Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYANLAR Batuhan ÇOLAK 1955 6/H Zeliha ATEŞ 2049 6/H.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYANLAR Batuhan ÇOLAK 1955 6/H Zeliha ATEŞ 2049 6/H."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYANLAR Batuhan ÇOLAK 1955 6/H Zeliha ATEŞ 2049 6/H

2  DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ I. Vücudun bastonları:kemikler Vücudun bastonları:kemikler II. Herek etmeye başlayabiliriz: eklemler ve kaslar Herek etmeye başlayabiliriz: eklemler ve kaslar III. Destek ve hareket sisteminin sağlığı Destek ve hareket sisteminin sağlığı  DOLAŞIM SİSTEMİ I. Kanın vücutta yolculuğu Kanın vücutta yolculuğu II. Vücudun yorulmayan pompası:kalp Vücudun yorulmayan pompası:kalp III. Damarlar içindeki sıvı:kan Damarlar içindeki sıvı:kan IV. Kan bağışı ve kan grupları Kan bağışı ve kan grupları V. Lenf dolaşımı Lenf dolaşımı VI. Dolaşım sisteminin sağlığı Dolaşım sisteminin sağlığı VII. Kim korkar mikroptan Kim korkar mikroptan  SOLUNUM SİSTEMİ SOLUNUM SİSTEMİ I. Temel solunum organımız akciğerler Temel solunum organımız akciğerler

3 1-İskelet ve Eklemler iskelet yassı kemiklerdir kısa kemiklerdir Vücudumuzda kemiklerin oluşturduğu bütünlüğe iskelet adı verilir.İskeletimizde 206 tane kemik bulunmaktadır. Kemiklerimiz eklemler yardımıyla birbirine bağlanarak vücut çatısını oluşturur.Geniş yüzeyli olan kemikler yassı kemiklerdir.kaburga,kafatası ve göğüs kemiği bu guruba girer.Silindirik ve boyu uzun olan kemikler uzun kemiklerdir.Boyu uzun olan kemiklere de kısa kemiklerdir

4

5  Vücudumuzun dik durmasını sağlar.  Kalp, akciğer ve beynimizi dış etkinlerden korur.  Kaslara ve organlara tutunma yüzeyi oluşturur  Kan yapımında yardımcı olur  Vücut organlarımız için gerekli olan bazı mineralleri depo eder.  Vücudun bedensel iş yapmasını ile hareket etmesini sağlar

6

7  Kemiklerin sağlam ve sık olan bölümüdür.yapısında bol miktarda mineral vardır. Kemiğe sertlik ve dayanıklılık sağlar. Ortasındaki kanalda sarı ilik yer alır.

8  Sünger şeklinde gözenekli bir yapıya sahiptir. Yapısındaki boşluklarda kırmızı kemik iliği yer almaktadır.

9  Kemiklerdeki kırmızı kemik iliğinde alyuvar,akyuvar ve kan pulcukları denen kan hücrelerinin üretimi yapılır

10  Kemiğin en dışında bulunan ince örtülü şeklinde dokudur. Yapısında ki damarlar yardımıyla kemiği besler. Büyüme dönemlerinde de kemiğin kalınlaşmasını sağlar.

11  Kemiklerin genelde uçlarında ve birleşme noktalarında yer almaktadır. Yer alan esnek yapıdadır.

12  Anne karnında bulunan embriyonun ilk iskelet hali kıkırdak şeklindedir. Büyümeye bağlı olarak zamanla kemikleşme meydana gelir!!!

13 Kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan yapılara eklem adı verilir.Eklemler. Kemiklerin birleşerek iskeletin oluşmasını sağlamaktadır.

14  Kafatası ve kuyruk omur kemiklerinde bulunur. Kemiklerin birbirine çok sıkı bağladığı için kemikler arasında boşluk bulunmaz.

15  Omurganın yapısında yer alır. Kemikler kısıtlı olarak hareket etme imkanı sağlamaktadır. Birleştiği kemik yüzeylerinde kıkırdak bulunur. Bu kıkırdaklar arasında kayganlaştırıcı bir sıvı yer almaktadır.

16  Kol,bacak ile parmaklar arasında ve çenenin yapısında yer almaktadır. Kemiklere geniş açılı hareket etmektedir.

17

18  Vücudumuzun bütünü kaslarla çevrilidir. Bizim et olarak niteliğimiz dokuların büyük bir kısmı kastır. Kaslarımız kasılıp, gevşeme özeliği olan bir yapıdır.

19  İç organlarımızın yapısında yer alan kas gurubudur.  Yutulan besinlerin sindirim kanalında taşınmasını sağlama.  İdrarın taşınmasını sağlar.  Kanın damarda ilerlemesine yardımcı olur.  Göze girebilecek olan ışık miktarını ayarlama.

20  Dolaşım sistemini oluşturan kalbimizin yapısında yer alan kas grubudur. İsteğimiz dışında kasılıp gevşemektedir

21  Kol,bacak,parmak,diy afram ve yüzümüzün yapısında yer alan kas gurubudur. İsteğimizle kasılıp gevşemektedir. Çalışması düzensiz ve hızlıdır.çizgili kaslarımız yardımıyla yandaki olaylar meydana gelmektedir.  Yürüme,koşmak ve bedensel işleri yapma.  Besinleri ağızda çiğneme ve konuşma.  Gözün sağa ve sola çevrilmesi.  Yüz mimiklerinin kontrol edilmesi.  Soluk alıp verme.  Dilini kontrol edebilme.

22  Dolaşım sisteminin sağlıklı is görmesi diğer sistemler için gereklidir. Dolaşım sisteminde oluşabilecek bir sorun diğer vücut sistemlerini de olumsuz etkiler. Dolaşım sistemimizin yapısında kalp krizi, damar sertliği, damar tıkanması, lösemi, anemi, kan uyuşmazlığı, varis, yüksek tansiyon, düşük tansiyon gibi çeşitli sorunlar oluşturabilir.

23  Dolaşım sisteminin kısımları  Kalp : göğüs boşluğunun iki akciğer arasında bulunur. Kalp,hızlı güçlü istemsiz çalısan kaslardan oluşur. Kasılıp gevşeyerek kanın damar içinde hareket etmesini sağlar.

24 KALP KALP  Kalbin üzerinde kalın bir zar vardır. Kalp ve zar arasında kaygan bir sıvı vardır. Bu kalbin rahat çalışmasını sağlar ve daha az zarar görmesini sağlar  İnsanda kalp iki karıncık iki kulakçık olmak üzere 4 gözlüdür kalbin sağında kirli solunda temiz kan bulunur. Kulakçık ve karıncık kasılıp gevşeyerek damarda hareketini sağlar.

25  ATARDAMAR  TOPLAR DAMAR  KILCAL DAMAR

26  Vücudun tek sıvı dokusudur. Kalp yardımı ile damarlar içinde hareket eder.  KANIN YAPISI kan serum kısmı su,protein,organik ve ırorgonik oluşur

27  Alyuvar  Akyuvar  Tromsit

28  Kan nakillerinde O grubu bütün gruplara kan verebilir.  AB grubu bütün gruplardan kan alabilir.  A ve B grupları ise hem kendi hem de O grubundan kan alabilir

29  LENF DOLAŞIMI: Dolaşım sisteminde kan dolaşımına yardımcı olan ve lenf dolaşımı adı verilen başka bir dolaşım sistemi daha vardır.  Bu sistem, lenf, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşur.  Lenf, lenf damarları içindeki akıcı bir maddedir. Lenf damarları, kandan hücreler arasına sızan maddeleri toplayarak yeniden kana kazandırır.  Lenf düğümleri ise vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

30  Ancak mikroskop yardımıyla görünen incelenebile tek hücreli canlılar mikroorganizma adı verilir mikroorganizmalar hava, su toprak, besinler ve kullandığımız eşyaları üzerinde yer almaktadır. İnsan ve diğer canlıların yaşamı için yararlı olan mikroorganizmalar vardır

31  hücrelerimizin yaşamlarını devam ettirebilmek için oksijene ihtiyaç duyar. İhtiyaçları olan oksijen kanla hücrelere taşınır. Hücreler kandaki oksijeni alarak kullandıklarında atık madde olarak karbondioksit üretirler. Karbondioksit kan tarafından hücrelerden toplanır. Peki, kan oksijeni nereden alır ve karbondioksiti nereye boşaltır?   Nefes aldığımızda solunum sistemimiz havadaki oksijenin kana karışmasını sağlar. Kandaki karbondioksit akciğerdeki havaya geçer ve nefes vermek yoluyla dışarı atılır. Nefes almak yoluyla oksijeni vücuda almak nefes vermek yoluyla karbondioksiti vücuttan atmakla görevli yapı ve ırgan solunum sistem i oluşturur. B urun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğer solunum sistemimizi oluşturan yapı ve organlardır

32   Hava, solunum sistemine burun dan girer. Burun boşluğunda girintiler, çıkıntılar ve kıllar bulunur.   Burun boşluğundaki girinti, çıkıntı ve kıllar, buruna giren havadaki küçük tanecikleri tutar.  Burunun içindeki mukus alınan havayı nemlendirir.  Burnun iç yüzeyini kaplayan kılcal damarlar alınan havayı ısıtır. 

33  Ağız ile burun boşluğu ile yemek ve soluk borusunu birleştiği yere yutak denir.  Alınan havanın soluk borusuna, besinlerin de yemek borusuna geçmesini yutak ve gırtlak sağlar. Gırtlakta bulunan ses telleri ile ses oluşumu sağlar.

34  Havanın akciğerlere iletilmesini sağlar. Üst üste dizilmiş C harfi şekildeki kıkırdaklarla desteklenmiştir. Bu kıkırdaklar soluk borusunun katlanmasını engeller. Soluk borusunun düz olan arka yüzü yemek borusuyla komşudur.  Soluk borusunun iç kısmı zarla kaplıdır. Bu zar kaygan ve yapışkan bir salgı üreterek soluk borusuna girebilecek mikrop ya da toz parçalarını tutarak balgam şeklinde dışarı atar.

35  Havanın akciğerlere iletilmesini sağlar. Üst üste dizilmiş C harfi şekildeki kıkırdaklarla desteklenmiştir. Bu kıkırdaklar soluk borusunun katlanmasını engeller. Soluk borusunun düz olan arka yüzü yemek borusuyla komşudur.  Soluk borusunun iç kısmı zarla kaplıdır. Bu zar kaygan ve yapışkan bir salgı üreterek soluk borusuna girebilecek mikrop ya da toz parçalarını tutarak balgam şeklinde dışarı atar.

36


"HAZIRLAYANLAR Batuhan ÇOLAK 1955 6/H Zeliha ATEŞ 2049 6/H." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları