Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYANLAR ELİF BALCI ELİF BARUTÇU.  TELEVİZYON  BİLGİSAYAR VE İNTERNET.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYANLAR ELİF BALCI ELİF BARUTÇU.  TELEVİZYON  BİLGİSAYAR VE İNTERNET."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYANLAR ELİF BALCI ELİF BARUTÇU

2  TELEVİZYON  BİLGİSAYAR VE İNTERNET

3 Akşamları evde ne yapıyorsunuz?

4 TELEVİZYON ve ZARARLARI

5  Konuşma bozukluğu görülmektedir.  Hareketsizlikten dolayı kaslar yeterli gelişememektedir.  İletişim kuramama, içe kapanıklılık, arkadaş edinememe sorunları ortaya çıkmaktadır.  Ders çalışmak istememekte ve Okula gitmek istememektedir.

6

7

8  Dış çevreyi anlamakta zorlanmaktadır.  Ders notları düşmekte, aile içi huzursuzluk meydana gelmektedir.  Kitap okuma alışkanlığı gelişmemektedir.  Okul dönüşü 1 saat TV seyreden öğrencinin o gün 4 saat gördüğü dersi unuttuğu tespit edilmiştir.

9

10  13 yaşına kadar tv çocuğun zekâsının gelişimine katkı sağlıyor,  Ancak 13 yaş sonrasında tv kendini tekrara düştüğünden dolayı zekâyı olumsuz etkiliyor.

11  Bilimsel araştırmalar  Hava durumu  Doğal afetler  Belgeseller  Eğitim kanalları  Teknolojik gelişmeler

12

13  RTÜK NEDİR?  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, ülkemizdeki radyo ve televizyon yayınlarını düzenlemek ve denetlemekle görevli, özerk bir kuruluştur.

14

15

16

17

18

19

20

21 SAAT 21:30 HAYD İ ÇOCUKLAR YATA Ğ A

22 BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI

23  Bilgisayar ve internetin çok sık kullanılmasından,  Kolay erişilebilir olmasından, dolayı oluşan bağımlılık türüdür.

24  Eğer;  Bilgisayar karşısında vaktinin çoğunu geçiriyorsanız,  Oturduğunda uzun süreli kalıyorsanız ve bilgisayardan ayrılmak zor geliyorsa,  Gerçek hayattaki oyunları oynamıyor ve sevdiğiniz başka etkinlikleri yapmıyorsanız,  Bilgisayar ile vakit geçirmediğiniz zaman sıkılıyor ve huzursuz oluyorsanız,  Ödev yapmanız ve ders çalışmanız gereken zamanı bilgisayarla geçiriyorsanız,  Bilgisayarı sosyal faaliyetlere ve arkadaşlarınıza tercih ediyorsanız bunlar bağımlılık belirtileridir.

25

26  Sağlık sorunlarına neden olur.Bunlar; Boyun ağrısı Uyku saatinde azalma Bilek ağrısı Gözlerde yorulma Duruşta ve iskelet yapısında bozukluk  Aile ilişkilerinde ve sosyal ilişkilerde aksama  okul hayatına adapte olamama

27

28

29

30  yaratıcılıklarının geliştirilmesine katkı sağlar.  Eleştirel düşüncelerinin geliştirilmesinin bir sonucu olarak toplumsal olaylara farklı bakış açısıyla bakmayı öğrenebilirler.  İnternet hayal gücünün geliştirilmesinde çocuklara yardımcı olur.  sorunlara karşı pratik çözümler geliştirebilmelerine yardımcı olabilmektedir.  İnternet uygun ve belirli saatler içerisinde kullanıldığı takdirde araştırırken öğrenmeyi sağlar.

31

32

33  Teknolojik aletlerle ne kadar vakit geçirdiğinizi görebilmeniz ve sağlıksız kullanımı kontrol edebilmeniz için teknolojik aletleri kullandığınız saatlerin yazıldığı bir teknoloji defteri tutmak faydalı olabilir.  Televizyon ve bilgisayar için ayrı ayrı yapabilirsiniz.

34  Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiğiniz boş zamanları ailenizle sohbet ederek değerlendirebilirsiniz.  Özellikle kahvaltı ve akşam yemeklerin beraberce yemeğe dikkat edin.

35

36  internette ve televizyonda çok vakit geçirmemek için evde/okulda ya da ev/okul dışında severek yapabileceğiniz alternatifler bulun.  Bu bir spor ya da hobi çalışmasına katılmak da olabilir, okulda sınıfça ya da evde ailece oyunlar oynamak ya da sohbet etmek de olabilir.

37  Dışarı çıkıp oyun oynayabilirsiniz

38

39

40 KİTAP OKUYARAK

41

42  Yakutiye Belediyesi Spor Kulübü Derneği  Bünyesinde; güreş, boks, yüzme, kayak branşlarını bulundurmaktadır.

43  El sanatları ve boyama eğitimi  Tiyatro kursu

44 Boş zamanları Değerlendirmenin Önemi Boş zamanların değerlendirilmesi kişinin ruh sağlığı ve toplum düzeni bakımından büyük önem taşır. Boş zamanını iyi değerlendiremeyenlerin kişilik gelişmesi desteksiz kalır. Boş zamanların değerlendirilmesi, kişinin çok yönlü ilişkiler edinmesini, çevreye, topluma girmesini, yeni bağlantılar kurmasını sağlar, sıkıntılarından kurtulur, ruhi canlılık ve enerji kazanırlar. Boş zamanlar değerlendirilirken, bunun kişiliğin gelişmesi, toplumun yararına olması arzu edilen amaçtır.

45 Boş zaman değerlendirme faaliyetlerine katılmak;  kişinin kendini ifade edebilmesini,  gizli güçlerini ortaya çıkarma ve geliştirme, yaratıcılığını arttırma  daha sağlıklı bir hayata kavuşmasını sağlar  Boş zamanın verimli bir şekilde değerlendirilmesi,  kötü alışkanlıklar edinmeyi önlemesi,  kazanılan kötü alışkanlıklar varsa bunların yok edilmesi açısından da yararlıdır

46 Boş zamanları değerlendirmenin yararları; 1-Bireye kendini ifade etme imkanı verir, 2-Yaratıcılığını arttırır, 3-Yeni bilgi ve deneyimler kazandırır, 4-Arkadaşlık ilişkisi kurulmasını sağlar ve toplumsal çevreyi genişletir, 5-Mutlu ve sağlıklı bireyler yaratılmasını sağlar, 6-Üretkenliği arttırır. 7-Fiziki mutluluk sağlar,

47  Boş zamanları doğru bir şekilde değerlendirmek akademik başarıyı olumlu yönde etkilemektedir.


"HAZIRLAYANLAR ELİF BALCI ELİF BARUTÇU.  TELEVİZYON  BİLGİSAYAR VE İNTERNET." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları