? AMACI NE ? ORGANİZASYONDA DEĞİŞİM VE YENİDEN YAPILANMAYA NİÇİN (NEDEN?) GEREK DUYULDUĞU ORTAYA KONULMALIDIR. DEĞİŞİMDE BİR İHTİYAÇ VE ZORUNLULUK SÖZ KONUSU İSE; ORGANİZASYONDA BU DURUMUN TÜM YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLAR TARAFINDAN ANLAŞILMASI GEREKLİDİR.

6 NEDEN YAPAR ? NEDEN YAPILIR ? NEDEN ORADA YAPILIR ? NEDEN SONRA YAPILIR ? NEDEN O ŞEKİLDE YAPILIR

7 3. NE ZAMAN ? SÜRE, SÜREÇLER ? ORGANİZASYONDA DEĞİŞİM VE YENİDEN YAPILANMAYA NE ZAMAN BAŞLANMASI GEREKTİĞİ ZAMAN YÖNETİMİ YAPILARAK ORTAYA KONULMALIDIR. SÜREÇLERDE YAPILACAK TÜM İŞLEM VE UYGULAMALARIN BİR ŞEMA İÇİNDE GÖSTERİLMESİ GEREKLİDİR.

8 NE ZAMAN YAPILMALIDIR ? NE ZAMAN YAPILIYOR ? NE ZAMAN YAPILMALIYDI? NE ZAMAN YAPILABİLİR ? NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

9 4. NEREDE ? NEREYE ? MEKÂN ? ORGANİZASYONDA DEĞİŞİM VE YENİDEN YAPILANMA REFORMU İLE NEREYE ULAŞILMAK İSTENDİĞİ VİZYON BİLDİRİSİ İÇİNDE AÇIK ŞEKİLDE ORTAYA KONULMALIDIR. STRATEJİK PLÂNLAMA İÇİNDE ORGANİZASYONDA ÜSTLENİLEN MİSYON İLE NEREYE ULAŞILMAK İSTENDİĞİNİN DE AÇIK, ANLAŞILIR OLMASI GEREKLİDİR.

10 NEREDE YAPILMALI ? NEREDE YAPILIYOR ? NEREDE YAPILMALIYDI NEREDE YAPILABİLİR ? BAŞKA NEREDE YAPILMALI ?

11 5. NASIL ? YÖNTEM ? ORGANİZASYON İÇİNDE DEĞİŞİMİN ULAŞMAYI ARZULADIĞI AMAÇLARI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİNE İLİŞKİN STRATEJİK PLÂNLAMA YAPILMALIDIR.

12 NASIL YAPILMALI ? NASIL YAPILIR ? NASIL YAPILMALIYDI ? BU METOT BAŞKA ALANLARDA DA KULLANILABİLİR Mİ ? BUNU YAPMANIN BAŞKA YOLU VAR MI ?

13 1-K KİM ? SORUMLU KİŞİLER ? ORGANİZASYONDA DEĞİŞİMİ KİM - KİMLER GERÇEKLEŞTİRECEKTİR ?

14 KİM ? KİM YAPIYOR ? KİM YAPMALIYDI ? BAŞKA KİM YAPABİLİR ? BAŞKA KİM YAPMALI ?

15 DEĞİŞİMİN NE OLDUĞU, NİÇİN, NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAĞI, KİM TARAFINDAN UYGULANACAĞI, NE ZAMAN GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİ DEĞİŞİM YÖNETİMİ (Change Management) YENİ BİR ARAŞTIRMA ALANI “Reengineering” OLARAK DA ADLANDIRILIR.

16 “Reengineering” YAPI, SİSTEM, SÜREÇ VE POLİTİKALARDA, HIZLI VE RADİKAL YENİDEN TASARIM VE DEĞİŞİKLİKLER YAPILARAK ORGANİZASYONUN DAHA YÜKSEK BİR PERFORMANSA ULAŞMASI VE BİR ATILIMIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ OLARAK TANIMLANABİLİR.


"5-N ------ 1-K YAKLAŞIMI PLÂNLAMADIR YÖNTEM-METOT-ANALİZ ANAHTARIDIR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları