Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çatışma ve Çatışma Yönetimi 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çatışma ve Çatışma Yönetimi 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı."— Sunum transkripti:

1 Çatışma ve Çatışma Yönetimi 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı

2 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Çatışma Çatışma en az iki insanın ihtiyaç ve/ veya değerlerinin çakışması veya farklılaşmasından kaynaklanan bir süreçtir

3 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Çatışma Çince de iki anlama gelir Kaos Fırsat Çatışmalar normaldir. Çatışmalarının nasıl yönetildiği ilişkiyi ya güçlendirir, ya da zayıflatır.

4 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı İki tür çatışma vardır İhtiyaç Çatışması Değer Çatışması

5 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Çatışmaları yönetmenin birden çok yöntemi vardır. Çatışma yönetimi yaşanan sorunun, niteliği, önemi ve ilişkinin biçimine göre farklılıklar gösterir.

6 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı FARKLI YAŞLARDA ÇATIŞMA Her yaşta ve her dönemde çatışma yaşanır. 7-11 yaş arasında daha çok ihtiyaç çatışmaları yaşanır ve çocuklar uyum göstermeye eğilimlidirler.

7 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı FARKLI YAŞLARDA ÇATIŞMA 11-15 yaşlarında ise kendi içlerinde karmaşa, ikilem içindedirler. Çatışmalarda isyan etme, karşı çıkma olasılığı artar. Hem değer hem ihtiyaç çatışması yaşanabilir.

8 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı FARKLI YAŞLARDA ÇATIŞMA 15-19 yaşlarında genellikle gençler kendi başlarına olmayı isterler. Çatışmalar azdır ama uzun süreli olma ihtimali vardır. Genellikle fikir ve değer çatışmaları yaşanır.

9 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Alıştırma 1. 1.Çok sorumsuzsun. (suçlayıcı) 2. 2.Siz de hep beni görüyorsunuz. 3. 3.Ayakkabının bağı çözülmüş dur ben bağlayayım. 4. 4.Bu kadar zor sorulara ben ne yapabilirim ki? 5. 5.Siz nasıl isterseniz, öyle yapayım.. 6. 6.Bunlar bu işi beceremez, kontrol etmek gerekir. 7. 7.Bütün terslikler de beni bulur. 8. 8.O kadarcık şeyle doyulur mu? Şunları da ye.... 9. 9.Sen onu bana gönder, ben hallederim. 10. 10.Böyle gelmiş böyle gider, ben ne yapabilirim ki.. (suçlayıcı) (kurtarıcı) (kurban)

10 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı SUÇLAYICI (+,-) KURTARICI (+,-) KURBAN (-,-) (-,+) OYUN ÜÇGENİ OYUN ÜÇGENİ

11 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Rollerin Özellikleri SUÇLAYICI Aşırı eleştirel ve sert davranırlar. Karşılarındaki zayıf, küçük olarak algıladıklarında suçlayıcı rolüne girerler. Ben iyiyim (akıllı, yeterli), sen kötüsün (akılsız, yetersiz) diye düşünür Ancak ben bu sorunu çözebilirim başkaları yapamaz, başaramaz diye düşünür.

12 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Rollerin Özellikleri KURTARICI Kurtarıcı rolündeki kişi karşısındakine beceremeyecekmiş gibi davranır. Karşıdakinin güçsüz ve aciz olduğunu düşündükleri zaman tercih ederler. Ben olmazsam karşımdaki bu sorunu çözemez diye düşünür

13 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Rollerin Özellikleri KURBAN Aşırı boyun eğen ya da isyan eden davranış içindedir. Kurban rolündeki kişi devamlı şikayet eder, sık sık itiraz eder, hayır derler. Yaşam pozisyonları (-,+) dır. Ben kötüyüm (akılsız, yetersiz), sen iyisin (akıllı, yeterli). Siz olmazsanız, bana yardım etmezseniz bu sorun çözülemez derler

14 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı KORUYAN (+,+) Kendi Sınırlarını Belirten İZİN /DESTEK (+,+) Çözüme Yardımcı Olan POTANSİYEL(GÜÇ) Çatışmaların Olumlu Çözümü (+,+) OTONOMİ ÜÇGENİ DÜŞÜNEN

15 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı OTONOMİ ÜÇGENİ ROLLERİ KORUYAN Yardım istersen yanındayım. Sınırları / kuralları belirler ve korur. İZİN VEREN/DESTEKLEYEN Sana güveniyorum, yapabilirsin.GÜÇ Yaratıcı çözümler üretir. Enerji, istek, motivasyonu sağlar. DÜŞÜNEN Ani karar vermez, bilinçli davranır.

16 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı Çatışmanın Aşamaları 1. Aşama 2. Aşama 3. Aşama 4. Aşama 5. Aşama Her aşamada yapılabilecekler vardır

17 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı KAZAN KAZAN YÖNTEMİ 1. Çatışmanın Tanımlanması (İstek ve İhtiyaçların İfade Edilmesi) 2. Çözüm Önerileri Oluşturma (karşılıklı ihtiyaçları dikkate alarak önerilerin oluşturulması) 3. Çözüm Önerilerini Değerlendirme (tarafların çıkan önerilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayıp kaşılamadığını teyit etmeleri) 4. En Uygun Çözümü Seçme (iki taraf için de en uygun çözüm önerisinin seçilmesi) 5. Uygulama Yollarına Karar Verme (karar verilen çözümde kimin ne yapacağının belirlenmesi/işbölümü) 6. Çözümün İşleyip İşlemediğini Takip Etme (bir süre belirleyerek çözümün işleyip işlemediğinin test edilmesi)

18 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı İLİŞKİ STRATEJİLERİ ++ BAYKUŞ ++ TİLKİ -- KAPLUMBAĞA +- AYICIK -+ KÖPEKBALIĞI İLİŞKİAMAÇSTRATEJİ


"Çatışma ve Çatışma Yönetimi 7-19 Yaş Aile Eğitim Programı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları