Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AKTİF ÖĞRENME YÖNTEMLERİ KARTOPU.  Kartopu, daha fazla sayıda kişiyi kattıkça tartışmanın büyüdüğünü ifade eden basit bir terimdir (kartopunun karda.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AKTİF ÖĞRENME YÖNTEMLERİ KARTOPU.  Kartopu, daha fazla sayıda kişiyi kattıkça tartışmanın büyüdüğünü ifade eden basit bir terimdir (kartopunun karda."— Sunum transkripti:

1 AKTİF ÖĞRENME YÖNTEMLERİ KARTOPU

2  Kartopu, daha fazla sayıda kişiyi kattıkça tartışmanın büyüdüğünü ifade eden basit bir terimdir (kartopunun karda yuvarlandıkça büyümesi ile aynı).

3  Verilen bir problem ya da konu ile ilgili olarak öğrenciler önce tek başına düşünüp sonra iki, dört, sekiz kişilik gruplarla tartışırlar.  Kartopu denmesinin nedeni grubun giderek büyümesidir. Ulaşılan sonuçlar sınıfa sunulur. KARTOPU

4 Kartopu tekniği uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler Tartışma süresini belirleyiniz ve bu süreye sadık kalınız. Bu faaliyetten nasıl bir çıktı beklendiği konusunda net bilgiler veriniz. Katılımcılara tartışma için süre veriniz.

5 Sonunda ortak çıktı sınıfa sunulmalı Gruplar ortak çıktılara ulaşmalı Gruplar büyüdükçe daha önceki çıktıların tartışılması sağlanmalı Kartopu tekniği uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler

6 Avantajları  Grup tartışmasındaki fikirlerin paylaşılması nedeniyle yeni fikirler yaratır.  Gruplar çekirdekten başladığından dolayı her öğrencinin aktiviteye katılımı sağlanır.

7 Dezavantajları  Sınıfa hakim olmak zordur.  Tartışmalar sırasında gürültü oluşur.  Aktif Öğrenme tekniklerinin zorlukları bu teknik içinde geçerlidir.

8 Kaynaklar  http://www.sdergi.hacettepe.edu.tr/serdo gan.htm http://www.sdergi.hacettepe.edu.tr/serdo gan.htm  http://www.sdergi.hacettepe.edu.tr/serdo gan.htm http://www.sdergi.hacettepe.edu.tr/serdo gan.htm  http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96rnek leme#Kartopu_.C3.B6rneklemesi http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96rnek leme#Kartopu_.C3.B6rneklemesi  education.ankara.edu.tr/~aksoy/eay/eay/ b0506/delmaci.doc  web.sakarya.edu.tr/~adurmus/statistik/a cikogretim/unite07.pdf


"AKTİF ÖĞRENME YÖNTEMLERİ KARTOPU.  Kartopu, daha fazla sayıda kişiyi kattıkça tartışmanın büyüdüğünü ifade eden basit bir terimdir (kartopunun karda." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları