Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YÖNETİM İŞLEMİNİN FONKSİYONLARI PLANLAMA KONTROL ETMEAMAÇLAR ORGANİZE ETME İŞGÜCÜ SAĞLAMA HAREKETE GEÇİRME ( YÖNLENDİRME )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YÖNETİM İŞLEMİNİN FONKSİYONLARI PLANLAMA KONTROL ETMEAMAÇLAR ORGANİZE ETME İŞGÜCÜ SAĞLAMA HAREKETE GEÇİRME ( YÖNLENDİRME )"— Sunum transkripti:

1 YÖNETİM İŞLEMİNİN FONKSİYONLARI PLANLAMA KONTROL ETMEAMAÇLAR ORGANİZE ETME İŞGÜCÜ SAĞLAMA HAREKETE GEÇİRME ( YÖNLENDİRME )

2 YÖNETİCİ, KURULUŞUN MEVCUT KAYNAKLARINI KULLANARAK ÇIKTILARI DAHA BÜYÜK GERÇEKLEŞTİRMEKLE SORUMLUDUR. GİRDİLER KAYNAKLAR ÇIKTILAR SONUÇLAR İŞ GÜCÜ ÜRÜNLER EKİPMANHİZMETLER MALZEMEKÂRLAR BİLGİ PARA

3 PLANLAMA İŞLEMİNİN ÇEŞİTLİ SONUÇLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ PLANLAMA İŞLEMİ AMAÇLAR VE HEDEFLER GENEL PRENSİPLER KALICI YÖNTEMLER KALICI KURALLAR VE YÖNETMELİKLER ÖZEL PLANLAR VE PROGRAMLAR KONTROL YÖNTEMLERİ BÜTÇELER VE STANDARTLAR İŞLETME YÖNTEMLERİ VE PROĞRAMLARI İŞLETME KURALLARI VE YÖNETMELİKLERİ KONTROL SONUCU EDİNİLEN BİLGİLER KALICI YÖNTEMLERİN VE İŞLETME YÖNTEMLERİNİN SONUÇLARINI DEĞİŞTİREBİLİR.

4 PLANLAMA İŞLEMİNE BAŞLAMAK İÇİN EN İYİ YOL NEDİR ?  EN İYİ YOL; NEREYE GİTMEK İSTEDİĞİNİZİ, NEYİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİĞİNİZE BAĞLI OLARAK DEĞİŞİR.  BU DÜŞÜNCE İLE YAPILACAK PLAN:  1 – SADECE KENDİ KISMINIZIN DEĞİL, TÜM KURULUŞUN AMAÇLARI İLE ÇELİŞMEMELİDİR.  2 – KISMINIZIN YAPABİLECEKLERİNİ İYİ DEĞERLENDİRMENİZ BU DEĞERLENDİRMENİN ŞİRKET AMAÇLARINA ULAŞMA ÇABANIZDA SİZE NE DENLİ YARDIMCI VEYA ENGEL OLACAĞINI KENDİNİZE SORUNUZ.  3 – ÇABUK KARAR VERMEYİNİZ, YENİ OLANAKLAR ARAŞTIRINIZ ( KALİTEYİ GELİŞTİRMEK, MALİYETİ DÜŞÜRMEK VS. GİBİ ). VE GEÇMİŞ DÖNEM RAKAMLAR! İLE KENDİNİZİ KISITLAMAYINIZ.

5  PLANLARINIZI GERÇEKLEŞTİRMEDE SİZE YARDIMCI OLACAK İNSANLARA AÇIK OLUNUZ, BİLGİ ALINIZ, DÜŞÜNCE ALINIZ.... VS.  HEDEFLEDİĞİNİZ AMAÇLAR; - KURULUŞUN AMAÇLARINA KATKISI OLMALI, - KURULUŞ KAYNAKLARI İÇERİSİNDE ULAŞILABİLİR OLMALI.  AMAÇLARINIZI ÖNCELİK SIRASINA GÖRE SIRALAYINIZ  DİĞER BÖLÜMLER İLE İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİNİZ

6 AMAÇLARI BELİRLEME AŞAMASINDAN SONRA PLANLAMA İŞLEMİ İLE NE YAPILMALIDIR ? 1 – ANA PLAN GELİŞTİRİNİZ, BU PLAN ANA HEDEF DOĞRULTUSUNDA OLMALIDIR. ÖRNEĞİN ŞİRKETİN HEDEFİ YÜKSEK KALİTELİ ÜRÜN VEYA HİZMET İSE, KISMINIZIN ANA PLANINDA YÜKSEK KALİTEYE ÖNCELİK VERMELİSİNİZ. 2 – ANA HEDEFE KATKIDA BULUNACAK DESTEKLEYİCİ PLANLAR YAPINIZ, YÜKSEK KALİTE İÇİN TEZGAH OPERATÖRLERİNİN DAHA AÇIK TEKNİK RESİMLERE İHTİYAÇLARI MI VAR? MONTAJCILARIN DAHA İYİ AYDINLATILMIŞ BİR ÇALIŞMA YERİNE Mİ İHTİYAÇLARI VAR? 3 – OLABİLECEK HER ŞEYE SAYI VE TARİH KOYUNUZ, ÇALIŞANLAR KENDİLERİNDEN NEYİN NE KADAR İSTENDİĞİNİ BİLİRLERSE PLAN O KADAR İYİ YÜRÜR.

7 AMAÇLARI BELİRLEME AŞAMASINDAN SONRA PLANLAMA İŞLEMİ İLE NE YAPILMALIDIR ? 4 – ÇALIŞANLARA PLANIN YÜRÜTÜMÜNÜ YÜKLENECEK SORUMLULUK DAĞILIMI YAPINIZ. 5 – PLANLARI ÇALIŞANLAR İLE PAYLAŞINIZ, PLANA AÇIKLIK GETİREREK, BİLGİ VEREREK, VS. 6 – PLANINIZI DEĞİŞİME AÇIK TUTUNUZ, PLANINIZI SÜREKLİ KONTROLDA TUTARAK DEĞİŞEN ŞARTLARA GÖRE YENİLEYİNİZ.

8 ÇALIŞMA PRENSİPLERİ DAİMA YAZILI MI OLMALIDIR ?  HER ZAMAN DEĞİL.  ŞİRKETLERDE ÖYLE KATI PRENSİPLER VARDIR Kİ HİÇBİR ZAMAN YAZIYA DÖKÜLMEMİŞTİR VE HERKES ONA UYAR.  AÇIK OLMASI, ANLAŞILIR OLMASI, KALICI OLMASI YÖNÜNDEN YAZILI PRENSİPLERİN AVANTAJLARI OLMASINA RAĞMEN BAZI İŞLETMELERDE İŞLENMEZ.  PRENSİPLER SADECE KURALLAR VE YÖNETMELİKLERLE Mİ İLGİLİDİR ?  HER ZAMAN DEĞİL.  BAZEN PRENSİPLER ÇALIŞANLARI TEŞVİK EDEN İNSANİ DUYGULARI DA İÇERİR.

9 YÖNETİCİ ÇALIŞMA PRENSİPLERİNİ DEĞİŞTİRMELİ MİDİR ? HAYIR.  BU ÇOK YANLIŞ BİR DAVRANIŞ OLUR.  PRENSİPLER ÇALIŞMA HAYATINA YÖN VEREN, ÖNCEDEN DÜŞÜNÜLMÜŞ, HESAPLANMIŞ HÜKÜMLERİ İÇERİR. BU PRENSİPLER İÇERİSİNDE HAREKET ETMEK YÖNETİCİNİN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUDUR.  BUNUNLA BERABER YÖNETİCİLER, DÜŞÜNCE VE GÖZLEMLERİNİ ÜST AMİRİNE BİLDİREREK PRENSİPLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA ETKİ EDEBİLİR.

10 UYGULAMA SÜRELERİNE VE AMAÇLARINA GÖRE PLANLAR 1 – UZUN VADELİ PLANLAR : GENELLİKLE ÜST YÖNETİM TARAFINDAN ORTAYA KONULURLAR VE SÜRELERİ 2 İLA 5 YIL ARASINDA DEĞİŞİR. 2 – KISA VADELİ PLANLAR : İLK KADEME YÖNETİMİNİ EN ÇOK İLGİLENDİREN PLANLARDIR. GENELLİKLE 1 YIL VE DAHA KISA SÜRELİ OLURLAR. KISIM SEVİYESİNDE İSE 1 GÜN, 1 HAFTA VEYA 3 AY SÜRELİ OLURLAR. 3 – KALICI PLANLAR : SENDEN SENEYE FAZLA DEĞİŞMEDEN, DEVAM EDEN HERHANGİ BİR FAALİYET İÇEREN PLANDIR. İŞE ADAM ALMA İŞLEMLERİ, İŞÇİ SAĞLIĞI, İŞ GÜVENLİĞİ KURALLARI VS. GİBİ. 4 – BİR KEREYE MAHSUS PLANLAR : GÖZDEN GEÇİRİLMEDEN BİR DAHA KULLANILMAMALARI GEREKEN PLANLARDIR.

11 BEŞ-NOKTA PLANLAMA KONTROL ŞEMASI NE?HEDEFLER TANIMLAR MALİYET/FİYAT SINIRLARI NEREDE?YERTESLİM YERİ NE ZAMAN?GEÇEN ZAMAN BAŞLAMA TARİHİ BİTİŞ TARİHİ NASIL? TAKTİKLER METODLAR YÖNTEMLER SIRALAMA STRATEJİ KİM?SORUMLULUK YETKİ KONTROL GÖREVLENDİRME


"YÖNETİM İŞLEMİNİN FONKSİYONLARI PLANLAMA KONTROL ETMEAMAÇLAR ORGANİZE ETME İŞGÜCÜ SAĞLAMA HAREKETE GEÇİRME ( YÖNLENDİRME )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları