Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir Ülke, Bir Bayrak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir Ülke, Bir Bayrak."— Sunum transkripti:

1 Bir Ülke, Bir Bayrak

2 Yeni Ünitemize Hazırlanalım
‘‘1. Demokrasi, ulusal egemenlik ve bağımsızlık, yasa, yetki, merkezi yönetim, yerel yönetim.’’ kavramalarının anlamını araştırıp defterinize yazınız. 2. Evde ve okulda uymanız gereken kurallar; koridorda koşmamak, çöpleri çöp kutusuna atmak vb… Bence bu kuralla herkesiz rahat huzurlu ve sağlıklı yaşaması için konmuştur.

3 3. Toplumsal yaşamımızı düzenleyen yasalardan bildiklerimiz Anayasa kuralları, Trafik kuralları , Hukuk kuralları vb… Bunlar toplum için çok önemlidir. 4. Çevremizde, toplumsal kuralları belirleyecek mahkemeler vardır.

4 Milli Bayramlarda, İstiklal Marşı törenlerinde herhalde hepimiz gururlanırız değil mi?

5 Kurallar ve düzen Resimdeki gibi bir sınıfta ders yapmamız mümkün değil.

6 Toplu halde yaşanan her alanda belli kurallar vardır
Toplu halde yaşanan her alanda belli kurallar vardır. İster sınıfta, ister ailemizle birlikte yaşadığımız evde olsun kurallara uyulmadığı zaman karmaşa yaşanır ve bireyler mutsuz olur. Evde ya da lokantada uyulması gereken kurallar, kimi zaman grup üyeleri kimi zaman toplum tarafından konur Böyle bir sınıfa evet derizzzzz.

7 Rüyamdaki Ada Cansu okul çıkışında, halasını ona doğum gününde aldığı kalem kutusunu sevinerek arkadaşlarına gösterir. Bir üst sınıfta okuyan ve başkalarına zarar vermekten çekinmeyen Bahattin ise bu kalem kutusunu alarak kaçar. Cansu bu duruma çok üzülür ve liseye giden ağabeyi Umutcan’a Bahattin’i şikayet eder. Hem kardeşine hem de halasına çok düşkün olan Umutcan çok sinirlenir. Bahattin’i bulur. Onu hırpalayarak geri alır.

8 Evim ise bütün bunlar için Cansu’yu eleştirir ve ‘ ‘‘Durumu öğretmene söylemeliydin, ağabeyinin o çocuğu dövmesi hiç doğru değildi.’’ der. Cansu da ‘‘ Sen benim en iyi arkadaşımsın, neden bunları söylüyorsun? Ben istediğim her şeyi yaparım, kimseye de ihtiyacım yok.’’ der ve eve gider.

9 Cansu o gece rüyasında kendini bir adada görür
Cansu o gece rüyasında kendini bir adada görür. Orada istediği ağaçtan meyve yemekte, yüksek sesle bağırabilmekte, yediği meyvelerin kabuklarını istediği yere atmakta, kısaca her istediğini yapabilmektedir.

10 Başlangıçta bu durumdan çok hoşlanır
Başlangıçta bu durumdan çok hoşlanır. Ama bir süre sonra yalnızlıkta çok sıkılan Cansu ‘‘Adada başka birileri var mı acaba?’’ diye dolaşmaya çıkar, bir tepeye yaklaşınca sesler duyar. Ama bu sesin korkunç korkunç bir gürültü olduğunu anlamakta gecikmez. Çok rahatsız olan Cansu biraz da merakla tepeden aşağıya bakar.

11 Dinlediğiniz ve izlediğiniz için teşekkürler
Devamı diğer slaytta  Dinlediğiniz ve izlediğiniz için teşekkürler


"Bir Ülke, Bir Bayrak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları