Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kazanım 4. Çocuk olarak haklarını fark eder Aile, okul ve toplum içinde sahip olduğunuz haklara örnekler veriniz. Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kazanım 4. Çocuk olarak haklarını fark eder Aile, okul ve toplum içinde sahip olduğunuz haklara örnekler veriniz. Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz?"— Sunum transkripti:

1

2 Kazanım 4. Çocuk olarak haklarını fark eder

3 Aile, okul ve toplum içinde sahip olduğunuz haklara örnekler veriniz. Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz?

4 Afişleri inceleyerek size göre hangi hakkın daha önemli olduğunu söyleyiniz? Kaç yaşına kadar çocuk kabul edilmekteyiz?

5 18 yaşına kadar hepimiz çocuk sayılırız ve buna bağlı haklarımız da vardır. Sizce, çocuklar hangi haklara sahip olmalıdır?

6 Sadece çocuk olmalarından dolayı, bütün çocukların bazı hakları olması gerekmekteydi 1989 yılında “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” çıkarılmış ve 20 Kasım tarihi “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır Ülkemiz bu sözleşmeyi 1990 yılında kabul etmiş ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, çocuk haklarını takip etmektedir Dünyada en fazla katılımlı olan sözleşme “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”dir

7

8

9 Çocukların yaşamını korumak herkesin ilk görevidir. Yaşamak her çocuğun en temel hakkıdır. Yaşamak, gelişmek, büyümek bizim en önemli hakkımızdır.

10 Her çocuğa doğduğunda bir isim konur. Devlet bu ismi kaydeder. Çocuğa kimlik verir. Artık çocuk o devletin vatandaşı olur. İsminiz olmasaydı nasıl bir durum ortaya çıkardı?Nüfus cüzdanı neden olması gerekmektedir?

11 Sizi tanıtan hangi kartlarınız var?

12 İsteklerimi ve düşüncelerimi seçtiğim bir yolla açıklayabilirim, resmini çizebilirim ya da yazabilirim. Ama bazı konularda başka kişiler ve toplum zarar görecekse o konudaki kurallara da uymam gerekir. Düşünce özgürlüğünün sınırlandırılabileceği bir örnek veriniz?

13 Arkadaşlarımla barış içinde toplanabilirim. Dernekler kurabilirim. Kurulu derneklere üye olabilirim. Siz hangi derneği kurmak isterdiniz?

14 Eğitimimi eksiksiz yapabilmem için desteklenir ve korunurum. İlköğretim herkes için parasızdır, kız olsun erkek olsun her çocuk için zorunludur. Anayasamızın 42. maddesi eğitim hakkı ile ilgilidir. Eğitim hem hakkımız hem de görevimizdir.

15

16

17 Ben çocuğum. Büyükler gibi bir işte çalışamam. Ben okula gider ve oynarım. Eğer çalışmak zorunda kalırsam yapacağım iş eğitimime engel olmamalı, sağlığımı bozmamalı, bende zararlı alışkanlıklar yaratmamalıdır

18

19 Haberi okuyarak tabloyu doldurunuz.

20

21 Afişleri inceleyerek “Çocuk İşçiliğine Hayır” konulu bir afiş tasarlayınız

22 Bu haklar, bütün çocuklar içindir; beyaz çocuk, kara çocuk, kız çocuk, erkek çocuk fark etmez. Doğduğumuz yer, konuştuğumuz dil de fark etmez. Büyüklerimizin inançlarının, görüşlerinin farklı olması yüzünden çocuklara ayrım yapılmaz.

23 Çocuk Hakları Sözleşmesinin bir maddesini resimleyiniz

24 Çocuk Hakları ile ilgili slogan oluşturunuz

25

26 SHÇEK; korunmaya muhtaç olan aile, çocuk, sakat, yaşlılara hizmet vermek amacıyla kurulmuştur 18 yaşından küçük çocuklar hiçbir işte çalıştırılamaz Her çocuğun eğitim, beslenme, barınma, giyinme, sağlık, oyun oynama gibi hakları vardır Çocuk hakları bütün çocuklar için geçerlidir Çocuklardan ailesi sorumlu olduğu için kimse onlara karışamaz YanlışDoğruÖRNEK CÜMLELER

27 A) Ev işlerinde aileme yardımcı olurum. B) Okul kurallarına uygun davranırım. C) İstek ve düşüncelerimi açıklayabilirim. D) Arkadaşlarımla iyi geçinirim. DPY 2010 Ayşe, çocuk olarak haklarını anlatmaktadır. Buna göre, Ayşe’nin soru işareti olan konuşma balonunda aşağıdakilerden hangisini söylemesi beklenir?

28 A) Düşüncelerini, sınıfta özgürce ifade etme B) Çevreyi temiz tutmaya özen gösterme C) Okuldaki ve sınıftaki eşyaları koruma D) Derslere düzenli olarak çalışma Aşağıdakilerden hangisi çocuk haklarındandır? DPY 2011

29 A) Çocukların belli aralıklarla aşılanması B) Çocukların aile bütçesine katkı için çalıştırılması C) İlköğrenimin tüm çocuklar için zorunlu olması D) Kimsesiz çocukların devlet korumasına alınması Aşağıdakilerden hangisi çocuk haklarına aykırıdır?

30 A) Eğitim B) Barınma C) Çalışma D) Dinlenme Aşağıdakilerden hangisi beşinci sınıf öğrencisinin haklarından değildir?

31 Kaç yaşına kadar çocuk olarak geçmekteyiz? 18

32 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme hangi yıl oluşturulmuştur 1989

33 “Çocuk Hakları Günü” hangi gün kutlanmaktadır? 20 Kasım

34 Çocuk Hakları sözleşmesini ülkemizde hangi kurum uygulamakta ve gelişmeleri takip etmektedir? SHÇEK


"Kazanım 4. Çocuk olarak haklarını fark eder Aile, okul ve toplum içinde sahip olduğunuz haklara örnekler veriniz. Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları