Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYANIN HAREKETLERİ Dünya uzayda nasıl hareket eder ? Gece, gündüzün oluşumunda bu hareketlerin etkisi varmıdır ? Mevsimler nasıl oluşur ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYANIN HAREKETLERİ Dünya uzayda nasıl hareket eder ? Gece, gündüzün oluşumunda bu hareketlerin etkisi varmıdır ? Mevsimler nasıl oluşur ?"— Sunum transkripti:

1 DÜNYANIN HAREKETLERİ Dünya uzayda nasıl hareket eder ? Gece, gündüzün oluşumunda bu hareketlerin etkisi varmıdır ? Mevsimler nasıl oluşur ?

2 Dünya batıdan doğuya döner Gece ve gündüz oluşur. Bir dönüşünü 24 saatte tamamlar. Güneş ışığını aldığı zamanda gündüz, almadığı zamanlarda gece olur.

3 Dünya kendi etrafında ve güneş etrafında döner. Dünyanın kendi etrafında dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünya güneş etrafında dönmesiyle mevsimler oluşur.

4 Mevsimlerin meydana getirdiği değişiklikler nelerdir ?

5 İLK BAHAR İlkbaharda havalar ısınmaya başlar. Bahar yağmurları yağar. Kırlar yeşillenir. Ağaçlar çiçek açar

6 YAZ Yazın havalar iyice ısınır, meyveler olgunlaşır, insanlar tatile gider.

7 SONBAHAR Sonbaharda havalar soğumaya başlar, yapraklar sararır, rüzgârlar eser. Göçmen kuşlar sıcak ülkelere göçerler.

8 KIŞ Kışın havalar iyice soğur. Kar yağar, sular buz tutar. Çocuklar kartopu oynar.

9 Doğrusunu seçelim Dünya’nın Güneş’in etrafını bir kez dolaşması için geçen süreye gün denir. Dünya kendi etrafında dönerken aynı zamanda da güneş’in etrafında dolanır Dünya’nın kendi etrafında dönüşünü 1 yılda tamamlar Gündüzleri Güneş’in gökyüzünde yer değiştiriyor gibi görünmesinin nedeni Güneş’in hareket etmesidir Dünya’nın kendi etrafında dönmesi sonucu gece-gündüz oluşur D Y D D D D Y Y Y Y


"DÜNYANIN HAREKETLERİ Dünya uzayda nasıl hareket eder ? Gece, gündüzün oluşumunda bu hareketlerin etkisi varmıdır ? Mevsimler nasıl oluşur ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları