Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İskelet kemiklerden meydana gelir. Kemikler sert bir yapıya sahiptir. Yetişkin bir insanda ortalama 206 kemik bulunur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İskelet kemiklerden meydana gelir. Kemikler sert bir yapıya sahiptir. Yetişkin bir insanda ortalama 206 kemik bulunur."— Sunum transkripti:

1

2

3 İskelet kemiklerden meydana gelir. Kemikler sert bir yapıya sahiptir. Yetişkin bir insanda ortalama 206 kemik bulunur.

4 Kemikler şekillerine göre 3’e ayrılır: 1.Uzun kemikler : Kol ve bacak kemikleri 2.Kısa kemikler:El ve ayak bilekleri ile omurga kemikleri 3.Yassı kemikler: Göğüs,kafatası ve kaburga kemikleri

5 İskelet 4 temel kısımdan oluşur: 1.KAFATASI: Beynimizi darbelerden korur.

6 2.OMURGA: Boynumuzdan başlayıp sırtımız boyunca uzanır. S şeklindedir. İçinde bulunan yapıyı korur. Başımızı dik tutabilmemizi sağlar.

7 3.GÖĞÜS KAFESİ: Kalp, akciğer gibi hayati organları ve tüm iç organlarımızı korur. Kaburga kemiklerinden oluşur.

8 4.KOLLAR VE BACAKLAR Hareketlerimizin çoğunu kollar ve bacaklarla yaparız.

9 Kemiklerin birbirine bağlandıkları yerlere EKLEM denir. Eklemler hareket etmemizi sağlar. Örnek: Diz, dirsek,el bileği, ayak bileği.

10 Omurga ve ğögüs kafesini oluşturan kemikler arasındaki eklemlerin hareketleri sınırlıdır. Kafatası kemikleri arasında da eklemler vardır. Ama bu eklemler hareket etmez.

11 İskeletin görevleri: 1.Vücudumuza şekil verir ve destek sağlar. 2.Hareket etmemizi sağlar. 3.İç organlarımızı dış etkilerden korur.

12 Kaslar lifli yapıdadır. Bu liflerin bir araya gelmesiyle kas demetleri oluşur. Kas demetlerinin üzeri zarla çevrilidir. Kaslar kasılıp gevşer. Böylece kemiklerin eklem yerlerinden hareket etmesini sağlar.


"İskelet kemiklerden meydana gelir. Kemikler sert bir yapıya sahiptir. Yetişkin bir insanda ortalama 206 kemik bulunur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları