Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YER YÜZÜNDE VE GÖKYÜZÜNDE GÖRDÜKLERİMİZ ÜNİTE: 5.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YER YÜZÜNDE VE GÖKYÜZÜNDE GÖRDÜKLERİMİZ ÜNİTE: 5."— Sunum transkripti:

1

2 YER YÜZÜNDE VE GÖKYÜZÜNDE GÖRDÜKLERİMİZ ÜNİTE: 5

3 BU ÜNİTEDE NELER ÖĞRENECEĞİZ ? * DÜNYA’MIZ * GÖKYÜZÜ

4 DÜNYA’MIZ Dünya’mızın Şekli, Dünya’mızın Katmanları, Ekvator ve Kutuplar, Karalar ve Denizler, Dünya’mızın Hareketleri, Yer Şeklini Değiştiren Etmenler,

5 DÜNYA’MIZIN ŞEKLİ: GEOİT ŞEKLİ Dünya’mızın şekline geoit denir.

6 DÜNYA’MIZIN KATMANLARI Atmosfer Yerkabuğu (Litosfer) Magma (Pirosfer) Çekirdek (Barisfer) Yerkabuğu (Litosfer) Hidrosfer (Su Küre)

7 EKVATOR VE KUTUPLAR Kuzey Kutbu Ekvator Güney Kutbu

8 KARALAR VE DENİZLER Denizler 3/4 Karalar 1/4

9 DÜNYA’MIZIN HAREKETLERİ Dünya’mızın iki tür hareketi vardır. 1- Dünya’nın kendi çevresinde dönmesi, 2-Güneş’in çevresinde dönmesi,

10 Dünya’nın Kendi Çevresinde Dönmesi Dünya’nın kendi çevresinde dönmesi sonucu gece ve gündüz meydana gelir.

11 Dünya’nın Güneş Çevresinde Dönmesi Dünya’nın Güneş çevresinde dönmesi sonucu mevsimler meydana gelir.

12 MEVSİMLERİN BAŞLAMA VE BİTİŞ TARİHLERİ İlkbahar İlkbahar : 21 Mart - 21 Haziran Yaz Yaz : 21 Haziran - 23 Eylül Sonbahar : 23 Eylül - 21 Aralık Kış Kış : 21 Aralık - 21 Mart Yurdumuzda en uzun gece 21 Aralık en uzun gündüz 21 Haziran Haziran’da yaşanır. 21 Mart - 23 Eylül Eylül’de gece ve gündüz süreleri birbirine eşittir.

13 Yeryüzünü Değiştiren Etmenler İnsanlar, Yağmur, Depremler, Isı farkı, Rüzgar,

14 AY: Dünyanın uydusudur. Dünya gibi küresel biçimdedir. Ağırlığı Dünya’dan 81 defa daha küçüktür. Dünya’nın etrafında döner ve bir dönüşünü 29,5 günde tamamlar. Kendi ışığı yoktur. Ay’ın bize görünen tarafı, Güneş’in aydınlattığı tarafıdır. Ay’da hava ve su yoktur.Canlılar yaşayamaz. Rüzgar ve yağış gibi atmosfer olayları yoktur. Ay Dünya’mızla birlikte dönerken Güneşten aldığı ışığa göre görünüşü değişir. Bunlara Ay’ın evreleri denir. Bunlar; Yeniay, Birinci dördün, Dolunay, İkinci dördün.

15 GÜNEŞ TUTULMASI Ay, Dünya ile güneş arasına girer. Dünya’mızın bir bölümü Güneş’ten ışık alamaz. Bu durum Dünya’nın bu bölgesinde yaşayanlar için Güneş tutulmasıdır.

16 AY TUTULMASI: Dünya güneş ile Ay arasına girer. Ay, Güneş ışığını alamaz. Dünya’nın gölgesi Ay üzerine düşer. Bu olaya Ay tutulması tutulması dır. UZAY YOLCULUĞU İnsanlar uzayın bilinmeyen yönlerini yıllarca merak etmişler. Önce balonla, uçakla daha sonra füze ve roketleri geliştirerek 1969 yılında ilk defa APOLLO 11 ARACI İLE Ay’a inildi. Ay’dan taş ve toprak örnekleri getirildi.Uzay araçlarının pilotlarına Astronot denir.


"YER YÜZÜNDE VE GÖKYÜZÜNDE GÖRDÜKLERİMİZ ÜNİTE: 5." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları